Baskan Ekrem Yavas, KKTC Cumhurbaskani Ersin Tatar'i Ziyaret Etti

Balikesir’in Sindirgi Belediye Baskani Ekrem Yavas, baskan yardimcilari ve daire müdürleri ile birlikte Kibris programi kapsaminda KKTC Cumhurbaskani Ersin Tatar’i ziyaret etti.

Baskan Ekrem Yavas, KKTC Cumhurbaskani Ersin Tatar'i Ziyaret Etti
Cumhurbaskani Tatar, kabuldeki konusmasinda, KKTC halkinin Türkiye’nin kopmaz bir parçasi oldugunu dile getirerek, Türkiye’nin her zaman Kibris Türk halkini desteklediklerini söyledi.

Yan yana yasayan iki egemen ayri devletin is birligi siyasetini ortaya koyduklarini ve tüm dünyaya bu siyaseti anlatmaya çalistiklarini animsatan Cumhurbaskani Tatar, Türkiye ile iliskilerin daha da güçlenerek artmasinin önemini vurguladi. “Mücadelemizde, sizlerin gösterdigi yakinlik, karsilikli iliskiler, temaslar her zaman özlemimdi. Simdi onun oldugunu görüyorum ve bu beni çok mutlu ediyor” diyen Cumhurbaskani Tatar, iletisim çaginda yakinlasmanin ve temaslarin kolaylastigini kaydetti.

Türkiye’nin her türlü deneyiminden faydalanmanin KKTC için önemli olduguna dikkat çeken Cumhurbaskani Tatar, belediyenin çalismalarini takdir ettigini sözlerine ekledi.

Sindirgili muhtar KKTC’de kültür elçisi oldu

Kibris Güzelyurt/Mevlevi muhtari Ismail Ayyildiz Sindirgi ile KKTC arasindaki bagin güçlenmesine de katki sunuyor. Sindirgi Belediyesi ile ortaklasa gerçeklestirilen lavanta bahçesi ve kültür gezileri ile baslayan proje güçlenerek devam ediyor. Kardes belediyelerin daveti üzerine Sindirgi Belediye Baskani Ekrem Yavas, baskan yardimcilari ve daire müdürleri ile birlikte KKTC ziyareti gerçeklestirdi.

Bu kapsamda KKTC ziyaretini gerçeklestiren heyet ayni zamanda Cumhurbaskani Ersin Tatar’la da bir araya geldi.

Balikesir Sindirgi Belediye Baskani Ekrem Yavas, jeotermal, turizm, tarim, kültür ve sanat ile ilgili yaptiklari çalismalar hakkinda bilgi vererek, KKTC ve Türkiye arasinda yakin iliskilerin artmasi temennisinde bulundu. Sindirgi’da yapilan isler ve ilçe hakkinda detayli bilgileri aktaran Sindirgi Belediye Baskani Ekrem Yavas “Baskan yardimcilarimiz ve müdürlerimizle beraber bugün Kibris’i ziyaret ettik. Daha önce muhtarlarimizi da getirmistim buraya. Ismail kardesim de benim hemsehrim. Sindirgi kökenli. Onun için hem bir motivasyon olsun. Hem de kardeslik duygularini burada pekistirelim istedik. Kibris’i seviyoruz. Iliskileri arttirmak istiyoruz. Özellikle biz Sindirgi olarak el sanatlarina, sanata ehemmiyet veriyoruz. Mesela gazete kagidindan sifir atik kapsaminda yapilan bir sepet. Içerisinde eski çömlek gibi ürünlerin günümüze uyarlanmis hali olarak, belediyemiz olarak gerçeklestirdigimiz lavanta projesi kapsaminda buhurdanligini da ürettik. Kolonya Sindirgi’mizin en önemli degerlerinden birisi. En önemli islerimizden biri olarak da jeotermali biz sehrimizde faal olarak kullaniyoruz. Jeotermalle sehri isitiyoruz, bunun yaninda bin 200 yatak kapasiteli termal otellerimiz var, en son yaptigimiz is de kurutma fabrikasi kurduk simdi. Yani meyveleri kurutarak kullanim süresi uzun, katma degeri yüksek ürünler elde ediyoruz. Jeotermal, turizm ve kültür sanatla alakali güzel isler yapiyoruz ilçemizde. Balikesir’e 50 kilometre mesafede bir ilçeyiz. Ama son yillarda, yillik 100 bin civarinda turist agirliyoruz. Bu da ekonomiyi ciddi manada etkiliyor. Tarim en büyük gelir kaynagimiz ilçemizde. Toplam 35 bin nüfuslu bir ilçeyiz. 75 tane de muhtarimiz var. Hepsinden sizlere selam getirdik. Özellikle Balikesir Büyüksehir Belediye Baskanimiz Yücel Yilmaz’in da selamlari var. Ben de ayni zamanda turizm tanitma komisyon baskaniyim ayni zamanda. Rabbim kolayliklar versin sizlere de. Ziyaretimizdeki amacimiz da hem ticari hem de kardeslik yönünden baglarimizi güçlendirmek” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.