Bakan Varank Tacikistan-Türkiye Sanayi Is Forumu'nda Konustu Açiklamasi

'Hedefimiz 1 milyar dolarlik ticaret hacmine mümkün olan en kisa sürede ulasmak' 'Türkiye olarak, Tacikistan’a 1300 farkli ürün ihraç ediyoruz. Ancak kurumlarimiz, yaptiklari arastirmada Tacikistan’in buna ilave olarak 1800 ürünü daha avantajli sekilde ülkemizden alabilecegini tespit etmis durumda. Bu açigi firsata çevirecek olan, bugün burada tesis edilecek is birlikleri' 'Tacikistan’in kalkinmasina, bölgedeki potansiyelini açiga çikarmasina elimizden gelen her türlü katkiyi vermeye haziriz' 'Ülkemizde su anda yalnizca 57 Tacikistan sermayeli sirket bulunuyor. Bu sayiyi sanayinin farkli alt sektörlerini de kapsayacak sekilde artirmak istiyoruz'

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, Tacikistan ile geçmiste yaklasik 700 milyon dolarlik bir ticaret hacmini yakalayabildiklerini belirterek, "Hedefimiz 1 milyar dolarlik ticaret hacmine mümkün olan en kisa sürede ulasmak." dedi.

Varank, Tacikistan-Türkiye Sanayi Is Forumu’nda yaptigi konusmada, Türkiye ekonomisindeki büyüme egilimini sürdürülebilir kilmanin yolunun ikili ve bölgesel iliskileri derinlestirmekten geçtigine dikkati çekti.

Bu kapsamda, Tacikistan ve Orta Asya bölgesini basariya giden yolda önemli birer mihenk tasi olarak gördüklerini dile getiren Varank, sunlari kaydetti:

“2020’de Tacikistan ile ticaret hacmimizi bir önceki yila göre yüzde 17 artirarak 323 milyon dolara çikardik ancak potansiyelimizin hala çok gerisindeyiz. Geçmiste yaklasik 700 milyon dolarlik bir ticaret hacmini yakalayabilmistik. Hedefimiz devlet baskanlarimizin da belirledigi sekilde 1 milyar dolarlik ticaret hacmine mümkün olan en kisa sürede ulasmak. Bunun için bizler siyasiler olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya haziriz. Siz degerli is insanlarimizin özverili çalismalari, yeni yatirim ve projeleri inaniyorum ki kolaylikla bu hedefe ulasmamizi saglayacaktir.”

Varank, Tacikistan’in Orta Asya ticaretinin en önemli güzergahlarindan olduguna isaret ederek, ülkenin özellikle son yillardaki bölgesel ve küresel ekonomiyle entegrasyonunu güçlendirmek için attigi adimlari yakindan takip ettiklerini söyledi.

- “Is birligini kalici hale getirmeliyiz”

Iki ülke arasindaki iliskilerin gelismesinin hem Tacikistan’in hem de Orta Asya’nin küresel ticaretteki etkinliginin artmasi demek oldugunu belirten Varank, bu noktada, Karma Ekonomik Komisyon mekanizmasi, is forumlari ve sürekli olarak düzenlenecek is konseyi toplantilarinin önemli oldugunu anlatti.

Varank, yeni is birligi alanlari bularak, karsilikli yatirimlari artirarak ekonomik is ve güç birligini kalici hale getirmenin yollarini aramak gerektigini vurgulayarak, söyle devam etti:

“Türkiye olarak, Tacikistan’a 1300 farkli ürün ihraç ediyoruz ancak kurumlarimiz, yaptiklari arastirmada Tacikistan’in buna ilave olarak 1800 ürünü daha avantajli sekilde ülkemizden alabilecegini tespit etmis durumda. Bu açigi firsata çevirecek olan, bugün burada tesis edilecek is birlikleri. Tacikistan’in saglik sistemine ve sanayisine yönelik hayata geçebilecek potansiyel is birligi firsatlari oldugunu görüyoruz. Bu minvalde, hastane, ilaç, tibbi cihaz ve medikal sektörlerindeki paydaslardan olusan bir çalisma grubunu DEIK araciligiyla Tacikistan’a getirebilir, istisarelerde bulunabiliriz. Bu noktada, yaptigimiz görüsmelerde Türk Hava Yollarinin Dusanbe’ye gerçeklestirdigi seferleri yetersiz buldugunuzu biliyorum. Basta bakan arkadasim olmak üzere Tacikistan hükümetinin degerli temsilcileriyle bugün yapacagimiz görüsmelerde buna iliskin neler yapabilecegimizi konusacagiz. Tacikistan’in kalkinmasina, bölgedeki potansiyelini açiga çikarmasina elimizden gelen her türlü katkiyi vermeye haziriz.”

