Ermenistan, Iran'la Bölgede Alternatif Ulasim Güzergahi Üzerinde Çalisiyor

Ermenistan Disisleri Bakani Ararat Mirzoyan, Iran'la Basra Körfezi'nden Karadeniz’e ulasim koridoru açilmasi konusunda görüsmeler yapildigini belirterek, "Bu konuda Iran'la yakin zamanda anlasma imzalanmasini umuyoruz." dedi.

Mirzoyan ve Hindistan Disisleri Bakani Subrahmanyam Jaishankar, Erivan'da gerçeklestirdikleri görüsmenin ardindan basin mensuplarina açiklamalarda bulundu.

Karabag konusunda Azerbaycan Disisleri Bakani Ceyhun Bayramov ile görüsme planlandigini anlatan Mirzoyan, "Yeni bir toplanti yapilmasi konusunda anlasmaya vardik." diye konustu.

Mirzoyan, Ermenistan ile Iran arasinda, bölgede alternatif güzergah olusturulmasina yönelik görüsmeler yürütüldügünü belirterek, "Basra Körfezi’nden Karadeniz’e ulasim koridoru açilmasi konusunda görüsmeler oldukça hizli bir sekilde ilerliyor. Bu konuda Iran’la yakin zamanda anlasma imzalanmasini umuyoruz." dedi.

Jaishankar ise Iran’in Çabahar Limani’ni kullanmaya ilgi duyduklarini kaydederek, "Çabahar Limani’nin gelistirilmesi bölgedeki ekonomiyi canlandirmaya yardimci olacaktir." ifadesini kullandi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.