Edirne'de Vatandaslar Festivale Kabak Tatlisi Ikramiyla Davet Edildi

Karaagaç Kabak Festivali kapsaminda 'Kabak tadi veriyoruz' adli yemek yarismasi düzenlenecek.

Edirne'de bu yil ilki düzenlenecek Karaagaç Kabak Festivali'ne vatandaslar kabak tatlisi ikram edilerek davet edildi.

Festivali duyurmak amaciyla Saraçlar Caddesi'ndeki Pehlivanlar Heykeli önü kabaklarla süslendi.

Bu alanda Edirne Kültür ve Turizm Müdürlügü Roman Müzik Grubu mini konser verdi.

Il Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, 16-17 Ekim tarihlerinde gerçeklesecek festival hakkinda basin mensuplarini bilgilendirdi.

Ardindan vatandaslara cevizli kabak tatlisi ikram edildi.

- "Kabak tadi veriyoruz" yemek yarismasi düzenlenecek

Soytürk, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Edirne'nin kültür, doga, tarih ve inanç turizminin baskenti oldugunu söyledi.

Agro turizmin de kentte yapilan etkinliklerle ön plana çiktigini belirten Soytürk, "Karaagaç bölgemiz verimli topraklariyla ünlüdür. Edirne'de Karaagaç'a iki tarihi köprüyü geçerek ulasiyorsunuz. Haziran ayinda bu bölgede bir lavanta festivali gerçeklestirdik. Simdi ise özellikle asçilarimiz ve seflerimizin begenerek kullandigi Karaagaç kabaginin festivalini yapacagiz. Edirne Valiligi himayelerinde 16-17 Ekim tarihlerinde gerçeklestirecegimiz festivalimize yerli yabanci ziyaretçileri bekliyoruz" diye konustu.

Soytürk, festivalin yapilacagi Trakya Tarimsal Arastirma Enstitüsü Karaagaç Bahçesi'nde iki gün boyunca birbirinden güzel etkinlikler düzenlenecegini kaydetti.

Etkinlikler kapsaminda kurgusal fotograf atölyesi, tiyatro ve konserlerin yani sira halk oyunlari gösterilerinin yapacagini dile getiren Soytürk, söyle devam etti:

"Kabak tadi veriyoruz' adli, kadinlarimiza özel yarisma yapacagiz dört kategoride. Sehrimizin önemli sefleri ve Istanbul'dan gelecek seflerle beraber kabak oyma sanati etkinligi düzenlenecek. Hem yerli hem de yabanci ziyaretçilerimize salgin kurallarina uyarak 2 gün boyunca hem Karaagaç kabagimizin tadini tattiracagiz hem de sehrimizi gezdirmis olacagiz."

Yetistirdigi en büyük bal kabagini her yil dükkaninda sergileyen Edirne'yi Tanitma ve Tava Ciger Kalite Koruma Dernegi Baskani Bahri Dinar da 10 yildir devam ettirdigi kabak geleneginin ilgi gördügünü söyledi.

En büyük kabagin tatlisini yaptigini ve tava cigerciye gelen müsterilerine ikram ettigini dile getiren Dinar, "Bu festival bizim için çok güzel bir sürpriz oldu bu. Festival Edirneli esnaflara da katkida bulunacak." dedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.