Dicle'de Medrese Ögrencileri Için Ilmi Icazet Töreni Düzenlendi

Diyarbakir’in Dicle ilçesinde bulunan Seyh Selahaddin Efendi Irsad ve Teblig Medresesi’nde Kur’an-i Kerim, tecvid, Arapça dili, grameri ve edebiyati, tefsir, hadis, fikih alanlarinda aldiklari egitimi tamamlayan 6 ögrenci için icazet töreni yapildi.

Dicle'de Medrese Ögrencileri Için Ilmi Icazet Töreni Düzenlendi
Kur’an-i Kerim tilavetiyle baslayan icazet töreninde açilis konusmasini yapan ilahiyatçi, emekli polis, kanaat önderi, medrese müderrisi ve yöneticisi Aziz Aktan, medresenin kurulus hikayesini anlatarak, kendilerine destek veren Dicle halkina tesekkür etti. Medresenin Dicle’ye kazandirilmasinda büyük emekleri olan Ömer Sait Firat ise, “Allah hepinizden razi olsun. Bugün bu dönemde bütün insanligin, bütün insanlik için, bütün Islam alemi için çok büyük bir tehlike vardir. Bütün savaslardan daha tehlikelidir. Bütün katliamlardan daha yikicidir. Bu tehlikeyi biz kendi elimizle yaptik. Nedir bu tehlike? Bu tehlike cehalettir. Insanligin, Islam’in, gençlerimizin, sofilerimizin karsilastigi en büyük tehlike maalesef cehalettir. Ve biz bunu kendi elimizle yaptik. Alime kiymet vermedik. Ilme kiymet vermedik. Geregi gibi üstümüze düsen vazifeyi yerine getirmedik. Bunun için bugün cehaletle, hurafelerle, yanlis bilgilerle yasamamizi devam ettiriyoruz. Hepimizin gayret göstermesi lazim. Bu medreselerin çogalmasi, burada yetisen alimlerin çogalmasi insallah gelecegimiz için bize bir isik olacaktir” dedi.

Medresede verilen egitimi basariyla tamamlayan 6 ögrenci, törende cübbelerini giydikten sonra icazet belgelerini Ömer Sait Firat, Aziz Aktan ve medrese müderrislerinden Seyid Molla Abdulselam ile Molla Muhittin hocalarin elinden aldi. Icazet törenine katilan çok sayida kisi medresede ögle namazini kilip ögle yemeginde bulustu. Yogun katilimin oldugu icazet töreni dualarla sona erdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.