Kisin Yaklasmasiyla Karla Mücadele Için Tuz Üretimi Artti

Kars'in Kagizman ilçesindeki madende yillik üretilen 400 bin ton tuzun yaklasik 100 bin tonu, kis sezonunda bölgedeki karla mücadele çalismalarinda kullaniliyor Madenin Isletme Müdürü Özbek: 'Kisin yaklasmasiyla üretimimizi iki katina çikardik. Tuzlari Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgelerine gönderiyoruz. Tuz özellikle kar ve buzla mücadele ile hayvancilikta kullaniliyor'

CÜNEYT ÇELIK - Dogu Anadolu ile Güneydogu Anadolu bölgelerindeki karla mücadele çalismalarinda kullanilmasi için Kars'in Kagizman ilçesindeki madende tuz üretimi artti.

Kis mevsiminin çetin geçtigi bölgede kullanilan tuz, buzlanma nedeniyle kayganlasan kara yollarinda vatandaslarin güvenli seyahat edebilmesi için önemli yer tutuyor.

Havalarin sogumasi ve yüksek kesimlerde kar yagisinin etkili olmasiyla Kagizman ilçesindeki madende tuz üretimi de hizlandi.

Madende yillik üretilen 400 bin ton tuzun yaklasik 100 bin tonu, kis sezonunda karla mücadelede diger bölümü ise gida, hayvancilik ve sanayi alanlarinda kullaniliyor.

- "Kisin yaklasmasiyla üretimimizi iki katina çikardik"

Isletme Müdürü Mehmet Tahir Özbek, AA muhabirine, havalarin sogumasiyla hazirliklara hizli sekilde basladiklarini söyledi.

Kis aylarinda kar ve buzla mücadelede tuzun en önemli araçlardan biri oldugunu vurgulayan Özbek, "Kisin yaklasmasiyla üretimimizi iki katina çikardik. Tuzlari Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgelerine gönderiyoruz. Tuz özellikle kar ve buzla mücadele ile hayvancilikta kullaniliyor." dedi.

Özbek, madendeki tuz magaralarindan delme çalismalariyla tuz aldiklarini dile getirdi.

Çikarilan tuzun bazi islemlerden geçtigini anlatan Özbek, söyle konustu:

"Ürettigimiz tuzu, kara yollari, belediyeler, yem fabrikalari ve hayvancilik sektörleri için stokluyoruz. Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgelerindeki bütün kara yollarina gönderiyoruz. Van, Diyarbakir gibi birçok ile tuzlari karla mücadele için sevk ediyoruz. Yer altindaki çalismalarda, delme patlatma yöntemleri vardir ama biz burada tünel makinesi kullaniyoruz. Buradaki patlatmayi minimize edip, galeri ve tünel açma makinesiyle 5 metre çapinda galeri seklinde açiyoruz. Bu da saglik ve is güvenligi açisindan bizim için çok önemli."

Özbek, yemeklik olarak ürettikleri tuzun da birçok faydasinin bulundugunu belirterek, "Burada sari damar dedigimiz tuz çikiyor. Tuz, kalp-damar hastalari ve tansiyon hastalari için kullanilabilir. Içerisindeki mineral özellikleri çok zengin." ifadelerini kullandi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.