Ersin Özince: 2001 Sonrası Bankacılık Sektörü Ciddi Büyüdü

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, tek para kaynağının bankalar olmadığını belirterek, “İş çevreleri ısrarla bankaları eleştiriyor.

Tek para kaynağı bankalar değil, hani nerede sermaye piyasanız?'' diye sordu. Ege Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD), Swiss Otel Grand Efes'te düzenlediği '66. Ege Toplantısı'na konuşmacı olarak katılan Özince, işadamlarının bankalardan şikayet etmesini eleştirdi.

Türkiye’de sermaye piyasasının derinleşmesi gerektiğini ifade eden Özince, “Dünyaya göre çok sığ durumda. Bankacılık sektörüne kızıyoruz. 'Komisyon alıyor, bilmem ne yapıyor?' Tamam da, bu tam pompalamıyor diye kalbimize kızmak gibi. Evdeki hidroforun pompasına kızıyoruz, dördüncü kata basmıyor, tazyik yeterli değil. Hidrofor küçükse, ekonominin pompası küçükse çaresi bunu büyütmeye çalışmaktır. Sürekli bankalardan şikayet ediyorsunuz. Tek para kaynağı bankalar değil ki. Hani nerede sermaye piyasanız?'' diye konuştu.

2001 KRİZİ SONRASI BANKACILIK SEKTÖRÜ BÜYÜDÜ

Türkiye’nin 2001 yılında yaşadığı ekonomik kriz sonrası bankacılık sektöründe yapılan budamanın ardından sektörün ciddi oranda büyüdüğünü vurgulayan Özince, bankalar olarak yıllarca sermayenin ne olduğunu bilmediklerini belirterek, “Bugün çok para kazanıyoruz. Çok yüksek sermayemiz var. Türkiye'nin önde gelen bankalarında 10'ar milyar dolar öz kaynak var. Tek para kazanma alanımız bankacılık sektörü değil. Para kazanmamak ayıp. Ben aynı zamanda cam şirketi başkanıyım. 50 şirketimiz var, bankadan aşağı para kazanmayız. Risklerine bakacak olursak camı kumdan yaparsın. Neticeyle itibarıyla para kazanan iş kolları var.'' dedi.

Toplantıya katılan işadamlarının kredi kartı ile ilgili sorularını da yanıtlayan Özince, “Dünyanın her yerinde kredi kartı faizleri yüksek tutulur. Kredi kartı faizi düşse ulusal ekonomi için hiç iyi şeyler olmaz. Kredi kartlarının faizleri yüksek tutulmalıdır.'' diye konuştu.

Gecede konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya ise reel sektörün bankacılık ve finans sektörü ile et ve tırnak gibi olduğunu, ekonomik krizlerle birlikte mücadele eden bu iki sektörün ekonominin gelişmesi açısından da ortak bir itici güç oluşturduğunu söyledi.

Kaya, “Özkaynaklar ve aktifler üzerinden karlılık rekorları kıran bankaların, artık biraz da şirketlerimizin kaynak maliyetlerini aşağıya çekebilecek şekilde, özellikle yatırım ve işletme kredisi faizlerini makul seviyelere indirmelerini bekliyoruz. Böylece, yeni yatırımlara da fırsat vererek, zor durumda olan şirketlere nefes aldıracaktır. Dünya piyasalarında, dünya devleriyle rekabet edebilmek adına karlarını düşürmek zorunda kalan şirketlerimiz gibi bankalarımızın da karlılık konusunda biraz fedakarlık yapabilmeleri gerektiğini düşürüyoruz.'' dedi.

GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI