Hak-Is Genel Baskani, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Genis Katilimli Olmasini Istedi

'Asgari ücret tespit komisyonunda, temsil açisindan son derece zayif, adaletsiz ve katilim anlayisindan uzak bir sistem mevcut. Bu nasil asilabilir, uzun yillar gündeme getirdik. Sanildi ki orada TürkIs olmasin biz olalim. Biz böyle demiyoruz, herkes üyesi kadar orada olsun, bu yapilmadi' 'Sendikali olmak tesvik edilmeli. Bu durum hükümetin isini de kolaylastirir, gelir dagilimi azalir. Toplu sözlesmelerin oldugu yerde kayit disi olmaz. Sosyal güvenlik gelirleri, vergi gelirleri artar, is kazalari azalir'

Hak-Is Genel Baskani Mahmut Arslan, asgari ücret tespit komisyonunun temsil açisindan zayif oldugunu belirterek, daha genis katilimli olmasi gerektigini bildirdi.

Arslan, Antalya'nin Kundu Turizm Merkezi'nde düzenlenen Hizmet-Is Sendikasi Genisletilmis Il Baskanlari Kurulu Toplantisi kapsaminda gazetecilerle bir araya geldi.

Asgari ücret ile ilgili gazetecilerin sorularini yanitlayan Arslan, Türkiye'de asgari ücretle çalisanlarin oraninin yüzde 40 oldugunu ve bunun büyük bir bölümünün de özel sektörde yer aldigini belirtti.

Asgari ücret belirlenmesinde artik farkli bir modele ihtiyaç oldugunu belirten Arslan, sunlari söyledi:

"Asgari ücret tespit komisyonunda, temsil açisindan son derece zayif, adaletsiz ve katilim anlayisindan uzak bir sistem mevcut. Bu nasil asilabilir, uzun yillar gündeme getirdik. Sanildi ki orada Türk-Is olmasin biz olalim. Biz böyle demiyoruz, herkes üyesi kadar orada olsun, bu yapilmadi. Asgari ücret komisyonunda mevzuat degisimi lazim. Daha genis katilimli olmali, sendika üye sayisina oranla temsil edilmeli."

Genis katilimli tespit komisyonu olusturulmasinin hem tartismalari, hem de bir kesim üzerindeki sorumlulugu azaltacagini aktaran Arslan, daha katilimci bir yapinin insa edilmesi gerektigine isaret etti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde tüm sektörler durma noktasina gelirken üretimin devam ettigini ve hatta ihracatta rekor kirildigini dile getiren Arslan, bunun isçiler sayesinde oldugunu ve bu açidan isverenlerden daha cömert olmalarini beklediklerini kaydetti.

- "Sendikali olmak tesvik edilmeli"

Sendikanin da cazip hale getirilmesi gerektigini belirten Arslan, ürünün üstüne "bu ürün sendikali isçiler tarafindan üretildi" gibi yazilar yazilabilecegini ya da sendikali isçi çalistiran isverene vergi indirimi gibi çesitli avantajlar sunulabilecegini söyledi.

Isverenin tesviklerden yararlanmak için sendikali isçi çalistirmayi isteyecegini anlatan Arslan, sözlerini söyle sürdürdü:

"Sendikali olmak tesvik edilmeli. Bu durum hükümetin isini de kolaylastirir, gelir dagilimi azalir. Toplu sözlesmelerin oldugu yerde kayit disi olmaz. Sosyal güvenlik gelirleri, vergi gelirleri artar, is kazalari azalir. Örgütlü yapilarin oldugu yerde ölümlü is kazalari orani yüzde 1'in altinda. Çünkü tedbirler elden birakilmiyor. AK Parti hükümeti geldiginde kayit disi istihdam yüzde 55'di, salgin öncesi yüzde 35'lere düstü. Salgin döneminde kayit disi daha da azaldi, son rakamlar yüzde 29 olmus."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.