Eski Mossad Baskani, 'Netanyahu'nun Iran Nükleer Anlasmasini Bozmaya Çalisarak Hata Yaptigini' Söyledi

Israil dis istihbarat servisi Mossad'in eski Baskani Efraim Halevy, eski Basbakan Binyamin Netanyahu'nun Iran nükleer anlasmasini bozmaya çalisarak büyük bir hata yaptigini belirtti.

Haaretz gazetesine verdigi demeçte Halevy, Iran'in nükleer faaliyetlerine iliskin degerlendirmelerde bulundu.

Eski ABD Baskani Donald Trump'in 2018'de Iran ile varilan nükleer anlasmadan çekilmesine atifta bulunan Halevy, "Önceki ABD Basbakani Donald Trump'a anlasmadan ayrilmasi için baski yapilmasinin her zaman büyük bir hata oldugunu düsündüm." ifadesini kullandi.

Trump'in anlasmadan çekilmesinin ardindan ABD adina Iran karsisindaki durumun çok daha kötü hale geldigini söyleyen Halevy, Washington'un anlasmadan çekilmesiyle Iran'in nükleer silaha daha da yakinlastigi degerlendirmesinde bulundu.

Halevy, Netanyahu'nun Iranlilari utandirmak amaciyla Mossad'in Tahran yönetimine karsi yaptigi operasyonlari kamuoyuna açiklamasinin büyük bir hata oldugunu, aksine bu girisimin ters teptigini ve olumsuzsuz sonuçlari oldugunu sözlerine ekledi.

Iran ile P5+1 olarak adlandirilan ABD, Rusya, Fransa, Ingiltere, Çin ve Almanya arasinda 2015'te nükleer anlasma imzalanmis ancak eski ABD Baskani Trump 2018'de bu anlasmadan çekilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.