USD (Alış - Satış) : 8,82 - 8,84 EURO (Alış - Satış) : 10,35 - 10,37

Af Örgütü: YPG, IŞİD'den aldığı köyleri yerle bir ediyor

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'deki Kürt YPG güçlerinin IŞİD'den geri aldığı köylerdeki halkı zorla yerlerinden ettiğini ve evleri yıktığını iddia etti.

Ekleme Tarihi: 13 Ekim 2015 Salı 23:01
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015 Çarşamba 15:37
Af Örgütü: YPG, IŞİD'den aldığı köyleri yerle bir ediyor

Örgütün yeni açıklanan raporunda YPG'nin bu eylemlerinin 'savaş suçuna varabilecek derecede' olduğu belirtildi.

Af Örgütü'nden araştırmacılar Temmuz ve Ağustos aylarında Haseke ve Rakka'ya bağlı YPG kontrolündeki 14 kasaba ve köyü ziyaret ettiler.

Araştırmacılar, YPG güçleri tarafından endişe verici derecede tacizler yapıldığını gösteren kanıtlar bulduklarını rapor etti.

Hüseyniye köyünde yaşayan bir kişi YPG militanları için 'Bizi evden zorla çıkarıp evimizi ateşe verdiler... buldozerler de getirmişlerdi. Tüm köy yok olana kadar evleri sırayla yıktılar...' ifadelerini kullandı.

Uydudan gelen görüntüler de bu iddiaları doğruladı. Af Örgütü, Hüseyniye bölgesinde geçen yıl 225 olan bina sayısının bu yıl 14'e düştüğünü belirtti.
Raporda, YPG'nin geri aldığı köylerdeki bazı kişilere, Irak Şam İslam Devleti'ne sempati duydukları ya da örgütle bağlantılı oldukları gerekçesiyle bu şekilde davranıyor gibi göründüğü ifade edildi.

YPG: Uzaklaştırılan aile sayısı çok az
Uluslararası Af Örgütü konuyla ilgili YPG güçlerine bağlı Asayiş Müdürü Ciwan İbrahim ve YPG sözcüsü Redur Xelil le görüştü. İbrahim, kontrol altına aldıkları bölgelerde bazı durumlarda bazı ailelerin zorla yerinden edildiğini doğruladı; ancak bunların sınırlı sayıda olduğunu belirtti.

Bunların istisnai durumlar olduğunu kaydeden İbrahim, zorla yerinden etmeye ancak 'terörizm tehdidi' olan koşullarda başvurulduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
'Bazı tehlikeli bölgelerde istisnai vakalar yaşandı. Terörist tehdit nedeniyle uzaklaştırılan aile sayısı çok az. Rojava'da yalnızca 25 aile kantonu terk etmeye zorlandı. Onlara 'Lütfen eşyalarınızı toplayıp buradan ayrılın, savaş bitene kadar buradan ayrılmanız iyi bir şey' denildi. Rakka'da teröristler var ve onların aileleri, amcaları, kardeşleri burada. İletişim halindeler ve aileler onlara bilgi veriyor. Biz bu aileleri uzaklaştırmak zorundayız. Gözaltına almıyoruz, tutuklamıyoruz. Uzaklaştırıyoruz. Bölgenin dışına çıkarıyoruz.'

'Sivillerin güvenliği için'
YPG sözcüsü Redur Xelil ise bazı bölgelerde ailelerin yalnızca 'terör bağlantısı' nedeniyle değil, kendi güvenlikleri için de bazı bölgeleri boşalttığını söyledi.
Xelil bazı bölgelerin çatışmalarda sivil kaybını önlemeyi ve IŞİD'in bazı yerlere yerleştirdiği ebubi tuzakları ve bombalardan yaralanmalarını engellemeyi hedeflediğini belirtti.
Zelil 'Üzülerek belirtiyorum ki savaşta öncelikle siviller zarar görüyor. Bazı durumlarda seçme şansı kalmaz. Savaş cephesinde yaşayan aileler. IŞİD onlara saldırırsa sorumlu kim tutulacak? Orada çatışmalar olduğunda ateş ediliyor, arabalar patlatılıyor, hava operasyonları yapılıyor. Her türlü silah kullanılıyor. En doğru çözüm sivilleri durum iyileşene kadar uzaklaştırmak. Askeri olarak başka bir çözüm yok. Ayrıca o bölgede binlerce bubi tuzağı ve bomba var. Aileleri, kadınları, çocukları bu kadar bubi tuzağından nasıl koruyacaksınız?'

IŞİD'e karşı Suriye'nin kuzeyinde savaşan en etkili güç olan YPG, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD'e yönelik saldırılarıyla birlikte bazı bölgeleri geri almıştı.YAZARLARTAMAMI
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı