Keban Baraj Gölü'nün Sulak Alan Yönetim Planı Hazırlanacak

Elazığ’da, Güney Keban Baraj Gölü sulak alan yönetim planı istişare toplantısı yapıldı.

Keban Baraj Gölü'nün Sulak Alan Yönetim Planı Hazırlanacak
Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda Güney Keban Baraj Gölü sulak alan yönetim planı projesi kapsamında yapılacak olan yönetim ve fizik planlama çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Dünyada gittikçe yükselen değer alan olarak korunan alanların çoğaltılması ülkelerin politikaları haline geldiğini belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şube Müdürü Hüseyin Çelik,”Sulak alanlar olarak ilimizde 2 tane uluslar arası öneme sahip alan bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Hazar Gölü, ikincisi ise Güney Keban Su Gölü sulak alanıdır. Hazar Gölü sulak alanı yönetim planını geçen yıl tamamladık. Bunu onaylattıktan sonra yürürlüğe girdi. Şimdi ise sıra Güney Keban Su Gölü sulak alanı yönetim planında” dedi.

Sulak alanların ekolojik dengenin sağlanması ve biyolojik çeşitliliğin korunması için önemli doğal alanlar olduğunu dile getiren Çelik, “Bu alanların bulundukları bölgenin iklimini düzenleme, su dengesini koruma ve zengin biyoçeşitlilik değerleri gibi özelliklere sahip olmaları nedeniyle korunmaları gereklidir. Sulak alanlar balıkçılık, turizm, tarım ve hayvancılık gibi faaliyetlerle bulundukları ülke gibi bölge ekonomisine katkı sağlarlar. Ekolojik değerlerin yanı sıra ticari öneme de sahip olan bu alanların korunma ve kullanma dengesinin sağlanması gelecek nesillere en sağlıklı biçimde aktarılması ulusal güvenlik konuları arasında da yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

Toplantı, şube müdürlerinin katılımı ile istişare toplantısının yapılmasıyla sona erdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI