Doga Olaylari 'Afete' Dönüsmeden Gerekli Önlemlerin Alinmasi Uyarisi

– Istanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Karagüzel:– 'Örnegin deprem oluyor, heyelani tetikliyor. Heyelan, dereyi kapatiyor, arkasinda su birikiyor, sonra o biriken su patliyor ve sele dönüsüyor. Taskin oluyor ve ölümlerin yasanmasina kadar gidiyor. Iste bu doga olaylari afete dönüsmeden önlemlerimizi almaliyiz'

Istanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Karagüzel, doga olaylarinin afete dönüsmemesi için gerekli önlemlerin alinmasi gerektigini söyledi.

Prof. Dr. Karagüzel, Trakya Üniversitesi Dogal Afet Yönetimi Uygulama ve Arastirma Merkezince çevrim içi düzenlenen, "Türkiye'nin Dogal Afet Tehlikesi ve Mekansal Planlamaya Etkisi" baslikli panelde, Türkiye'nin afetlerin yasandigi bir ülke oldugunu belirtti.

Türkiye'de nüfusun büyük bölümünün kentlerde yasadigini ve büyük sehirlerin pek çogunun aktif faylarin üzerinde yer aldigini anlatan Karagüzel, "1999 depreminde gördük ki geleneksel kentsel plan anlayisi yeterli degil. Marmara Bölgesi'ndeki depremde 17 bin kisinin hayatini kaybetmesine, kentlerin alt yapilarinin bozulmasina ve sanayi kuruluslarinin zarar görmesine ve bir nevi hayatin durmasina neden oldu." dedi.

Karagüzel, basta deprem olmak üzere Türkiye'yi etkileyen doga olaylarina karsi gerekli önlemlerin, bu olaylar yasanmadan, afete dönüsmeden alinmasi gerektigini vurguladi.

Türkiye'de yasanan ve yasanabilecek doga olaylarinin göz önünde bulundurularak mekansal planlamanin yapilmasi gerektigini aktaran Karagüzel, sunlari kaydetti:

"Mekansal planlamada doga olaylarini ve karsilikli etkilesimlerini de dikkate almaliyiz. Örnegin deprem oluyor, heyelani tetikliyor. Heyelan, dereyi kapatiyor, arkasinda su birikiyor, sonra o biriken su patliyor ve sele dönüsüyor. Taskin oluyor ve ölümlerin yasanmasina kadar gidiyor. Iste bu doga olaylari afete dönüsmeden önlemlerimizi almaliyiz. Doga olaylarinin afete dönüsmemesi için bu olaylarin olus mekanizmasini anlamak gerekli."

Prof. Dr. Karagüzel, Türkiye'nin dünyadaki deprem kusaklarinin ve aktivitelerinin en yogun oldugu bölgede yer aldigini ve deprem tehlikesiyle yüz yüze olduguna dikkat çekti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.