GÜNCELLEME 2 - Hindistan'da Traktörleriyle Eylem Yapan Çiftçilere Polis Müdahale Etti

Protestocu çiftçiler, başkent Yeni Delhi’deki tarihi Kızıl Kale'ye girdi Polisin cop ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi sırasında 1 çiftçi öldü Olaylarda, 80'den fazla polis yaralandıPOLİSLERİN YARALANMASI VE AYRINTILAR EKLENDİ.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de güvenlik güçleri, Cumhuriyet Bayramı gösterileri sırasında traktörleriyle eylem yapan ve barikatları aşarak gösteri alanının dışına çıkmak isteyen çiftçilere müdahalede bulundu, olaylar sırasında 1 çiftçi yaşamını yitirdi, 80'den fazla polis yaralandı.

BBC'nin haberine göre, şehrin iki tarafından eyleme katılan Tikri ve Singhu çiftçi grupları, Yeni Delhi'ye 6 farklı noktadan giriş yapması beklenen eylemciler için çizilen ve polis barikatları ile çevrelenen güzergahın dışına çıktı.

Bunun üzerine polis protestocu çiftçilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Polis barikatlarını aşan çiftçiler traktörlerini, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapıldığı şehir merkezine doğru sürmeye ve yürümeye başladı.

Çiftçilerin, Yeni Delhi'de barikatları aşarak tarihi Kızıl Kale'ye girmesi üzerine polisin cop ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi sırasında oluşan kargaşada 1 çiftçi yaşamını yitirdi, 80’den fazla polis ise yaralandı.

Yerel yayın kuruluşu NDTV'nin haberinde, polisin, çiftçinin bölgede meydana gelen trafik kazasında öldüğü açıklamasına yer verilirken, protestocular, çiftçinin vurularak öldüğünü ileri sürdü.

Emniyet yetkilileri, sürat yapan bir traktörünün devrilmesi sonucu 1 çiftçinin öldüğünü, akşam saatlerinde durumun normale döndüğünü ve yolların trafik akışı için yeniden açıldığını söyledi.

Protestocu çiftçiler ise şiddet olaylarına karışanların çiftçi sendikalarının üyesi olmadığını bildirdi.

Sendika Başkanı Darshan Pal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün yaşananlar talihsiz bir durum. Barikatları yıkanlar bizden değil. Kendimizi onlardan ayrı tutuyoruz." dedi.

- Yeni tarım yasaları ve çiftçi protestoları

Hindistan’da Eylül 2020'de kabul edilen ve tarım sektörüne serbestleşme getiren 2 yasa, taban fiyatı ve destekleme alımı politikalarını sona erdireceği, aracı şirketlerin fiyatları düşürerek sonunda kendilerini topraksız bırakacağı gerekçesiyle çiftçiler tarafından protesto ediliyor.

Başbakan Narendra Modi hükümeti ise yeni yasaların, çiftçilere ürünlerini pazarlama özgürlüğü tanıyarak özel yatırımla tarımsal büyümeyi teşvik edeceğini savunuyor.

Modi, çiftçilerin eylemlerini başkente taşıması üzerine Uttar Pradeş eyaletinde düzenlediği mitingde, çiftçilerin muhalefet partilerince yanlış yönlendirildiğini ve yeni yasaların, çiftçilerin yararına olduğunu söylemişti.

Hindistan'da muhalefet partileri ve Modi'nin bazı müttefikleri, yasaların çiftçi karşıtı olduğunu belirtiyor.

- 11. müzakere de sonuçsuz kaldı

Çiftçilerin, 22 Ocak'ta hükümet yetkilileriyle yaklaşık 5 saat sürmesi planlan görüşmeleri, yarım saatte sona ermişti.

Böylelikle hükümet ile çiftçiler arasındaki tartışmalı tarım kanunlarının görüşülmesine yönelik 11. müzakere de sonuçsuz kalmıştı. Bir sonraki müzakere tarihi ise açıklanmamıştı.

Hükümetin tartışmalı kanunları 18 aylığına askıya alma teklifi de çiftçiler tarafından reddedilmişti.

Hükümetle sonuçsuz kalan müzakerelerin ardından çiftçiler, hükümetin kendilerine yönelik tutumunu "hakaret" olarak değerlendirirken, protestoların devam edeceğini duyurmuştu.

Ülkede, çiftçilerin yarısından fazlasının borç içinde olduğu, 2018 ve 2019'da 20 bin 638 çiftçinin canına kıydığı ifade ediliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.