Beyaz Gazete Ana Sayfa
30 Mayıs 2018 Çarşamba günü yayınlandı
 TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Prof. Dr. Hakan Karslı:“Rize, Trabzon ve Ordu faylarının varlığı hem bölgemiz hem de ilimiz için çok açık deprem tehlikesindedir”

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Prof. Dr. Hakan Karslı:“Rize, Trabzon ve Ordu faylarının varlığı hem bölgemiz hem de ilimiz için çok açık deprem tehlikesindedir”

Hakan Karslı'nın konuşması

Yaşanabilir Kent Deprem Riski Kaçırılma Koordinat Deniz Alan 

-detaylar

( TRABZON )- TMMOB Jeofizik Mahendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Prof. Dr. Hakan Karslı:- “Rize, Trabzon ve Ordu faylarının varlığı hem bölgemiz hem de ilimiz için çok açık deprem tehlikesindedir” TRABZON

- TMMOB Jeofizik Mahendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Prof.Dr. Hakan Karslı, Rize, Trabzon ve Ordu illerindeki fayların varlığının çok açık deprem tehlikesi oluşturduğunu belirterek ”Karadeniz sahili boyunca uzanan ters fay özelliğindeki Karadeniz fayının ve özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde deniz alanında yapılan deniz sismiği çalışmaları ile belirlenmiş kuzeydoğu-güneybatı uzanımı Rize, Trabzon ve Ordu faylarının varlığı hem bölgemiz hem de ilimiz için çok açık deprem tehlikesidir” dedi.
“Yeni Deprem Tehlike Haritası ne söylüyor” konulu panel Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Panelde konuşmacılar ülkemiz deprem riskini masaya yatırırken TMMOB Jeofizik Mahendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Prof.Dr. Hakan Karslı da Karadeniz bölgesindeki deprem riskini anlattı. Karslı, “Yeni Deprem Tehlikesi Haritası Afet ve Acil Durum Genel Müdürlüğü (AFAD) koordinatörlüğünde oluşturulan kurum ve üniversite paydaşlarının yaklaşık 21 yıldır süren çalışmaları ile en güncel deprem kayıtları, deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları , yeni tektonik ve sismotektonik bulgular ve yeni nesil matematiksel modeller kullanılarak çok daha fazla ve ayrıntılı veri ile olasılıksal bir yaklaşımla, yani hasar yapıcı bir depremin belli bir yerde ve zaman aralığı içerisinde meydana gelebilme ihtimali dikkate alınarak hazırlanmıştır. Yani, bir bölgedeki tehlike için tek bir sismik kaynağı değil, olabilecek tüm sismik kaynakları dikkate alınmıştır” dedi.
Doğu Karadeniz tehlike altında Doğu Karadeniz bölgesinin deprem tehlikesi altında olduğuna dikkat çeken Karslı, “Karadeniz sahili boyunca uzanan ters fay özelliğindeki Karadeniz fayının ve özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde deniz alanında yapılan Deniz sismiği çalışmaları ile belirlenmiş kuzeydoğu-güneybatı uzanımlı Rize, Trabzon ve Ordu faylarının varlığı hem bölgemiz hem de ilimiz için çok açık olarak deprem tehlikesidirler. Bu tehlikelerin risklere dönüşüp dönüşmemesi tamamen kent planlamalarını yapan yöneticilerin, karar vericilerin ve biz insanların sorumluluğundadır. Bu kapsamda özellikle ilimizde deniz dolgu alanlarının artmasının, kıyı şeridinde ve dere yataklarındaki çok kalın alüvyonal araziler üzerinde yüksek katlı yapılaşmalara izin verilmesinin riskleri daha da artırdığını belirtmek isterim. Bununla birlikte Karadeniz bölgesinin ve özellikle ilimizin jeomoforloji göz önüne alındığında, olası bir deprem etkisiyle tetiklenebilecek potansiyel heyelanların olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, deniz kenarlarındaki yerleşimlerde deprem sonrası küçük ölçekli de olsa Tsunami etkisi yaparak hasarlar oluşturabileceği gözden kaçırılmamalıdır. Sonuç olarak Yeni Deprem ve Bina Yönetmenliği ve Yeni Deprem Tehlikesi Haritası özetle sağlıklı ve güvenli yaşanabilir kentlerin planlanmasında zeminin dinamik yükleri altındaki davranışlarının çok iyi bilinmesi gerektiğini söylemektedir. Zeminlerin dinamik yükler altındaki davranışlarının hızlı ve ekonomik olarak doğrudan yerinde ölçümlerle sayısal veriye dayalı olarak belirlenmesinin yolu Jeofizik yöntemlerin kullanılmasıdır ve bu yeni yönetmenlik Jeofizik yöntemlerin kullanılmasını önceliklere göre daha zorunla hale getirmiştir. Bu nedenle ilgili kurum ve kuruluşlarında daha fazla istihdam alanının açılması gerekmektedir” diye konuştu.
Prof. Dr. Nilgün Sayıl’ın yönettiği panelde Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Şerif Barış, İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden Prof.Dr. Ferhat Özçelep, KTÜ emekli Jeofizik Mühendislerinden Prof. Dr. Osman Bektaş, yeni deprem tehlike haritasının genel değerlendirilmesi, Doğu Karadeniz bölgesinin jeolojik ve jeo-tektonik özellikleri, deprem yer hareketi ve zemin açısından irdelenmesini konuları üzerinde bilgilendirme yaptılar.
Deniz Alan Hakkında
Eğitim:Anadolu Üniversitesi Devlet Konservaturı Sahne Sanatları ... Rol aldığı flimler: Kavak Yelleri 2010-11 Özge Kıskanmak 2009 Eribe Vazgeç Gönlüm 2007 Ceylan Bıçak Sırtı 2007 Melike Adak 2006 Yaren Çinliler Geliyor 2006 Emine 2005 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Konservatuvar Bölümü’nden mezun olduğunda, tiyatro oyuncusu olmayı planlıyordu; şansı TV dizilerinden açıldı. 2009 yılında levent semerci’nin KInetIx reklamıyla ekranlarda g...
devamı


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı