Bursa Il Saglik Müdürlügünden Ögrencilere Asi Çagrisi

Bursa Il Saglik Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyilmaz, yeni tip korona virüs vaka sayilarinin artisina iliskin açiklamalarda bulundu. Yavuzyilmaz, "Liseli ve üniversiteli gençlerimiz, kendimiz ve sevdiklerimiz için asi olalim, asi olmayan yakinlarimizi asi olmaya davet edelim. Asisini tamamlamayanlar, pandemi mücadelemizde bize destek olun. Bu virüsle mücadeleyi birlikte kazanacagiz" dedi.

Bursa Il Saglik Müdürlügünden Ögrencilere Asi Çagrisi
Ildeki vaka yogunlugunun arttigina dikkat çeken Il Saglik Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyilmaz, vaka sayilarini asagiya çekmek için öncelikle asi olmayan ya da tüm dozlarini tamamlamayan vatandaslarimizin asi olmasi ve hep birlikte kurallara uyulmasi gerektigini söyledi.

Daha önce vatandaslarimizin büyük bir çogunlugunun tedbirlere uymasi sayesinde ildeki vaka sayilarinin Türkiye ortalamasinin çok çok altinda seyrettigini vurgulayan Dr. Yavuzyilmaz, “Havalarin sogumasi ile birlikte açik alanlardan kapali mekanlara geçis oldu. Vatandaslarin maske takma konusunda rehavete kapildiklarini görüyoruz. Sosyal mesafe kurallarina uyulmadigina üzülerek sahit oluyorum. Sosyal medyada çikan asilsiz yazilara itibar ederek asi olmaktan çekinen bir kesim var. Asi ve etkileri konusunda yüzlerce bilimsel çalisma yapiliyor. Yetkin kurumlarin onayindan sonra kullanima veriliyor. Hiç kimse sosyal medyadaki yalan yanlis, bilimsel gerçeklikten uzak açiklamalara itibar etmemeli" diye konustu.

Ülkemizde asi ile önlenebilir bulasici hastaliklari engellemeyi, dolayisiyla bu hastaliklarin sebep oldugu ölümleri ya da kalici sekelleri önlemek hedefiyle uzun yillardir asilama programlarinin basarili bir sekilde uygulandigini kaydeden Dr. Yavuzyilmaz, “Asilanma yolu ile bireylerde bagisiklik saglanir. Bu sayede kisi hastaliktan korunurken, ayni zamanda toplumsal bagisiklik saglanir. Toplumda asili bireylerin sayisi arttikça, asilanmamis bireylerin hastalik etkeni ile temas ihtimali ve hastaligin o toplumda görülme sikligi azalir. Dolayisiyla asilanmamis her bir kisi, henüz asilanma dönemine erismemis ya da asilanmasi henüz tamamlanmamis kisiler için risk teskil etmektedir. Bu kisi babaniz, anneniz, kardesiniz veya arkadasiniz olabilir. Kimsenin vebalini almayin. Bu sebeple asi olun diyoruz. Çünkü asi, virüsle karsilastigimizda ya hastaliga engel oluyor ya da hafif atlatmamizi sagliyor” seklinde konustu.

Bursa’da asi yaptirma orani en düsük grubu 20 yas alti gençlerin olusturdugu bilgisini veren Dr. Yavuzyilmaz, "Bugüne kadar ilimizde 4 milyon 216 bin 818 doz asi yapildi. 1’inci doz asilamada 2 milyon 51 bin 721, 2’nci doz asilama da ise 1 milyon 757 bin 827 kisi asisini yaptirdi. Hedefimiz ikinci doz asilamada yüzde 75’i geçerek mavi kategoride yer almak. Halkimizdan daha fazla gayret ve asilamaya önem vermelerini istiyoruz. Özellikle, okullarda, konser alanlarinda, dügünlerde kisacasi her türlü cemiyette maske, mesafe, temizlik kurallarina uyalim. Uymayanlari uyarmaya devam edelim. Liseli ve üniversiteli gençlerimiz, kendimiz ve sevdiklerimiz için asi olalim, asi olmayan yakinlarimizi asi olmaya davet edelim. Asisini tamamlamayanlar, pandemi mücadelemizde bize destek olun. Bu virüsle mücadeleyi birlikte kazanacagiz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.