Giresun'un Öncelikleri Masaya Yatirildi

Giresun Ticaret ve Sanayi Odasi’nin ev sahipliginde, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odasi ve Giresun Ticaret Borsasi’nin katilimlariyla müsterek Oda-Borsa toplantisi gerçeklestirildi.

Giresun'un Öncelikleri Masaya Yatirildi
Toplantiya Giresun Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Hasan Çakirmelikoglu, Giresun Ticaret Borsasi Yönetim Kurulu Baskani Hamza Bölük, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Ali Fatoglu, Meclis Baskani Mümtaz Bekçi, yönetim kurulu üyeleri ve genel sekreterler katildi.

Ortak Oda-Borsa toplantisinda konusan Giresun Ticaret Borsasi Yönetim Kurulu Baskani Hamza Bölük, ilin yeni yatirimlara dolayisiyla Giresun Güney Çevre Yolunun yapimi, Giresun Limanindaki sürecin saglikli bir sekilde düzenlenmesi ve Espiye-Tirebolu arasinda kurulmasi planlanan 3. Organize Sanayi Bölgesi’nin yatirim programina dahil edilmesine ihtiyaci olduguna vurgu yapti.

Bulancak Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Ali Fatoglu, Giresun’un önünde set gibi duran Karadeniz Sahil Yolu sorununun çözümü açisindan Güney Çevre Yolunun önemine dikkat çekti. Fatoglu “Suan Giresun’un ikinci OSB’si olan Bulancak Organize Sanayi Bölgesi faaliyette olan 15 isletmede toplam 2200 istihdam saglanmaktadir. 42 parselin yüzde 95’i doluluk oranina ulasmis ve suan tahsis bekleyen iki parsel bulunmaktadir. Göstergeler ortaya koymakla birlikte Giresun’un yeni bir Organize Sanayi Bölgesine ihtiyaci vardir. Suan bölge olarak ara eleman sorunu yasamaktayiz, buna yönelik çözüm ve meslek liselerinin özendirilmesini bekliyoruz” dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Baskani Hasan Çakirmelikoglu, vilayet olarak ulasim altyapisi konusunda yatirim beklentisi bulunduguna ve öncelik siralamasinda Güney Çevre Yolunun acil ihtiyaç olduguna vurgu yapti. Çakirmelikoglu, Samsun-Sarp demiryolu projesinin de önemine deginerek “Giresun’un birinci Organize Sanayi Bölgesinde 41 parselden 36’si faaliyette, 3 isletme kapali ve bir isletme ise bos, bir parsel tahsis beklemekte ve toplam 2100 istihdam saglanmaktadir. Yani Giresun birinci ve ikinci OSB hedeflenen doluluk oranina ulasmistir. Bu bakimdan üçüncü ve hatta dördüncü OSB Giresun için ihtiyaçtir. Bu dogrultuda sehrimizin dogu yakasina ilgili bakanlikça (Espiye-Tirebolu arasi ile Görele (Çavuslu)-Eynesil arasi) iki ayri bölgede OSB alanlari tasarlanmistir. Espiye-Tirebolu arasi OSB için yerel idareler yapilanmalarina baslamis ve (Giresun Ticaret ve Sanayi Odasi) sorumluluk sahamizda bulunmasindan dolayi bu girisime ortak olunmustur. Yine Görele-Eynesil arasi OSB için bölge yerel idarelerinin yapilanmasi halinde ortak olma kararimiz bulunmaktadir. Ayrica ilimizin genel sorunlarinin yaninda sektörel sorunlari da mevcuttur, bunlari ara ara ilgili makamlar ile paylasmaktayiz ve bugün özet sekilde sizlerin kanaatlerine sunmayi planlamaktayiz” diye konustu.

Toplantida, Giresun adina ve uluslararasi karayolu aginin bilesenlerinden olmasi için projelendirilen Giresun Güney Çevre Yolu’na vurgu yapildi. Ortak toplantida öne çikan konular ise söyle oldu;

"Giresun Güney Çevre Yolunun bölge ekonomisine ve imarina saglayacagi katki. Bu projenin ivedilikle faaliyete geçirilmesi için çalisma yapilmasi.

Samsun-Sarp Demiryolu yatiriminin bölgemiz ve ülkemizin ticari ve sosyal yasamina saglayacagi faydalar kapsaminda projenin acilen hayata geçirilmesi.

Ara eleman sorununun çözümüne katki saglayacak meslek liselerinin özendirilmesi ve staj kapsaminda olan meslek liselilerinin devlet tesviki ile özendirilmesi.

Ticari faaliyet yürüten ulusal ölçekteki internet sitelerinin 5. ve 6. bölge tesvik kapsaminda bulunan vilayetlerden satis ve üretim yapan isletmelere yönelik komisyon ücretlerinde devlet katkisi/desteginin saglanmasi.

Pandemi dönemiyle serbest piyasada yasanan daralma kapsaminda kamuya ait borçlarda yapilan yapilandirmalarin en az bes yil vadeli faizsiz taksitlendirilmesi.

Devlet garantörlügünde yer alan alacak sigortasinin isletmelerin finansa erisiminde teminat kapsamina alinmasi."

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.