- “Tecrübemizi Tacikistan’a tasiyabiliriz”

Varank, Türkiye’nin yatirimci-dostu üretim altyapisi ve modern Ar-Ge ekosistemiyle tüm yatirimcilara kucak açtigina dikkati çekerek, teknoparklar, Ar-Ge ve tasarim merkezlerinin, orijinal fikirlerini hayata geçirmeye çalisan tüm yatirimcilara açik oldugunu ifade etti.

Sanayi ve endüstri bölgelerinde pek çok imkani sanayicilerin emrine sunduklarini ve oldukça cazip bir yatirim tesvik sistemi bulundugunu söyleyen Varank, “Cografi konumumuz, genç nüfusumuz ve is gücü maliyetlerindeki avantajimiz baslica artilarimiz olarak siralaniyor.” dedi.

Varank, özellikle teknoloji start-up’larinda yakalanan ivmenin tüm dünyanin yakin takibinde oldugunu vurgulayarak, geçen yildan bu yana Türkiye’den 5 sirketin degerini 1 milyar dolarin üzerinde degerlemeye ulastigini animsatti.

Türkiye’ye bakildiginda yatirim yapanin hiçbir zaman kaybetmeyecegi bir firsatlar ülkesi görüldügünü belirten Varank, söyle konustu:

“Tüm bunlara ragmen ülkemizde su anda yalnizca 57 Tacikistan sermayeli sirket bulunuyor. Bu sayiyi sanayinin farkli alt sektörlerini de kapsayacak sekilde artirmak istiyoruz. Biz buradaki Tacik kardeslerimizi önce misafir sonra da yatirimci olarak Türkiye’ye bekliyoruz. Büyükelçimiz, DEIK ve diger kurumlarimizdan temsilcilerimiz burada, onlarla koordine olabilirsiniz, sizleri planli sanayi bölgelerimizde, teknoloji gelistirme bölgelerimizde agirlayabiliriz. Bu olusan tecrübeyi de hem ülkemizde degerlendirebiliriz hem de Tacikistan’a tasiyabiliriz.”

- “Potansiyellerimizi ortaya çikaracak sekilde hareket etmeliyiz”

Varank, özellikle planli sanayilesme konusunda tüm dünyadan Türkiye’ye ciddi bir ilgi bulunduguna isaret ederek, “Türkiye’deki sanayilesme modelini çalismak isteyen ülkeler var. Biz bu tecrübeyi katma degerli üretimin öncüsü olan teknopark tecrübesini bu ülkeye tasimak istiyoruz.” degerlendirmesinde bulundu.

Dünyada rekabetçi olmanin yolunun sürdürülebilir yesil bir üretim ve dijitallesmeden geçtigini dile getiren Varank, “Bu iki alanda da potansiyellerimizi ortaya çikaracak sekilde hareket etmemiz gerekiyor. Burasi çevreci üretim açisindan, yenilenebilir temiz enerji açisindan oldukça ciddi potansiyele sahip bir ülke, buradaki potansiyeli beraberce degerlendirebiliriz.” ifadelerini kullandi.

Varank, Karma Ekonomik Komisyon toplantilarinin ticari iliskileri potansiyeline tasiyabilecek en verimli mekanizmalardan biri oldugunun altini çizerek, sözlerini söyle tamamladi:

“11. Karma Ekonomik Komisyon toplantimizda diger yillardan farkli olarak, 117 somut maddeden olusan bir eylem plani hazirladik. Ikili ve ticari iliskilerimizi derinlestirmek üzere, bu plan üzerinden daha kararli ve verimli bir sekilde ilerleyecegimizi düsünüyorum. Türkiye olarak bu adimlari siki sikiya takip edecek, atacaginiz her adimda sizlerin yaninda olacagiz. Sizlerden de özverili çalismalarinizi artirarak sürdürmenizi istiyoruz.”

- Panel yapildi

Is forumunda, Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakani Sherali Kabir ile Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) Baskani ve Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu (DEIK) Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Ismail Gülle de birer konusma yapti.

Türkiye’nin Dusanbe Büyükelçisi Emre Zeki Karagöl, KOSGEB Baskani Hasan Basri Kurt, Anadolu Aslanlari Isadamlari Dernegi (ASKON) Genel Baskani Orhan Aydin, DEIK Türkiye-Tacikistan Is Konseyi Baskani Cihangir Fikri Saatçioglu, Istanbul Tekstil ve Hammaddeleri Ihracatçilari Birligi Yönetim Kurulu Baskani Ahmet Öksüz ve Sanayi ve Teknoloji Bakanligi Avrupa Birligi ve Dis Iliskiler Genel Müdürü Mustafa Erdogan da is forumuna katildi.

Açilis konusmalarinin ardindan panel bölümüne geçildi. Bakanlar Varank ile Kabir ve TIM Baskani Gülle kendilerine yöneltilen sorulari yanitladi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.