Brent Petrolün Varil Fiyati 83,17 Dolar

Brent petrolün varili, uluslararasi piyasalarda 83,17 dolardan islem görüyor.

Dün 84,23 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyati, günü 83,42 dolar seviyesinde tamamladi. Brent petrolün varili, bugün saat 10.07 itibariyla kapanisa göre yüzde 0,30 azalisla 83,17 dolardan islem gördü. Ayni dakikalarda Bati Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 80,36 dolardan alici buldu.

Özellikle Çin, Hindistan ve Avrupa gibi bölgelerde kömür ve dogal gaz fiyatlarinda devam eden artis, yüksek enflasyonun beklenenden daha uzun sürecegi ve küresel büyümenin yavaslayarak petrol talebini olumsuz etkileyecegi endiselerini artirarak petrol fiyatlari üzerinde baski olusturmaya devam ediyor.

Uluslararasi Para Fonu (IMF) dün yayimlanan raporunda, küresel ekonomiye iliskin 2021 büyüme tahminini yüzde 6'dan yüzde 5,9'a düsürdü.

IMF, enflasyondaki hizli artisa isaret ettigi raporunda, tedarik zinciri aksamalari ve maliyet baskilarinin küresel ekonomik toparlanmayi etkiledigi endiseleriyle ABD ve diger büyük ekonomilere iliskin büyüme tahminlerini asagi yönlü revize etti.

Ayrica, ABD dolarinin diger para birimleri karsisinda degerini ölçen ABD dolar endeksi dün son bir yilin en yüksek seviyesine, 95,570'e çikti. Söz konusu artis, dolara endeksli petrolü diger para birimlerini kullanan alicilar için daha pahali hale getirirken, bu durum petrol fiyatlari üzerinde de baski olusturdu.

Öte yandan, dünyanin en büyük ham petrol ithalatçisi Çin'de bugün yayimlanan verilere göre, ülkenin ham petrol ithalati eylülde geçen yilin ayni dönemine kiyasla yüzde 15 azaldi.

Bu düsüsün, Çin'in geçen ay yüksek ham madde maliyetlerinin yerel rafineriler üzerindeki baskisini hafifletmek için stratejik rezervlerinden petrol satisi yapmasinin sonucu oldugu ifade ediliyor.

Brent petrolde teknik olarak 83,47 ile 84,40 dolar araliginin direnç, 82,54 ile 81,61 dolar araliginin ise destek bölgesi olarak izlenebilecegi belirtiliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.