Beyaz Gazete Ana Sayfa
27 Şubat 2018 Salı günü yayınlandı
TBMM'de 'Hocalı Katliamının 26. Yıl Dönümü' fotoğraf sergisi - Bozkır-Seyidov - TBMM

TBMM'de 'Hocalı Katliamının 26. Yıl Dönümü' fotoğraf sergisi - Bozkır-Seyidov - TBMM

TBMM'de "Hocalı Katliamının 26. Yıl Dönümü" fotoğraf sergisi - Bozkır - Seyidov - TBMM - TBMM'de "Hocalı Katliamının 26. Yıl Dönümü" fotoğraf sergisi - Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır'ın konuşması - Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Samed Seyidov'un konuşmasıTBMM'de "Hocalı Katliamının 26. Yıl Dönümü" fotoğraf sergisi - Başbakan Yıldırım: - "Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, buna İran'ı da dahil edebileriz; Suriye ve Irak'taki istikrarsızlığın bir an önce giderilmesi için Rusya'nın da dahil olduğu ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmaların bazılarının rahatsız ettiğini de görüyoruz. Binlerce kilometre uzaktan bu bölgeye bu kadar ilgi duyulmasını da doğrusu anlamakta zorlanıyoruz" - "Bizde bir laf vardır; 'Sel gider, kum kalır'. Onlar gidecek, biz burada kalmaya devam edeceğiz. Onun için bu bölgenin geleceğini belirleyecek olan yine bu bölgenin milletleridir. Türkiye de bunun merkezinde yer almaktadır"ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, buna İran'ı da dahil edebileriz, Suriye, Irak'taki istikrarsızlığın bir an önce giderilmesi için Rusya'nın da dahil olduğu ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmaların bazılarının rahatsız ettiğini de görüyoruz. Binlerce kilometre uzaktan bu bölgeye bu kadar ilgi duyulmasını da doğrusu anlamakta zorlanıyoruz." diye konuştu.
Başbakan Yıldırım, TBMM'de Halkla İlişkiler Binasında düzenlenen "Hocalı Katliamının 26. Yıl Dönümü" isimli fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.
Başbakan Yıldırım, açılışını yapacakları serginin orada yaşanan insanlık dışı katliamı en açık şekilde gösterdiğini belirterek, bu serginin açılmasının önemli bir sebebinin de Hocalı Katliamı'nı hafızalarda canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu vurguladı.Dünyanın gelişmiş bazı ülkelerinde, "Ermeni Soykırımı" diye uydurdukları bir mesele üzerinden Türkiye'yi sıkıştırma gayretlerinin olduğunu kaydeden Yıldırım, "Eğer geçmişte bir katliam, soykırım varsa önce bu teşebbüste bulunan ülkelerin, kendi tarihlerine bakmaları lazım. Bizim tarihimizde sömürgecilik, katliam, soykırım yoktur. Mezhep, etnik çatışma temelli yüz kızartıcı bir tarihimiz yoktur. En rahat millet biziz çünkü 619 sene üç kıtada dünyaya barış, kardeşlik getirmişiz. İnsanlığın en yüksek değerlerini bütün dünyaya göstermişiz." değerlendirmesinde bulundu. - "Çözüme yönelik adım atılmasını bekliyoruz"Azerbaycan Yukarı Karabağ meselesinin çözülemediğine işaret eden Yıldırım, "Uluslarası toplumun ayak sürümeyi artık bırakması ve bu bölgedeki sorunlara karşı tarafsız, çifte standarttan uzak, çözüme yönelik adımları mutlaka atmasını bekliyoruz." dedi.
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan milletvekillerinden oluşan bir heyet ile bugün çok verimli bir toplantı yaptıklarını aktaran Yıldırım, üç ülkenin bölgede geliştirdiği stratejik işbirliği sayesinde Kafkasların, Orta Asya'nın bir anlamda güvenliğini tesis ettiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, bir yandan stratejik öneme haiz petrol boru hatları, doğalgaz hatları, demiryolu hatları inşa edilirken, diğer yandan da parlamentolar arasındaki işbirliğinin artarak devam ettiğini belirtti.
Kafkasların ve Orta Asya'nın gelişmesi, refahı, kalkınmasının bütün bölgenin geleceği, barışı için hayati bir öneme sahip olduğunu kaydeden Yıldırım, Azerbaycan ve Türkiye'nin iki ayrı devlet bir millet olduğunu dile getirdi. - "Onlar gidecek, biz burada kalmaya devam edeceğiz"Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Samed Seyidov'un Avrupa Konseyi'nde Afrin ile ilgili yaptığı konuşmayı hatırlatan Yıldırım, "O tarihi konuşma, bugün Türk insanının zihninde adeta nakış nakış işlenmiştir." dedi.
Başbakan Yıldırım şunları kaydetti:"Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, buna İran'ı da dahil edebileriz, Suriye, Irak'taki istikrarsızlığın bir an önce giderilmesi için Rusya'nın da dahil olduğu ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmaların bazılarının rahatsız ettiğini de görüyoruz. Binlerce kilometre uzaktan bu bölgeye bu kadar ilgi duyulmasını da doğrusu anlamakta zorlanıyoruz. Aslında anlıyoruz da anlamamazlıktan geliyoruz. Çünkü bizde bir laf vardır; 'Sel gider, kum kalır'. Onlar gidecek, biz burada kalmaya devam edeceğiz. Onun için bu bölgenin geleceğini belirleyecek olan yine bu bölgenin milletleridir. Türkiye de bunun merkezinde yer almaktadır. "Başbakan Yıldırım, konuşmaların ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve milletvekilleri ile sergiyi gezdi.

Çatışma Soykırım Fotoğraf Sergisi Parlamento Ayrı Devlet Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı