Içisleri Bakani Soylu, Kirgizistan Acil Durumlar Bakani Azikeev Ile Görüstü Açiklamasi

'Öncelikle afet yönetimi alanindaki is birligimizi en üst düzeye çikartmak istiyoruz. Bunu basarabilecegimize inaniyoruz' 'Bununla ilgili kurumlarimizin ortak çalismalarinin da çok önemli neticeler verecegine olan inancimiz tam'

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, Kirgizistan Acil Durumlar Bakani Boobek Azikeev ile bir araya geldi.

Bakanlar Soylu ve Azikeev, Bakanliktaki makamda gerçeklesen bas basa görüsme öncesinde degerlendirmelerde bulundu.

Soylu, Azikeev ve beraberindeki heyeti agirlamaktan duydugu memnuniyeti dile getirdi.

"Bizim nazarimizda Biskek neyse Ankara odur. Bu yüzden sizi bir misafir olarak degil, burada ev sahibi olarak görüyoruz." ifadelerini kullanan Soylu, Kirgizistan ve Kirgiz halkinin Türk halkinin kalbinde daima müstesna bir yer tuttugunu vurguladi.

Soylu, sunlari kaydetti:

"Özellikle bu ziyaretinizde birçok kurumumuzla temas ettiniz. Afet konusunda Türkiye'nin de kendine ait çok önemli tecrübeleri var. Son dönemde bunu daha çok görüyoruz. Yakin ülkelerin, dost ülkelerin, hatta tüm ülkelerin afet kapasitesini, birbirlerinin afet kapasitesini degerlendirmesi söz konusu oldu. Bunlarin her birini degerlendirecegimiz ve bu konuda tecrübelerimizden, kapasitelerimizden ne sekilde istifade edecegimizi ortaya koyacagimiz toplantiyi insallah gerçeklestirecegiz.

Öncelikle afet yönetimi alanindaki is birligimizi en üst düzeye çikartmak istiyoruz. Bunu basarabilecegimize inaniyoruz. Bununla ilgili kurumlarimizin ortak çalismalarinin da çok önemli neticeler verecegine olan inancimiz tam. Bu vesileyle tekrar hos geldiniz dileklerimi iletiyorum. Bizi memnun ettiniz. Bu kardeslik insallah sadece bizim ülkelerimize degil, cografyamiza da huzur, baris ve zenginlik getirir."

Bakan Azikeev de Türkiye'de olmaktan duydugu memnuniyeti dile getirdi.

Afet durumlarinda ülkesindeki uygulamalara iliskin bilgi veren Azikeev, is birliginden ötürü Türkiye'ye tesekkür etti. Azikeev, "Bizim babamiz bir, bizim soyumuz bir, bizim Islam'imiz bir." dedi.

Konusmalarin ardindan görüsme basina kapali devam etti.

Görüsmenin ardindan Soylu, konuk bakan ve heyetiyle Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezini (GAMER) gezdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.