Cumhurbaskanligi Güvenlik Ve Dis Politikalar Kurulunca 'Afganistan' Çalistayi Düzenlendi

Çalistayda, Afganistan'da meydana gelen son gelismelerin siyasi, dini, sosyolojik, jeopolitik yansimalari ve Türkiye'nin Afganistan'daki rolü ele alindi Afganistan'in içinde bulundugu zorlu dönemde, Türkiye'nin rolü, mevcut durumda ve sonrasinda TürkiyeAfganistan iliskilerinin gelecegi ile ilgili politika önerileri, bölgesel ve küresel yansimalari da degerlendirildi.

Cumhurbaskanligi Güvenlik ve Dis Politikalar Kurulunca, "Afganistan" konulu çalistay düzenlendi.

Çankaya Köskü'nde gerçeklestirilen çalistaya, kurul üyeleri, bakanliklarin ve kurumlarin ilgili temsilcileri, akademisyenler, düsünce kurulusu ve medya temsilcileri katildi.

Çalistayda, Afganistan'da meydana gelen son gelismelerin siyasi, dini, sosyolojik, jeopolitik yansimalari ve Türkiye'nin Afganistan'daki rolü ele alindi.

Afganistan'in içinde bulundugu zorlu dönemde, Türkiye'nin rolü, mevcut durumda ve sonrasinda Türkiye-Afganistan iliskilerinin gelecegi ile ilgili politika önerileri, bölgesel ve küresel yansimalari da degerlendirildi.

Afganistan'in birlik ve bütünlügünün korunmasi ile istikrar ve güvenliginin saglanmasinin, bölgesel ve küresel açidan kritik önemde oldugu belirtilen çalistayda, Afganistan kaynakli göç akini riskine karsi uluslararasi toplumun acil ve önleyici tedbirler almasinin elzem oldugu kaydedildi.

Afganistan'in terör ve asirici gruplardan arindirilmasinin bölgesel baris için gerekliligi vurgulanan çalistayda, Türkiye'nin, Afganistan'da kapsayici bir yönetim olusturulmasi yönündeki tesvikini sürdürmeye ve insani kriz nedeniyle Afgan halkiyla dayanisma içerisinde olmaya devam etmesi gerektiginin önemine deginildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.