HA KEL HASAN HA HASAN KEL!

Latif Şimşek

Latif Şimşek

Türkiye ilk kez bir Amerikan Başkanlık seçimini bu kadar yoğun konuşuyor ve tartışıyor. Sanırsınız seçim ABD`de değil de Türkiye`de yapılıyor.
ABD seçimlerini Türkiye için bu kadar önemli kılan aslında Türkiye`nin kendi problemlerinden başkası değil.
Suriye, Libya, Yunanistan`la Ege ve Akdeniz`de yaşanan gerginlik, buna bağlı olarak Akdeniz`deki hidrokarbon yatakları ve sismik aramalar, Kıbrıs sorunu, Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları. Liste biraz daha uzayabilir ama ana başlıklar bunlar. Ha bir de F-35`ler ve S-400`ler konusu var.
Anadolu`da, alternatiflerin aslında aynı olduğu durumlarda sarf edilen bir deyiş var; “Ha Kel Hasan, Ha Hasan kel…”
Bizim aydınlar ve yazar-çizer takımı daha çok Türkiye`den ABD`ye bakmayı tercih ediyor. Oysa bir de ABD`den Türkiye`ye bakış şekli var. Biden seçilirse Türkiye mahvolacak, ya da Trump seçilirse işler yoluna girecek değil. Her şey yine kendi mecrasında akıp gidecek. Biden`ın, seçimlerden önce Türkiye ve Erdoğan ile ilgili hadsiz ifadeler kullanması, bu tutumunu Başkan olduktan sonra da sürdüreceği anlamına gelmez. Devlet başkanlarının politikaları olduğu gibi devletlerinde politikaları vardır. Amerika, çıkarları neyi gerektiriyorsa Türkiye`ye o rotada yaklaşacaktır. Önemli olan Türkiye`nin doğru zamanda doğru stratejileri belirlemesi ve tavır almasıdır.
İsrail`in aktif olmayan ve cesur konuşabilen eski siyasetçileri ABD`deki Yahudilerin, Trump`a ihanet ettiğini söylüyor. Bu doğru ise, Yahudilerin, Biden`den daha büyük beklentileri var demektir. Halbuki, Trump Yahudilerin gözüne girmek için neler yapmadı ki…
Armageddon`un önündeki engellerden biri olan, “Kudüs Başkentli Büyük Siyon Devleti” adına, Trump, Kudüs`ü İsrail`in başkenti ilan etti. Golan tepelerini İsrail`e hediye etmeye kalkıştı. İsrail`e gelmiş geçmiş yapılabilecek en büyük kıyağı da yine Trump yaptı. Ürdün ve Mısır`ın ardından Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail`i barış masasına oturttu. Böylece, İsrail içen 1948`den beri en büyük sorun olan Arap tehdidini ortadan kaldırmış oldu.
Trump`ın, başaramadığı tek şey, Suriye`nin kuzeyinde İsrail`e uydu olacak bir YPG devleti kuramamak oldu. Bunu yapabilmesi için Türkiye ile çatışmayı, belki de Rusya , İran ve Çin`in bu çatışmalara ortak olmasını ve belki de küresel bir savaşın başlamasını göze alması gerekiyordu. Acaba, Trump`ı sistem dışı bırakanlar bunu mu istiyor? Kimbilir… Suriye üzerinden bir şekilde Kıyamet Savaşı`nı başlatmak istediklerini düşünmek çok mu saçma olurdu?
Bu nedenle, Trump ya da Biden! Ha Kel Hasan ha Hasan kel!
Amerika Başkanı kim olursa olsun, Ortadoğu`da, Amerika ve İsrail çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapacaktır.
Biden, çok şaşırtıcı bir şekilde, Türkiye ile ilgili bütün hatalarını unutturacak bir yaklaşım içine girerse de kimse şaşırmasın.
Amerika için “al gülüm ver gülüm” den daha çok “ver gülüm ver gülüm” anlayışı yürürlüktedir.
Biden`ın Türkiye`den isteyecekleri ve Türkiye`nin bu isteklere vereceği karşılık yeni dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinde belirleyici olacaktır.