Bin Hakim Savci Aliminin Sinav Sartlari Belli Oldu

Adalet Bakanliginca bin hakim ve savci adayi alimina iliskin yapilacak sinavin sartlari belli oldu.

Resmi Gazete'de yayimlanan ilana göre, 2021 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre, Bakanlikça yazili sinav ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara 100'ü avukatlik mesleginden olmak üzere 900 adli yargi hakim ve savci adayi ile 100 idari yargi hakim adayi alinacak.

Ölçme Seçme ve Yerlestirme Merkezi (ÖSYM) tarafindan 25-26 Aralik'ta yapilacak sinav, Ankara'da Çankaya, Istanbul'da Kadiköy, Maltepe, Atasehir, Beyoglu, Sisli, Besiktas, Kagithane ve Sariyer ile Izmir'de Karsiyaka, Bornova ve Çigli sinav merkezlerinde 4 oturumda gerçeklestirilecek. Adaylarin sinav yapilacak binalara girisi, sinav baslama saatlerinden 15 dakika önce tamamlanacak.

Hakim savci adayi olmak isteyen adaylar basvurularini, 2-10 Kasim arasinda bireysel olarak internet araciligiyla T.C. kimlik numaralari ve aday sifrelerini kullanarak ya da diledikleri bir basvuru merkezinden yapabilecek. Posta yoluyla basvuru alinmayacak.

Sinav ücreti, bir sinava katilan adaylar için 250, iki sinava katilan adaylar için 375, üç sinava katilan adaylar için ise 500 lira olacak. Ödemeler, ÖSYM'nin internet sayfasinda yer alan "Ödemeler" alanindan kredi ya da banka karti ile ÖSYM adina yatirilacak.

Sinava basvuru yapacak adaylarda, Türk vatandasi olmak, 35 yasini doldurmamis olmak, avukatliktan hakim savciliga geçmek isteyenler için ise 45 yasini doldurmamis olmak sarti aranacak.

Adaylarin ayrica, kamu haklarindan yasakli olmamalari, erkek adaylar için askerlikle ilisigi bulunmamasi ve taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti baglayici cezayi gerektiren bir fiilden dolayi sorusturma veya kovusturma altinda olmamalari gerekecek.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.