Arnavutluk'ta 'Görsel-Isitsel Medyalarda Çocuklarin Korunmasi' Konferansi Düzenlendi

Baskent Tiran'daki konferansa RTÜK heyeti de katildi.

Arnavutluk'un baskenti Tiran'da "Görsel-Isitsel Medyalarda Çocuklarin Korunmasi" konulu uluslararasi konferans düzenlendi.

Arnavutluk Görsel-Isitsel Medya Idaresi (AMA) tarafindan düzenlenen konferansa, Türkiye'den Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) heyetinin yani sira uluslararasi kurum ve kurulus temsilcileri, medya uzman ve arastirmacilari katildi.

AMA Baskani Armela Krasniçi, konusmasinda, çocuklarin korunmasina yönelik katkilarin, toplum ve çocuklarin gelecegi için yapilabilecek en önemli katki oldugunu vurguladi.

Çocuklara kaliteli ve egitici programlarin sunulmasi noktasinda farkli kurum ve medyalar kuruluslariyla is birligi halinde olacaklarini belirten Krasniçi, "Teknolojik gelisimin bizi çok boyutlu zorluklarla karsi karsiya biraktigi bu dönemde medyanin görevi, her seyden önce çocuklarin egitimi araciligiyla en yüksek toplumsal çikarlarin korunmasidir." dedi.

RTÜK temsilcisi Yusuf Demirtas, Türkiye'de medya egitiminin, "farkli formatlarda farkindalik olusturarak mesaj analizi ve iletisime erisim" seklinde tanimlandigini belirtti.

Türkiye'deki medya egitimine deginen Demirtas, "Farkli birimler kurarak 2006 yilinda baslatilan medya egitimi hakkinda genis deneyime sahibiz. Olusturulan birimler sayesinde tüm görsel-isitsel idarelerde çok genis bir temsiliyet elde ettik." diye konustu.

Öte yandan, RTÜK heyeti, Tiran ve Iskodra'daki Yunus Emre Enstitülerini, Türkiye Maarif Vakfinin ülkedeki egitim kurumlarini ve Türk Büyükelçiligini ziyaret etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.