EGETURDER Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cirit Açıklaması 'Kaza Yapan Araç Turizm Aracı Değil'

İzmir’in Buca ilçesinden hareket ederek anneler günü nedeniyle Muğla’nın Marmaris ilçesine gezmek için yola çıkan midibüsün uçuruma düşmesi sonucu ölen 24 kişinin ardından EGETURDER Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cirit açıklamalarda bulundu.

EGETURDER Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cirit Açıklaması 'Kaza Yapan Araç Turizm Aracı Değil'
Kaza yapan aracın gerçek bir Turizm Aracı olmadığının gayet açık ve net olduğunu ifade eden Ege Turizm Taşımacıları Derneği (EGETURDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cirit, “Aracın İzmir Ödemiş ilçesindeki adrese kayıtlı Galerici olarak tanınan Halil Karakaş’ın sahibi olduğu Yetki Belgesine (Kirli Belge tabirli) 05.01.2016 tarihinde kaydedildiği Araç Taşıt Kartında açıkça görülmektedir. Yetki Belgesi sahibi ile yaptığımız görüşme üzerine Araç Taşıt Kartına işletmesi hatıra binaen olduğu, herhangi bir kiralama yapmadığı ve geçen 17 aylık sürede Yetki Belgesi Sahibi adına herhangi bir iş yaparak fatura kesmediğini beyan etmektedir. Bülent Çetindağ’a ait kaza yapan bu araç Afyon plakalı olup Kirli bir D2 yetki belgesine muamma kayıt yaptırarak bireysel kaçak taşımalarda kullanılmaktadır. Araç hiçbir TÜRSAB Acentasına bağlı değildir. Sadece o gün için günlük kaçak olarak Turizm işine gittiği açık ve nettir” dedi.“Sürücü ilk defa hatır üzerine araca biniyor”

Eğer böyle saçma sapan kazaları ve ölümleri yaşamamak istiyorsak bu işin tabanından gelerek şirket kuran ve turizm taşımacılığını kurumsal olarak yapan firmalardan araç kiralamalıyız diyen EGETURDER Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Cirit, “Daha üzücü olan ise merhum sürücünün bu araca ilk defa kaza günü hatır üzerine bindiği ve araçla ilgili bilgisi olmadığı aracı tanımadığıdır. Araç sahibinin işi olduğu için kendisinin işe gitmediği ve böyle bir olaya kalkıştığı söylenmektedir. Bu kiralanan araçları TÜRSAB acentaları aracılığı ile yasal tur düzenleyerek gezi ve seyahatlarımızı yapmalıyız. Yapılan turların faturaları ve ödemeleri yetki belgesi sahibi firmalar tarafından kesilirse gerçek kontrol sağlanacak ve bu sayede kaçak taşımalar engellenmiş olacaktır. Buna TÜRSAB acentalarında uyması gerekmektedir. Bireysel taşımalar maalesef sıkıntılı olmaktadır” diyerek işin profesyoneller tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

“Bakanlık acil sürücü okulu açmalı”

Eskiden babadan oğula geçen ve muavinlikten gelen şoförlük mesleğinin artık geriden gelmediğini aktaran Cirit, “Eskilerin tabiri ile muavinliğini yapmadığın otobüsün şoforlüğünü yapamazsın derler. Çünkü o aracı tanımalısın her hareketini ezbere bilmelisin, bilemezsen o aracı kullanamazsın ve kaza yaparsın.Bu nedenle Bakanlığımız Meslek Liselerinde Sürücü bölümü açarak Orta okuldan sonra Lisede bu Eğitimi vererek Sürücü yetiştirmeli ve bunu bir Meslek Dalı haline getirmelidir. Lise birde motor ve mekanik eğitim, lise ikide teorik ve pratik eğitim, lise üçte ise yabancı dil iletişim konularını irdeleyerek yapacağı yolcu veya yük taşımacılığına en uygun sürücüleri yetiştirmelidir. Onlara en uygun olan alanda Sürücü Yetki Belgeleri vererek onları bir Ustalık Belgesi gibi diploma sahibi yapmalıdır. Bu sayede eğitimli sürücüler yetişerek kazaların önüne geçilebilir” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.