USD (Alış - Satış) : 7,16 - 7,17 EURO (Alış - Satış) : 8,49 - 8,50
KÖŞE YAZISI

BİZLERE FATIMA ANANIN ELİ NAZARLIĞI DİYE ASIRLARDIR YAHUDİ MİRYAMIN ELİNİ TAKTIRDILAR!

Hz. Fatıma`nın İslam kültürü içinde çok önemli bir yeri vardır. Hz. Muhammed (s.a.v)`in kızı ve Hz. Ali`nin eşi, Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin`in anneleri olarak tarihi bir şahsiyet olan Hz. Fatıma, zamanla tarihi şahsiyetinden sıyrılarak “Fatıma Ana” adıyla efsanevi bir kimliğe bürünmüştür.

Anadolu kültüründe Fatıma Ana, “kadınların ev işlerinde manevi yardımcısı, uğur, bereket ve becerikliliği, eş ve komşularla iyi geçinmenin simgesidir.” Yaygın olan inanışa göre Fatıma Ana, kadın mesleklerinin piridir. Özellikle ebelerin piri olarak da bilinir. Bu nedenle ebeler, doğum yapan kadınların sırtını sıvazlayarak “El benim elim değil, Fatma Anamızın elidir” derler. Çeşitli hastalıkları tedavi eden kadınlar da pirlerinin Fatıma Ana olduğu düşüncesi ile hastalara bakarken, “El benim elim değil, Fatıma Anamızın elidir” derler. Bunun yanı sıra kadınlar yoğurt yaparken, turşu kurarken, çiçek veya sebze fidelerken aynı sözü söylerler. Bu sözler birtakım başka uygulamalarda da kullanılır. Örneğin; Yemeği az, misafiri çok olan ve yemek pişirmek için vakit bulamayanlar “Bu benim elim değil, Fatıma Anamızın elidir” diyerek Fatıma Ana`dan yardım isterler.

Fatma Ana`nın özellikle Anadolu kültüründe meslek piri olduğu inancı, İslamiyet öncesi Eski Türk inançları ile İslam kültürünün birbirine girmesi sonucu ortaya çıktığı söylenebilir. Çünkü; Fatıma Ana inancı Eski Türk kültüründeki “Umay Ana” inancı ile alakalıdır. Efsanevi Umay Ana yeni doğan çocukların ve annelerinin koruyucusu olarak kabul edilir. Altay Türklerinde çocukların ve hayvan yavrularının koruyucusu olan önemli bir ruhtur. Kırgızlar daTAB ise ayrıca Umay, bütün kadın sanatlarının piri ve koruyucusudur. Onun için terzi kadınlar, işe başlamadan önce “Benim elim değil, Umay Ana`nın elidir” derler. Hz. Fatıma ile ilgili Fatıma Ana adıyla birçok efsanevi hikayeler daha da bulunmaktadır. Lakin bunların hepsi Eski Türk inançlarından kalan Umay Ana efsanelerinin İslamlaştırılmasıdır. Bu hurafeler günümüzde el şeklindeki nazarlıklara kadar işlenmiş ve ne yazıkki hayatımızın her alanına girmiştir.

Günümüzde de ev ve iş yerlerinde süs eşyaları ve kolyelerde el şekillerinde ortasında göz boncuğu bulunan ``Fatıma Ana'nın eli`` olarak bilinen nazarlıklar birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Oysaki el şeklinde Fatıma Ana eli diye alınan, satılan ve kullanılan bu nazarlıklar Yahudilikten bize geçen ve Hz. Musa`nın kardeşi aynı zamanda Yahudilerin de kadın Peygamberlerinden biri olarak kabul edilen ``Miriam`ın Eli`` olarak bilinen bir nazarlık çeşididir.

Yahudi inancına göre bu beş parmak Tevrat'ın beş kitabı olan ``Tekvin, Çıkış, Levililer, Sayılar ve Tesniye`` bölümlerini sembolize eder. Elin sağ ve sol parmakları yanlara dönüktür. Diğer üç parmak ise dikeydir. Bunun da tıpkı diğer nazarlıklar gibi şeytanı uzak tuttuğuna inanılır. Bu nazarlığa Yahudiler Hamsa da derler ve evin bir köşesine astıkları gibi kolye, yüzük, bilezik şeklinde de kullanırlar. Toplum olarak bizler de Yahudiler gibi bu nazarlıkları adını İslamlaştırarak maalesef kullanmaktayız. Ancak bu ve benzeri uygulamalar İslam dinin de yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber Müslümanlara: ``Yahudi ve Hıristiyanlara benzemeyiniz! Onlara benzeyen onlardandır.`` Diye buyurmaktadır. Dolayısı ile hayatımızda olan herşeyi gözden geçirmeli ve bu tür durumlardan kaçınmalıyız.

Köşe yazısı kaleme alınırken ``Hayatımızdaki Yahudi ve Hıristiyan Adetleri`` kitabımızdan yararlanılmıştır.03.07.2020 09:15:07


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı