USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

DTP'nin hazırladığı Anayasa taslağı

DTP yönetiminin önerisinde ifade krizine ilişkin sorunun aşılması için seçimden önce veya sonra suç işlediği öne sürülen vekil, Meclis kararı olmadan yargılanmamalı talebi yer alıyor.

Siyaset / 6 Ekim 2009 Salı 04:28
DTP'nin hazırladığı Anayasa taslağı

Ahmet Türk’ün yeniden genel başkan seçilmesi ile güven tazeleyen DTP yönetimi, dün gerçekleştirdikleri toplantı ile Anayasa değişiklik önerilerine son şeklini verdi. DTP hazırladığı taslakta Anayasa’nın “Devletin Şekli”, “Cumhuriyetin Nitelikleri” ve “Devletin Bütünlüğü, Resmi Dili, Bayrağı, Milli Marşı ve Başkenti” ni düzenleyen ilk üç maddesine ilişkin değişiklik önerisinde bulunuyor.

1. MADDE ÖNERİSİ

Buna göre, ‘Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir’ ifadesinin yer aldığı Anayasa’nın 1. maddesi için, “Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan, özgürlük ve adalet değerleri üzerine kurulu, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletidir” öneriliyor.

 2. MADDE ÖNERİSİ

DTP, mevcut Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan, “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir” hükmünün, “Türkiye Cumhuriyeti, farklı kimlik ve kültürlerden oluşan ayrılmaz bir bütündür. Bayrağı, şekli yasada belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı ’İstiklal Marşı’dır. Başkenti, Ankara’dır” olarak değiştirilmesini talep ediyor.

 3. MADDE ÖNERİSİ

“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Başkenti Ankara’dır” olan 3. madde hükmünün ise, “Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dili, Türkçedir. Herkes, kamusal ve özel işlemlerde resmi dilin yanı sıra kendi anadillerini kullanma hakkına sahiptir” hükmü ile değiştirilmesini talep ediyor.

 YEREL YÖNETİM HAKKI
DTP’nin talebine göre, yasa ile bölge, il, ilçe, belde, köy halkının ortak gereksinimlerini karşılamak üzere yerinden yönetim anlayışına uygun bir şekilde genel karar organları halk tarafından seçilen yerel yönetimler oluşturulacak.

İFADE KRİZİNE ÇÖZÜM

DTP’nin değişiklik önerisi Anayasa’nın “yasama dokulunmazlığını” düzenleyen 83. maddesinde de değişiklik öngörüyor. DTP, Anayasa’nın 83. maddesine ilişkin şu düzenlemeyi öneriyor: “TBMM üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden Meclis’te ileri sürdükleri düşüncelerden ve bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar. Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve rüşvet, zimmet, ihtilas, irtikap, dolandırıcılık, sahtecilik, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırmak, dolanlı iflas, hırsızlık, tecavüz suçları bu hükmün dışındadır. TBMM üyesi hakkında seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır. Üyelik süresince zamanaşımı işlemez. Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve koğuşturma, meclisin yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır.”

KRİZ NASIL AŞILACAK?
DTP’nin değişiklik önerisi “milletvekili seçilmeden önce haklarında soruşturma başlatılanların yargılanıp, sorgulanamayacaklarını” öngördügü ve “Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü” ilgilendiren suçlara ilişkin istisna kaldırıldığı için, haklarında “Terör örgütünü övme” suç iddiası olan DTP’lilerin ifade krizi aşılmış oluyor.YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement