Hastalarin Pismanligina Tanik Olan Doktorlardan 'Asi Olun' Çagrisi

Tekirdag Dr. Ismail Fehmi Cumalioglu Sehir Hastanesi Bashekimi Dr. Lütfi Çagatay Onar: 'Asilanmis olsa hastaligi hafif atlatabilecek kisilerin hayatini kaybetmesi, yakinlari ve toplum için ciddi kayiplar oluyor. Asisiz olarak yogun bakima yatirdigimiz hastalarin istisnasiz hepsi 'keske asi olsaydik' diyor' Yogun Bakim Uzmani Dr. Mutlu Mercan: 'Lütfen Türk hekimlerine güvenin ve asinizi olun'

MESUT KARADUMAN - Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karsi en ön safta mücadelede veren doktorlar, yogun bakimda yatan hastalarin asi olmamanin pismanligini yasadigini belirterek, "asi olun" çagrisinda bulundu.

Tekirdag Dr. Ismail Fehmi Cumalioglu Sehir Hastanesi Bashekimi Dr. Lütfi Çagatay Onar, AA muhabirine, salginla mücadele konusunda en önemli silahin asi oldugunu söyledi.

Tarih boyunca yasanan salginlarin asi sayesinde etkisini kaybetmeye basladigini belirten Onar, "Asilanma ile salgin tarihinde kayiplarin büyük ölçüde engellendigini gördük. Kovid-19'da da seyir bu sekilde gidiyor. Asilanma ile hastalarin daha hafif semptomlarla hastaligi geçirdigini veya hiç hastalik geçirmedigini görmekteyiz. Bu yüzden bütün vatandaslarimizi asi olmaya davet ediyoruz." dedi.

Onar, yogun bakimda yatan hastalarin yüksek oranda asisiz kisiler olduguna dikkati çekerek, söyle konustu:

"Asi olmamanin ailesel, toplumsal ve bireysel etkileri var. Ilk olarak asilanmamis kisiler bireysel pismanlik yasiyor. Ailelerini ve toplumdaki diger insanlari da riske attiklari için ayri bir vicdani sorumluluklari var. Asilanmis olsa hastaligi hafif atlatabilecek kisilerin hayatini kaybetmesi, yakinlari ve toplum için ciddi kayiplar oluyor. Asisiz olarak yogun bakima yatirdigimiz hastalarin istisnasiz hepsi 'keske asi olsaydik' diyor."

- "Lütfen Türk hekimlerine güvenin ve asinizi olun"

Ayni hastanede görevli Yogun Bakim Uzmani Dr. Mutlu Mercan da asinin yogun bakima yatis oranlarini düsürdügünü gördüklerini ifade etti.

Mercan, asilanmanin artmasiyla saglik çalisanlarinin yükünün de azaldigini vurgulayarak, "Kovid-19 asilanma orani ne kadar yüksek olursa hastaneye gelen korona hastasi o kadar az olacaktir. Dolayisiyla saglik çalisanlarinin inme, hipertansiyon, seker hastalariyla daha fazla ilgilenmesine ve tani alma konusunda erken tani konulmasi saglanacaktir. Yogun bakimlara yatisi engellemek, hastanelerde yogunluklari azaltabilmek adina asinin yararlari tartisilmazdir." dedi.

Herkesin pismanlik yasamadan asi olmasi gerektigini vurgulayan Mercan, sunlari kaydetti:

"Geçen yila göre karsilastirirsak yogun bakimda yatan entübe hastalarin düsük oldugunu görüyoruz. Hastalarim asi yaptirmadigi için pisman oldugunu söylüyor. Nefes alamadigi, hava açligi yasadigi için bunu söylüyor. 'Keske asiyi yaptirsaydim da çocugumla rahatça zaman geçirebilseydim' diyor. Bunu sadece hasta olarak düsünmeyelim, hasta yakinlari da keske babami, annemi, kardesimi zorlasaydim da asi yaptirsaydik diyor. Lütfen Türk hekimlerine güvenin ve asinizi olun."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.