Güney Kore Milli Günü Resepsiyonu Düzenlendi

Disisleri Bakan Yardimcisi Faruk Kaymakci: 'Sinir komsusu olmasak da bugün çok yakin iki ülke olduk' Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Lee WonIk: 'Iki ülke arasindaki iliskiler 2012'de stratejik ortakliga yükseltilmistir ve üst düzey is birlikleri aktif sekilde yapilmaktadir'.

Disisleri Bakan Yardimcisi ve Avrupa Birligi (AB) Baskani Büyükelçi Faruk Kaymakci, iki dost ülke olan Türkiye ve Güney Kore'nin, birbirlerini Kore Savasi'nda tanimis olsalar da çok güçlü bag kurduklarini belirterek, "Sinir komsusu olmasak da bugün çok yakin iki ülke olduk." dedi.

Güney Kore'nin Milli Gün resepsiyonu Ankara'da bir otelde düzenlendi.

Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Lee Won-Ik ev sahipliginde gerçeklesen resepsiyona, Kaymakci, Ankara Valisi Vasip Sahin, AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Fatma Betül Sayan Kaya, siyasetçiler, yabanci misyon temsilcileri, is insanlari, akademisyenler ve birçok davetli katildi.

Davette bulunmaktan memnuniyet duydugunu dile getiren Kaymakci, Güney Kore'nin Milli Günü'nü en içten duygularla tebrik ettigini söyledi.

Kaymakci, Türkiye ve Güney Kore'nin, birbirini Kore Savasi'nda tanimis olsa da çok güçlü bag kuran iki dost ülke oldugunu ifade ederek, "Sinir komsusu olmasak da bugün çok yakin iki ülke olduk." diye konustu.

Iki ülkenin 2012'den bu yana süren stratejik ortakliginin iliskilere farkli boyutlar kattigini vurgulayan Kaymakci, Türkiye'nin Yeniden Asya girisiminin katkilariyla da iliskilerin ilerlemeyi sürdürecegini kaydetti.

Kaymakci, Türkiye ile Güney Kore'nin bölgesel ve uluslararasi boyutta da dayanisma içinde oldugunun altini çizdi.

Büyükelçi Lee de hasat ayi ekimin Türkiye'de oldugu gibi ülkesinde de önemli bir anlam tasidigini kaydederek, "Ekim ayinin ilk günü olan 1 Ekim Silahli Kuvvetler Günü, 3 Ekim 4354'üncü Ulusal Kurtulus Günü, 9 Ekim dünyanin en bilimsel alfabesi oldugu söylenen Hangil'i (Kore alfabesi) anmak için düzenlenen Hangil Günü'dür. Bugün ise Türkiye'de Kore kültürünü yayginlastiran Kore Kültür Merkezi'nin kurulusunun 10'uncu yil dönümüdür. Bu dogrultuda masalariniz Kore harfleri ve Kore geleneksel tatlilari ile süslenmistir." ifadelerini kullandi.

Güney Kore ve Türkiye'nin binlerce yillik tarihi baglari oldugunu anlatan Lee, iki ülkenin ayni topraklari paylastigini, ayni dil köklerine sahip oldugunu ve iki halkin ayni soyagacini paylastigini söyledi.

- "Iliskiler 2012'de stratejik ortakliga yükseltilmistir"

Lee, Kore Savasi'nin iki ülke arasindaki en önemli tarihsel olaylardan biri olduguna dikkati çekerek, "Kore ile Türkiye, 1957'den itibaren siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlardaki iliskilerini daha da gelistirmektedir. Iki ülke arasindaki iliskiler 2012'de stratejik ortakliga yükseltilmistir ve üst düzey is birlikleri aktif sekilde yapilmaktadir." seklinde konustu.

Ülkeler arasindaki ticaret hacminin 2020'de 7 milyar dolari buldugunu kaydeden Lee, Türkiye'de bulunan 180 Koreli sirketin Türk firmalarla aktif çalisarak Türkiye'nin ihracatina önemli katkida bulundugunu vurguladi.

Lee, resepsiyonun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini asilarak günlük hayata dönülebilmesi için güzel bir adim olmasini diledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.