USD (Alış - Satış) : 8,12 - 8,14 EURO (Alış - Satış) : 9,60 - 9,61
KÖŞE YAZISI

GEBELİĞİ ENGELLEMEK İÇİN KORDON BAĞLATMAK VEYA SPİRAL TAKTIRMAK CAİZ MİDİR? 

İslam dininde toplumun temeli olarak kabul edilen aile kurumuna büyük önem verilmiş ve bu kurumun korunması içinde dini ve hukuki tedbirler alınmıştır. Bu sebeple bekarların evlendirilmesi emredilmiş ve evlilik kurumunun zayıflatılmaması istenmiştir. Hz. Peygamber de durumu olan kişilerin evlenmesini emretmiş, eş seçiminde, kocasına sevgiyle bağlanan ve çocuk doğuran kadınların tercih edilmesini tavsiye ederek kıyamet gününde diğer ümmetlere karşı kendi ümmetinin çokluğuyla övüneceğini belirtmiştir. 
 
Gebeliği Kontrol Altına Almak! 
 
İslam hukukçuları çocuğun oluşmasını önleyen tedbirlere tarafların (karı-koca) özellikle de kadının rızasıyla olması şartıyla genellikle olumlu bakmışlar ve caiz olabileceğini söylemişlerdir. Ancak devamlı kısırlığa sebep olan ilaç ve aletlerin kullanılmasını da sağlık açısından hayati bir zorunluluk bulunmadıkça fıtrata (yaradılışa) müdahale olduğundan caiz görmemişlerdir. 
 
Azil Yapmak!
 
Gebelikten korunmanın en eski ve en yaygın metoduda azildir. Sözlükte “ayırmak, uzaklaştırmak” anlamına gelen azil, gebeliği önleyici bir usul olarak, cinsel ilişki esnasında spermin, rahim dışına akıtılmasına denilmektedir. Bu metod fıtrata (yaradılışa) zarar vermeyen en sade metoddur. Ayrıca kaynaklarda Hz. Peygamberin de bunu yasaklamadığı bilinmektedir. Ancak, İslam hukukçuları azil yapacak kişilerin mutlaka eşlerinden izin alması gerektiğini, çünkü Hz. Peygamberin kadından izin alınmadan azil yapılmasını yasakladığı belirtilmektedir. 
 
Kordon Bağlatmak
 
Günümüz doğum kontrol metodlarından biri olan kordon bağlatmaya tıp dilinde ``tüp ligasyonu`` denilmektedir. Bu yöntem, spermi yumurtaya taşıyan tüplerin cerrahi işlemle bağlanmasıdır. Tüplerin bağlanması laparoskopik (kapalı ameliyatla) işlemle yapılabileceği gibi sezaryen sırasında da yapılabilmektedir. Ancak bu metod devamlı bir kısırlığa yol açtığından ve fıtrata (yaradılışa) müdahale olduğundan annenin hayatı ve sağlığı söz konusu olmadan yapılması caiz değildir. 
 
Spiral Taktırmak
 
Günümüz doğum kontrol metotlarından bir diğeri de spiral taktırmaktır. Spiral çeşitli şekillerde olabilen ve kadınım dölyatağına yerleştirilen ve bu şekilde de gebeliği önleyen küçük bir alettir. 
 
Spiral aşılanmayı mı engellemektedir? Yoksa rahimde oluşan cenini mi dışarı atmaktadır? Nitekim uzmanlar bu konu da tartışmakta ve spiralin sadece aşılanmayı engellediğini söyleyenler olduğu gibi cenini de dışarı attığını söyleyenler bulunmaktadır. 
 
Bu durum da eğer spiral rahimde oluşan cenini dışarı atıyorsa caiz değildir! Çünkü bu bir çeşit kürtajdır. Ancak sadece aşılanmayı engelliyorsa ve cihazı takan kişi de kadının kocasıysa caizdir. Nitekim halet yardımıyla yapılan işlem bir çeşit azil sayılmakta, hem de karı ile kocanın birbirinin vücutlarına bakmaları konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 
Hastanın Avret Yerine Bakmak Caiz mi? 
 
Doğum veya insan sağlığı gibi önemli zaruretler dışında, doktor bile olsa, bir kişinin bir başkasının avret yerine (cinsel organına) bakması caiz değildir. Nitekim İslam hukukunun ``zaruretler yasakları mubah kılar” kaidesine göre ancak ilgili uzmanlar tedavi amaçlı yaptıkları uygulamalarda gerekli ise kişilerin mahrem bölgelerine bakılabilirler. Dolayısıyla spiral takılması da hayati veya zaruri bir durum olmadığından, hatta azil veya prezervatif gibi alternatifleri bulunduğundan, belirtilen şartlara uyulmadıkça taktırılması caiz değildir. 
18.09.2020 10:16:09


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement