Bakan Pakdemirli Açiklamasi 'Anayasamiz Söyler, 'Yanan Alanlar Tekrar Agaçlandirilir Ve Baska Amaçla Kullanilmaz.' Nokta'

Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, yanan alanlarin tekrar agaçlandirilarak yesil vatanin bir parçasi haline getirilecegini belirterek, “Anayasanin 169’uncu maddesi bize sunu net olarak söyler; ‘Yanan alanlar tekrar agaçlandirilir ve baska amaçla kullanilmaz.’ Nokta“ dedi.

Bakan Pakdemirli Açiklamasi 'Anayasamiz Söyler, 'Yanan Alanlar Tekrar Agaçlandirilir Ve Baska Amaçla Kullanilmaz.' Nokta'
Orman Genel Müdürlügü (OGM) tarafindan Ankara Kizilcahamam’da bir otelde “Küresel Isinma ve Iklim Degisikligi Sürecinde Orman Yanginlari Çalistayi” düzenlendi.

Yangin öncesi, sirasi ve sonrasi basta olmak üzere ulusal ve uluslararasi iletisim konularinin degerlendirilecegi çalistaya Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli’nin yani sira Bakan Yardimcisi Akif Özkaldi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarim, Orman ve Köyisleri Komisyon Baskani Yunus Kiliç, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum kuruluslari, Tarim ve Orman Bakanligi ile Orman Genel Müdürlügü’nün ilgili birimleri, ilgili bakanliklarin ve mahalli idarelerin temsilcileri katildi.

Üç gün sürecek çalistayda ‘Orman yanginlarinda iletisim ve kamuoyunun dogru bilgilendirilmesi’, ’Orman yanginlari ile mücadelede teknolojik gelismeler ve inovatif yaklasimlar’ ve ’Akdeniz ülkeleri yangin birliginin kurulmasi’ konulari ele alinacak.

Bakan Pakdemirli, konusmasina baslamadan önce slayttan hazirlanan yangin duvari için temsili bir tugla koydu. Bakan Pakdemirli konusmasinda, 28 Temmuz’da baslayip 17 gün süren büyük orman yangilari yasandigini hatirlatarak, “Bu süreçte ilk olarak Antalya Manavgat’ta baslayan, daha sonra Mugla, Isparta illeri basta olmak üzere 54 ilimizde yaklasik 300 orman yangini ve 255 kirsal alan yanginina müdahale ettik” dedi.

Söz konusu orman yanginlarinda 11 orman personelinin sehit oldugu bilgisini veren Bakan Pakdemirli, “14 Agustos’ta Kahramanmaras’ta çikan yangina müdahale ederken düsen uçakta ise üçü Türk toplam sekiz mürettebat hayatini kaybetti. Bu büyük afette aziz milletimiz de ormanlarimiz için tek yürek oldu. Evindeki tirmikla, hortumla, kovalarla binlerce vatandasimiz bizlere destek verdi” dedi.“Bu yilki temmuz ayi son 142 yilin en sicak temmuz ayi olarak tarihe geçti”

Son 10 yillik verilere bakildiginda çikan yanginlarin yüzde 90’inin insan kaynakli oldugunu belirten Bakan Pakdemirli, “Ama bu yanginlarin yayilma ve büyüme hizi daha çok iklimle ve meteorolojiyle ilgili. Bildiginiz üzere iklim degisikliginin etkilerini artik daha siddetli hissediyoruz. Bu etkiler, bazi bölgelerimizde asiri yagis ve sel afeti, bazi bölgelerinde kuraklik ve bazi bölgelerimizde ise büyük orman yanginlari olarak karsimiza çikiyor. Bu yilki temmuz ayi dünyada son 142 yilin en sicak temmuz ayi olarak tarihe geçti” diye konustu.“Iklimden daha hizli degismek zorundayiz”

Ege ve Akdeniz bölgelerinde temmuz ayi ortalama sicakliginin 27 derecelerde, nemin yüzde 50’lerin üzerinde, rüzgar hizinin ise saatte 30 kilometre civarinda oldugunu hatirlatan Bakan Pakdemirli, sunlari kaydetti:

