USD (Alış - Satış) : 6,76 - 6,77 EURO (Alış - Satış) : 7,66 - 7,68
KÖŞE YAZISI

İSLAM'DA ESTETİK AMELİYATLARI VE BOTOKS YAPTIRMANIN YERİ

Süslenme isteği, geçmişten günümüze her dönemde ve her toplumda insanlar arasında özellikle de bayanlar arasında varolan bir davranış biçimi olmuştur. Günümüzde de süslenme merakı, estetik bir duyguya dönüşmüş ve bunun sonucunda da insan bedenine yönelik estetik amaçlı müdahaleleri beraberinde getirmiştir. Bu konuda İslam dini, insanın fıtratında varolan süslenme isteğini doğal karşılayarak reddetmemiş ve belirli şartlar ve ölçülerde yapmasına izin vermiştir. Ancak fıtratta olanı yani Allah'ın yarattığını keyfi olarak değiştirmeye yönelik müdahaleleri de yasaklamıştır. Nitekim bu konu hakkında Kur'an'da yer alan ilgili ayette, şeytanın insanları saptırma isteğinden ve insanlara Allah'ın yarattığını değiştirme noktasında vesvese vereceğinden bahsedilmekte ve bu durum da şöyle ifade edilmektedir:

``Allah, o şeytana lanet etti ve o da, Andolsun ki senin kullarından elbette belirli bir pay alacağım dedi. Onları mutlaka saptıracağım ve onlara mutlaka boş kuruntular kurduracağım ve onlara emredeceğim hayvanların kulaklarını yaracaklar ve onlara emredeceğim Allah'ın yarattığını değiştirecekler. Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı dost edinirse, şüphesiz o apaçık bir hüsrana uğramıştır. Şeytan onlara durmadan vaad eder, boş ümitler verir. Şeytanın onlara söz vermesi aldatmadan başka bir şey değildir. İşte onların yeri cehennemdir, ondan kaçıp kurtulacak bir yer de bulamayacaklardır.`` (Nisa, 118-121)

Ayette geçen ``hayvanların kulaklarını yaracaklar`` işi, cahiliye döneminde gelenek haline gelen bir şirk adetini ifade etmektedir. Çünkü cahiliyede dişibir deve beş defa doğurur ve beşinci yavrusuda erkek olursa onu kesmeyip etinden faydalanmayı yasaklarlardı. Bu da helal olanı haram sayıp, bu hükmü Allah'ın emrettiğini söyleyerek meşrulaştırırlardı. Bununla beraber putlara tapmak maksadıyla kesecekleri kurbanlık hayvanları diğerlerinden ayırmak için onların kulaklarını keserlerdi.

Ayetin devamında ki ``Allah'ın yarattığını değiştirecekler`` ifadesi ise kaynaklarda müfessirler tarafından çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Nitekim bu hususta yapılacak değişikliğin Allah'ın dinini değiştirmek olduğu, haramlarını helal, helallerini de haram saymak ve görünürde olana bağlı bütün hallerin değiştirilmesi olduğu ifade edilmiştir. Hatta güzelleşmek (estetik) adına yapılan dövme ve benzeri işlemlerin de bu kapsamda sayıldığı belirtilmektedir. Çünkü Hz. Peygamber insanın doğal görüntüsünde (sebepsiz) değişiklikler yapmasını hoş karşılamamış ve bu doğrultuda kadınların kaşlarını tamamen kazıyarak kalemle kaş çizmelerini, dövme yapmalarını ve dişlerini incelterek dikkat çekici hale getirmelerini yasaklamıştır. Nitekim Hz. Peygamber döneminde yaşlı kadınlar genç görünmek ve güzelleşmek için ön dişlerini eğe ve benzeri aletlerle keskinleştirir, aralarını açar ve seyrekleştirirlerdi. Hz. Peygamberin bunu yasaklamasında ki sebep de Allah'ın yarattığını güzelleşmek amacıyla değiştirmeleri ve insanları aldatmaları şeklinde ifade edilmektedir. Ancak günümüzde dişleri çok çirkin görünen kişilerin dişlerini düzeltmesi ya da çürüyen dişlerini tedavi etmek amacıyla yapacağı müdahaleler bu yasak kapsamında değildir.

Günümüzde tıp ilminin ilerlemesiyle birçok tedavi ve cerrahi müdahaleler de kolaylıkla yapılabilir bir hale gelmiştir. Ancak güzelleşmek adına yapılan bu operasyonların caiz olduğu pek söylenemez. Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi İslam dini yaradılışa müdahale edilmesine fıtratın değiştirilmesine izin vermemekte ve bunun şeytani bir durum olduğunu belirtmektedir. Ancak İslam hukukçuları günümüzde ameliyatlar ile gerçekleştirilen değiştirmeleri ikiye ayırmaktadır. Birincisi, normal olana göre biçimsiz, yersiz, aşırı hacimde, maddi veya psikolojik olarak insana rahatsızlık veren oluşumların düzeltilmesi şeklinde olanıdır. Bu durum da yapılan operasyonlar da tedavi kapsamında sayılmakta ve caiz olarak kabul edilmektedir. İkincisi ise, normal olana müdahale etmek ya da daha fazla güzelleştirmek veya değişiklik arzusuyla değiştirmeye kalkılanıdır. Bu durum da yaratılış düzenini değiştirmeyi hedeflediğinden bu ve benzeri uygulamalar kesinlikle caiz olarak görülmemektedir.

Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için, ``botulinum`` adı verilen zehirli (toksit) bir maddeden elde edilen sıvının, kırışıklıkların bulunduğu yere iğne ile az miktarda vücuda verilmesini ifade eden ``botoks`` da estetik müdahale özelliğindedir. Bu sebeple, beden yada ruh sağlığı açısından gerekli olmadıkça yapılması caiz değildir.14.05.2020 11:00:49


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı