Yemen Hükümeti Dünya Bankasini Aden'de Çalismalarina Yeniden Baslamaya Davet Etti

Yemen hükümeti Dünya Bankasina geçici baskent Aden'de çalismalarina yeniden baslamasi çagrisinda bulundu.

Yemen resmi ajansi SABA'da yer alan habere göre, Yemen Planlama ve Uluslararasi Is Birligi Bakani Vaid Bazib, Dünya Bankasinin Misir, Yemen ve Cibuti'deki Bölge Sorumlusu Marina Wes ile video konferans yöntemiyle görüstü.

Bazib, görüsmede, yedi yildir devam eden iç savas boyunca Yemen ekonomisinin 90 milyar dolardan fazla zarara ugradigini ve Yemen para biriminin yüzde 180 deger kaybettigini söyledi.

Dünya Bankasinin Aden'de yeniden çalismalarina baslamasini sabirsizlikla bekledigini ifade eden Bazib, ayni zamanda devlet kurumlarinin, projelerini uygulama ve kapasitelerini gelistirmede rolünün güçlendirilmesini istediklerini belirtti.

Bazib ayrica Dünya Bankasinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininin saglik üzerindeki yikici etkilerinin üstesinden gelmek için asi temini noktasindaki katkilarini sürdürmesini talep etti.

Dünya Bankasi, Mart 2015'te siyasi ve güvenlik nedenleriyle Yemen'deki faaliyetlerini durdurmustu.

- Yemen'deki iç savas

Uzun süredir siyasi istikrarsizligin hüküm sürdügü Yemen'de Iran destekli Husiler ile hükümete bagli güçler arasinda çatismalar yasaniyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana baskent Sana ve bazi bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülügündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karsi Yemen hükümetine destek veriyor.

Birlesmis Milletlere göre dünyanin en büyük insani krizlerinden birinin yasandigi Yemen'de nüfusun yüzde 80'i insani yardim ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.