“42 dereceye, rüzgar hizi saatte 70 km’ye yükselirken, nem orani da yüzde 10’larin altina düstü. Iste, 17 gündeki 16 büyük yanginin bu boyuta gelmesinin en büyük nedeni bu olumsuz sartlardir. Tabii dünyada da benzer manzaralari fazlasiyla gördük, görüyoruz. Kaliforniya, Yunanistan, Italya ve daha birçok ülkedeki yanginlar, Sibirya ve Kanada’daki sicak hava dalgalari gibi olaylar da iklim degisikliginin boyutunu bizlere gösteriyor. Su da bir gerçek maalesef önümüzdeki süreçte bu afetlerle daha sik ve daha çok karsilasmak durumunda kalacagiz. Bu nedenle iklimden daha hizli degismek zorundayiz.”

“Dünyada yangina en hizli müdahale rekoru Türkiye’ye aittir”

Türkiye’nin orman yanginlari ile mücadelede dünyaya örnek olan bir ülke oldugunu dile getiren Pakdemirli, “19 yil önce ortalama 40 dakika olan yangina ilk müdahale süresini 12 dakikaya indirdik. Hedefimiz bunu 10 dakikanin altina indirmek. Dünyada yangina en hizli müdahale rekoru Türkiye’ye aittir” dedi.“21 binin üzerinde personelimiz, orman yanginlari ile mücadele çalismalarinda etkin sekilde görev almaktadir”

Türkiye’nin ormanlarinin yüzde 55’ini kapsayan 12,5 milyon hektarlik alanin yangina karsi hassas alanlardan olustugu bilgisini veren Pakdemirli, “Orman yanginlarina karsi Türkiye genelinde toplam bin 667 noktada konuslanmis ilk müdahale ekiplerimiz hazir bulunmaktadir. Toplam 21 binin üzerinde personelimiz, orman yanginlari ile mücadele çalismalarinda etkin sekilde görev almaktadir” ifadelerini kullandi.

“’Yanan alanlar tekrar agaçlandirilir ve baska amaçla kullanilmaz.’ Nokta”

Bakan Pakdemirli, konusmasina söyle devam etti:

“Anayasanin 169’uncu maddesi bize sunu net olarak söyler; ‘Yanan alanlar tekrar agaçlandirilir ve baska amaçla kullanilmaz.’ Nokta. Yanan alanlari tekrar agaçlandirarak yesil vatanin bir parçasi haline getirecegimizden hiç kimsenin süphesi olmasin. Bu alanlari üç sekilde yesillendirecegiz. Ilk olarak arazi yapisina göre doganin kendini yenilemesine müsaade edecegiz veya sahadaki tohumlarin çimlenmesini bekleyecegiz. Son olarak da arazi hazirligi yapmak suretiyle fidanlarimizi toprakla bulusturuyor olacagiz.”

Akdeniz Ülkeleri Yangin Birligi’nin kurulmasi amaçlaniyor

Söz konusu çalistayin orman yanginlarini önleme ve orman yanginlariyla mücadelede yeni kurumsal politikalar üretme yolunda çok önemli bir rol üstlenmesini beklediklerini dile getiren Pakdemirli, çalistay gündemini içeren dokuz ana basligi söyle siraladi:

“Bir, yangin öncesi egitim ve önleyici faaliyetler. Iki, yangin öncesi yangina dayanikli ormanlarin planlanmasi ve mevcut ormanlar ve korunan alanlarin dayanikli hale getirilmesi ve bakimi. Üç, yangin öncesi iklim degisikligi ve küresel isinma çerçevesinde mevcut araç-gereç ve insan kaynaklarinin degerlendirilmesi. Dört, yangin süresince orman yangini yönetim organizasyonu, yangin süresince akut durumlarda insan, diger canlilar, korunan alanlar, meskûn mahal ve sanayi tesislerinin korunmasi. Alti, yangin sonrasi yanan alanlarin yeniden orman haline getirilmesi. Yedi, orman yanginlarinda iletisim ve kamuoyunun dogru bilgilendirilmesi. Sekiz, orman yanginlari ile mücadelede teknolojik gelismeler ve inovatif yaklasimlar. Dokuz, Akdeniz Ülkeleri Yangin Birligi’nin kurulmasi.”

