Beyaz Gazete Ana Sayfa
28 Şubat 2020 Cuma günü yayınlandı
 Veterinerlerin sorunlarını görüşüldü

Veterinerlerin sorunlarını görüşüldü

DETAYLAR

( ESKİŞEHİR ) ESKİŞEHİR

Basın Açıklaması İstişare Toplantısı Uluslararası Hayvancılık Gıda Güvenliği 


- Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB), Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanlığınca düzenlen toplantıda ülke genelinde veterinerin sorunları görüşüldü. TVHB Merkez Konseyi olarak Eskişehir İli Damızlık ve Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanlığı ile Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı yürütülecek olan 'Büyükbaş Hayvan Irk Islahının Gerçekleşmesi ve Desteklenmesi Projesi” imza törenine katılmak ve oda başkanlığının ev sahipliğinde Eskişehir ve Bilecik’te görev yapan veteriner hekimler ile istişare toplantısı yapmak üzere bir araya geldiler. Eskişehir’de düzenlenen programda, TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu yaptığı basın açıklamasında Türkiye’de veterinerlerin yaptığı çalışmalarını anlatırken yaşadığı sorunlarını da dile getirdi. 3’üncü Tarım Şurasında görüşülen konuların uygulanması bekleniyor Başkan Ali Eroğlu yaptığı konuşmada, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak ülkedeki hayvancılığın tarımın içinde bir alt sektör olarak değerlendirilmesi gibi dünya gerçeklerine uyan kronik bir yanlıştan kurtulmanın hayatı derecede önemli olduğunu ifade etti.
Eroğlu, "Bu noktada tarım için hayvancılık değil, hayvancılık için tarım yapan ülkelerin hayvancılıkta söz sahibi olduklarına, hayvancılığı gelişmiş olan ülkelerin bitkisel üretimin hayvansal üretime göre planlandığının görülmesi gerektiğinin altını çizerek bu yanlışın bir an önce düzeltilmesini dikkat çekiyoruz. Bu konular 3’üncü Tarım Şurasında da çok detay olarak görüşülmüştür. 3’üncü Tarım Şurası gerçekten çok detay olarak konuların yer aldığı bir şura olmuştur. Sonuçlarında inşallah uygulamaya konulduğu takdirde ülkedeki bu saydığım önemli bir kısmının giderileceğini ve çözüm yollarını bulunmalarını inanıyorum. Türk Veteriner Hekimler Birliği, hayvancılığın temel dinamiklerinden olan dişi hayvan kesimini yasaklanmasını, 30 bin ton civarında et kaybına sebep olan erken kuzu kesmenin engellenmesine, erken buzağı ölümlerine kalıcı çözümler bulunmasını, bölgelere uygun etçi ve kombine ırkların teşvik edilerek geliştirilmesini, Optimal büyülükteki işletmelerinin sayılarının artırılmasını, meralarının yeterli ve fonksiyonel hale getirilmesini, modern hayvan pazarlarıyla hijyenik mezbahaların yeterli sayıya ulaştırılmasını, yeni desteklenme stratejileri geliştirilmesini, hayvan sayımını yapılarak sağlıklı bir emmen terin ortaya konulmasını, etkin kalıcı ve sürdürebilir hayvan ıslahı ve sağlığı politikalarının oluşturulmasını son derece önemli bulunuyor” diye konuştu.
“Veteriner İşleri Genel Müdürlüğünün kurulmasını istiyoruz” Ayrıca Başkan Ali Eroğlu, dünyanın birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de Veteriner İşleri Genel Müdürlüğünün kurulması gerektiği önemli olduğu belirtti.
Başkan Eroğlu, konuşmasını şu sözlerle devam etti: “Tüm bu hizmetlerin tek elden merkezden taşraya kesintisiz yürütülmesini halinde verimlilik ve denetim artması şüphesizdir. Bu bağlamda. Gelişmiş ülkelerde veteriner hekimler hizmetleri bağımsız bir veteriner otorite tarafından yürütülmektedir. Ülkemizde ise maalesef bu anlamda bir veteriner otoritesi ya da Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü bulunmamaktadır. Bunun için akılcı yol veteriner otoritesinin yani veteriner işlerin genel müdürlüğü ve taşra teşkilatın tekrar kurulmasıdır. Yetki ve sorumluluk karmaşası yaşanan çok başlı bir yapı yerine bütüncül, etkin, motivasyonu yüksek uluslararası yasalarla tarafı olduğumuz uluslararası anlaşmaların ve 5996 sayılı kanun gereği olan hayvan sağlığı gıda güvenliği, veteriner halk sağlığı ve hayvan refahının bir bütünü olarak yürütüleceği merkezden taşraya emir komutan zinciri kesintiye uğramaksızın çalışacağı tek ve bağımsız bir genel müdürlüğü, yani veteriner işleri genel müdürlüğünün kurulmasını hayatı derecede önemli görüyoruz.” Düzenlenen toplantıya Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanları, bölgede görev yapan veterinerler ve sektörde çalışanlar katıldı.
(MR-
loading...


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı