'Ergenekon' Davasina Bakan Eski Hakim Ve Savcilarin Yargilanmasina Devam Edildi

Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarindan "Ergenekon" davasina bakan 8 eski hakim ve savcinin, "suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak" suçlarindan yargilanmalarina devam edildi.

Ilk derece mahkemesi sifatiyla Yargitay 8. Ceza Dairesinde görülen durusmada, sanik eski hakim Hasan Hüseyin Özese ile bulundugu cezaevinden video konferans yöntemiyle baglanti kuruldu, bazi müstekiler durusma salonunda hazir bulundu.

Durusmada, o dönemde ilgili mahkemede mübasir olarak görev yapan ve tanik sifatiyla ifadesi alinan kisinin beyanlari okundu.

Tanik beyaninda, "Ergenekon" yargilamalari sirasinda, saniklar ve avukatlar arasindaki belge alisverislerinin, belgelerin incelemesinin ardindan taraflara verildigini, bu kapsamda verilmeyen belgenin olup olmadigini bilmedigini, mahkemenin bu uygulamasinin, yargilamanin sonraki asamalarinda kaldirildigini anlatti.

Tanik beyanina karsi diyecekleri sorulan sanik Hasan Hüseyin Özese, tanigin mahkeme huzurunda dinlenilmesi talebinde bulundu. Sanik Özese, "belgelerin incelenmesinin ardindan taraflara verilmesine müsaade edildigi" iddialarini reddetti.

Müsteki avukatlarindan Erkin Etike, tanik beyani dogrultusunda, saniklarin üzerlerine atili suçu islediginin sabit oldugunu dile getirdi.

Müsteki Nusret Senem de "Ergenekon" yargilamalari sirasinda durusma salonlarinda mikrofon vasitasiyla sanik-avukat görüsmelerinin de denetim altina alinmaya çalisildigini aktardi.

Müsteki Hüseyin Buzoglu, sanik Özese'nin atili suçu islemediklerine dair savunmasini kabul etmediklerini belirterek, tutuksuz saniklar hakkinda tutuklama karari çikarilmasi talebinde bulundu.

Yargitay Cumhuriyet Savcisi Müslüm Canpolat'in görüsünün alinmasinin ardindan mahkeme heyetince ara kararlar açiklandi.

Buna göre, firari saniklar Sedat Sami Hasilogu, Ercan Firat ve Nihat Topal hakkindaki yakalama kararlarinin infazlarinin beklenilmesine, haklarinda adli kontrol uygulamasi devam eden diger saniklar yönünden ise tutuklama talebinin reddedilerek adli kontrolün devamina karar verildi.

Durusmaya, 25 Ocak 2022'de devam edilecek.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.