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ise konusmasinda sunlari söyledi:

“Ormanlar topragin korunmasi, biyolojik çesitliligin ve biyolojik çesitliligin korunmasi ile ilgili önemli fonksiyonlari, iklim degisikligi ve küresel isinmanin panzehiri olmasi sebebiyle özellikle günümüzde çok daha fazla önem arz etmektedir. Inancimizda, ‘Biraz sonra kiyametin kopacagini bilseniz dahi elinizdeki fidani toprakla bulusturunuz’ düsturundan hareketle ecdadimiz göç ettikleri beldelerde, göç ettikleri cografyalarda heybelerinde tasidiklari tohumlari toprakla bulusturarak adina çinar denilen bir medeniyeti ortaya koymuslardir.”

Atalarindan devraldiklari ormanlari miras olarak degil, sonraki nesillerin emaneti olarak gördüklerine isaret eden Karacabey, “Bu sayede bizler temelleri 1839 yilinda atilmis olan 182 yillik Orman Genel Müdürlügü çalisanlari olarak ormanlari canimiz pahasina da olsa korurken, bir yandan özellikle son 20 yilda agaçlandirmada Avrupa’da ilk sirada, dünyada dördüncü siradadir. Orman varliklarini artirmada yine Avrupa’da ilk sirada, dünyada altinci sirada. Orman varligi bakimindan ülkelerin siralamasinda ise Türkiye’yi 46. siradan 27. siraya yükseltmek basarisini hep birlikte ortaya koymus bulunuyoruz” ifadelerini kullandi.

Orman Genel Müdürlügü’nün 182 yillik bir geçmisi olduguna dikkati çekerek yanginla mücadelede bas sloganlari oldugunu söyleyen Karacabey, “’Orman yanginlari ile mücadele vatan savunmasidir.’ Çünkü bu vatan topraklari bizlere atalarimizin, sehitlerimizin kanlariyla sulayarak emanet ettigi topraklar. Ülkemiz ormanlarinin yüzde 55’lik bir kismi yangina birinci derecede hassas ormanlardir. Yanginlarda sadece maalesef agaçlar yok olmuyor. Ayni zamanda bir ekosistem yok oluyor, ayni zamanda yanginlarla salinan karbon gazlari sera etkisi sebebiyle iklim degisikligini ve küresel isinmayi da bir taraftan tetikliyor” dedi.

2021 yilinda dünyada iklim degisikliginin etkilerinin yogun bir sekilde görülmeye baslandigi bir yil oldugunu üzüntüyle ifade etmek istedigini belirten Karacabey, “Ayni zamanda da son 140 yilin sicaklik rekorlarinin yasandigi bir yil oldu. Tabii bu sartlar ayni zamanda orman yanginlarinin bütün dünyada yogun bir sekilde yasanmasina da sebep oldu. EFFIS verilerine baktigimizda ülkemizde son 10 yilda ortalama orman yanginlari ile mücadele ülkelerin orman varliklarina oranla zarar gören orman alanlari bakimindan Akdeniz iklim kusagindaki en basarili ülke oldugu açikça görülüyor. Son 3 yilda ortalama 2 bin 500 adet orman yangini ile mücadele ettik ve 34 bin 700 hektarlik bir orman alanimiz zarar gördü. Ancak iklim degisikliginin ve ekstrem hava sartlarina etkisi ile maalesef 2021 yilinda su ana kadar 2 bin 500 adet orman yangininda 143 bin hektar orman alanimiz zarar gördü. 2021 yilinda aslinda bu iklim degisikliginin olumsuz etkilerini bizler tahmin etmiyor degildik” diye konustu.

Orman Genel Müdürü Karabey, sunlari söyledi:

“2021 yilina bin 78 arazöz, 281 su ikmal araci, 2 bin 270 ilk müdahale araci, 680 is makinasi, 39’u söndürme helikopteri olmak üzere 45 helikopter, üçü söndürme uçagi olmak üzere dört uçak, dört IHA ve 21 bin personel ile hazirlandik. Amerika’dan sonra orman yanginlarinin gözetlenmesinde, denetiminde ve yönetiminde ilk defa IHA’yi kullanan ülke olduk.”

