ABD'nin Kanada Ve Meksika Kara Sinirlari Kasimda Asili Yolculara Açilacak

ABD, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) asilarini tamamlamis yabanci yolcular için Kanada ve Meksika sinirlarinin gelecek ay açilacagini duyurdu.

ABD Iç Güvenlik Bakani Alejandro Mayorkas, yaptigi açiklamada "Düzenli seyahate güvenli ve sürdürülebilir bir sekilde devam etmek için adimlar atmaktan memnuniyet duyuyoruz." ifadesini kullandi.

ABD'nin, 19 ayin ardindan Kanada ve Meksika'dan gelen tam asilanmis yabanci yolcular için sinirlarini açacagini belirten Mayorkas, kararin ekonomik getirisi olacagini kaydetti.

Kara, demir ve deniz yoluyla ABD'ye girisi kapsayan söz konusu sinirlarin, kasim ayi içinde hangi gün açilacagina iliskin bir açiklama yapilmadi.

Kovid-19 asilarini tamamlamamis yabanci uyruklu yolcularin ilgili sinir kapilarindan ABD’ye girisinin yasak olacagi, hava yoluyla giris yapan yolculardan da giriste negatif test sonucu istenmeye devam edilecegi belirtildi.

ABD'nin, Kanada ve Meksika’ya karadan sinir kapilari, salginin etkisini göstermeye basladigi mart 2020’den bu yana temel yolcu giris çikislari haricindekilere kapali tutuyordu.

Sadece ABD vatandaslari, temel malzeme tasiyan kamyon soförleri, saglik çalisanlari ve ögrenciler gibi seyahati zorunlu gruplarin geçislerine izin veriliyordu.

Kanada, asilarini yaptirmis ABD’den gelen yolcular için 9 Agustos’tan itibaren sinirlarini açtigini duyurmustu.

Meksika ise salgin boyunca ABD’den gelen yolculara sinirlarini kapatmamisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.