'81 Il Kadin Emegi Türkiye'nin Istikbali Bulusmalari'nda 25 Bin Kadina Ulasilmasi Hedefleniyor

AK Parti Genel Merkez Kadin Kollari Teskilat Baskani Emine Gözgeç: 'Hükümetimizin, ilgili bakanliklarin, ISKUR, TKDK ve KOSGEB’in destekleri var. Bu desteklerden kadinlar pozitif ayrimcilikla daha fazla yararlanabiliyor. Bu isi basarmis kadinlari bulup onlarin hikayelerini çekip o basari hikayelerini paylasalim ki bir cesaret olussun. 'Bu isi yapmis, sen de yapabilirsin' duygusunu uyandirmak istiyoruz'

AK Parti Genel Merkez Kadin Kollari Teskilat Baskani ve Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, "Kadinlarla Büyük Türkiye Yolunda Projesi 81 Il Kadin Emegi Türkiye’nin Istikbali Bulusmalari"nda 25 bin kadina ulasmayi hedeflediklerini bildirdi.

Anadolu Ajansi Bursa Bölge Müdürü Erdinç Aksoy'u ziyaret eden Gözgeç, yaptigi açiklamada, kadinlarin daha güçlü olmasi ve hayatin her alaninda daha aktif yer almasi gerektigini söyledi.

Bu kapsamda hazirladiklari projeyi Hakkari'den baslattiklarini belirten Gözgeç, su bilgileri paylasti:

"Dogudan baslattik, bir dogu bir bati seklinde devam ettik. Bursa'da da bu bulusmayi gerçeklestirdik. Hükümetimizin, ilgili bakanliklarin, ISKUR, TKDK ve KOSGEB’in destekleri var. Bu desteklerden kadinlar pozitif ayrimcilikla daha fazla yararlanabiliyor. Özellikle kirsalda yasayan birçok kadin ya bu desteklerden haberdar olamiyor ya nereye, nasil basvuracagini bilemiyor ya da gözünde çok büyütüp cesaret edemiyor. Bu isi basarmis kadinlari bulup onlarin hikayelerini çekip o basari hikayelerini paylasalim ki bir cesaret olussun. 'Bu isi yapmis, sen de yapabilirsin' duygusunu uyandirmak istiyoruz. Özellikle farkli kurumlardan destek alan kadinlarin hikayelerine yer veriyoruz."

Ilgili kurum müdürlerine sürece dair kisa ve net bilgiler aktardiklarini ifade eden Gözgeç, basvuruda bulunmak isteyenlerin nereye müracaat edecegini ögrenmesi, devletin yetkilisini karsisinda görmesi için bu birlikteligi gerçeklestirdiklerini anlatti.

Devlet-millet kaynasmasinin AK Parti'nin yaptigi en önemli çalismalardan biri oldugunu vurgulayan Gözgeç, "Güzel geri dönüsler de oluyor. Kirsaldaki kadin girisimci olursa, güçlenirse, üretirse kelebek etkisiyle kirsala ters göçü bile baslatabilecek bir etki olacagini düsünüyoruz. Amacimiz illerde bu umudu yesertmek, kadinlara cesaret vermek. Hedefimiz, nüfusun yarisini olusturan kadinlarin ekonomiye katma deger üreterek katilmasidir. 81 Il Kadin Emegi Türkiye’nin Istikbali Bulusmalari ile 25 bin kadina ulasmayi hedefliyoruz." diye konustu.

- Nerede Kalmistik Projesi

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in esi Emine Erdogan'in himayelerinde AK Parti Kadin Kollari olarak "Nerede Kalmistik Projesi"ni de hayata geçirdiklerini bildiren Gözgeç, egitim seviyesi arttikça kadinlarin is gücüne katilim oraninin da arttigina degindi.

Egitimde firsat esitliginin yakalanmasinin çok önemli oldugunu dile getiren Gözgeç, Emine Erdogan'in "Haydi Kizlar Okula Kampanyasi" ile okuma yazma oranlarinin çok ciddi sekilde artmasina ve kiz çocuklarinin okullasmasina çok önemli bir katki koydugunu hatirlatarak, sunlari kaydetti:

"Çalismalara basladik. Bir sekilde egitim hayati yarida kalmis, sartlari elvermemis, içinde ukde kalmis, 28 Subat sürecinde okuyamamis insanlar oldu. 'Nerede kalmissaniz oradan baslayabilirsiniz' dedik. Hayat Boyu Ögrenme Genel Müdürlügü ile Milli Egitim Bakanliginin Açik Lise programlari var. Açik Lise, Açik Meslek Lisesi, Açik Imam Hatip Lisesi veya Olgunlasma Enstitülerine kayit yaptirilabilir. Olgunlasma Enstitülerinin söyle bir yönü var: Ortaokul mezunu bir kadin Olgunlasma Enstitüsüne gider, 2 yil egitim alirsa hem lise diplomasi hem de is yeri açma belgesi alabiliyor. Egitimde firsat esitliginin kadinlarla saglanmasi için Nerede Kalmistik Projesi'ni baslattik. 15 Ekim'de ilk kayitlar sona eriyor. Okumak isteyenlere çagrida bulunuyoruz. Bu desteklerden faydalanin, bu projelere katilin. Güçlü aileyi birlikte güçlendirelim ki toplum da güçlü olsun."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.