28 Temmuz’da baslayip sadece Türkiye’de degil, Akdeniz kusagindaki bütün ülkeleri etkileyen yanginlar silsilesinin afet döneminin baslangici oldugunu aktaran Karacabey, “Özellikle güneyde bulunan illerimizde hava sicakliginin ortalama 40 derecenin üzerinde oldugu, nemin yüzde 10’un altina düstügü, 50 kilometre ile 100 kilometre arasinda siddetli rüzgarlarin yasandigi maalesef bir dönem yasadik” dedi.

“Küçük yangin olmaz, henüz büyümemis yangin vardir” tabirini siklikla kullandiklarini belirten Karacabey, “Müdahale etmezseniz her yangin büyüme egilimindedir. Dolayisiyla 17 günlük süre zarfinda bütün ekiplerimizle birlikte 554 tane büyük yanginin önüne geçmis olduk. Aslinda bu su anlama da geliyor. Eger müdahale edilmeseydi, bugün yasadigimiz tablodan çok daha korkunç ve vahim tablolar ortaya çikabilirdi. O yüzden bu yanginlar süresince hakikaten insan üstü bir gayretle mücadele verdik” diye konustu.

28 Temmuz döneminde Akdeniz’in neredeyse tamaminda büyük yanginlarin yasandigini dile getiren Karacabey, “Maalesef o yanginlar bugün Amerika’da ve Rusya’da hala devam ediyor. Milyonlarca hektarin üzerine ulasmis durumda yanan alanlarin miktari. Ormanlarin aslinda bir ülkenin degil, tüm insanligin ortak degeri oldugu bilincinden hareketle o ülkelerdeki yanginlara da üzüntülerimizi ifade ediyoruz” dedi.

Öte yandan Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan da “Küresel Isinma ve Iklim Degisikligi Sürecinde Orman Yanginlari Çalistayi”na yazili bir mesaj gönderdi. Erdogan mesajinda sunlari kaydetti:

“Çalistayin basarili geçmesini temenni ediyorum. Tarim ve Orman Bakanligimizi, Orman Genel Müdürlügümüzü, çalistaya destek ve katki veren tüm kurumlarimizi tebrik ediyorum. Iklim degisikligi sinir tanimayan, tüm insanligi olumsuz etkileyen siyaset üstü bir meseledir. Türkiye cografi konumu itibariyle iklim degisikliginin yakici sonuçlarini en fazla hisseden bölgelerden birinde yer almaktadir. Özellikle bu sene Karadeniz Bölgemizde meydana gelen sel felaketleriyle, Akdeniz Bölgemizde ortaya büyük yanginlar bu meselenin ülkemiz açisindan nasil durdugunu göstermektedir. Tüm insanligin gelecegini riske atan bu küresel sorunla mücadelede öncü üstlenmek millet olarak bizim evlatlarimiza vatanimiza ve çevreye olan sorumlulugumuzun bir geregidir. Bu dogrultuda geçen hafta tarihi nitelikte bir adim attik ve Paris Iklim Anlasmasi’ni meclisimizin onayiyla birlikte yürürlüge koyduk. Ayni sekilde iklim kriziyle mücadelede devletimizin kurumsal kapasitesini güçlendirmek ve etkinligini artirmak amaciyla bazi bakanliklarimizin bünyesinde degisiklige gittik. Önümüzdeki dönemde ‘Yesil Kalkinma Devrimi’ni tüm çalisanlarimizin merkezine yerlestirerek Türkiye olarak bu krizin çözümünde anahtar bir rol üstlenmekte kararliyiz. Tarim ve Orman Bakanligi’mizca düzenlenen bu çalistayin orman yanginlariyla mücadele elimizi daha da güçlendirecegi, kararlara vesile olacagina inaniyorum. Çalistayin hazirlanmasinda ve icrasinda emegi geçenleri tekrar tebrik ediyor, tüm katilimcilarimiza selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.