Beyaz Gazete Ana Sayfa
31 Mayıs 2018 Perşembe günü yayınlandı
 Fatih’te 1700 yıllık pagan mezarlığı bulundu

Fatih’te 1700 yıllık pagan mezarlığı bulundu

Şeyh Süleyman Mescidi

Restorasyon Arkeolojik Kazı Arkeoloji İtalya İtalyan 

-Pagan Mezarlığından görüntüler
-Arkeolog Murat Sav ile röportaj

( İSTANBUL ) - Arkeolog Murat Sav, “Şu şekliyle bir yapımız İstanbul’da mevcut değil” İSTANBUL

- İstanbul’da orjinalliğini koruyan ilk pagan mezarlığı Fatih’teki tarihi Şeyh Süleyman Mescidi’nin restorasyonu esnasında ortaya çıkarıldı. Restorasyon sırasında mescidin çatısında yapıyı hafifletmek için yerleştirilen Bizans amforalarına da rastlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İtalyan uzmanlarca restorasyonu yürütülen Fatih’in Zeyrek mahallesindeki tarihi Şeyh Süleyman Mescidi’nin bodrum katında 1700 yıllık olduğu tahmin edilen, “pagan mezarlığı” bulundu. Çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmüş olan mezarlık ve mescidin çatısında yapıyı hafifletmek için yerleştirilen Bizans amforaları koruma altına alındı. ‘MED ART1’ adlı proje kapsamında 25 Eylül 2013’te başlayan restorasyon, 7 Kasım 2016’da tamamlandı. Mescidin avlusunda arkeolojik kazılar yapılırken, arkeojeofizik, sismolojik testler ve taramalar uygulandı. 19. Yüzyıldaki depremlerden ve meydana gelen yangınlardan dolayı zarar gören mezarlığın duvarları, Osmanlı dönemine ait çeşitli yazılar gerçekleştirilen konservasyon çalışmalarından sonra açıkta bırakıldı. “Amforaları bulduğumuz haliyle koruduk” Mescidin kubbesinde 1955 yılında yapılan çalışma esnasında Bizans döneminden amforaların bulunduğunu ifade eden arkeolog Murat Sav, “Bu amforalara hiç dokunulmadan çatıda bırakılmışlardı. Sonra buradaki çalışmalar esnasında amforalara herhangi bir zarar verilmesin diye arkeolojik kazı yürütüldü. Tahmin ettiğimiz amforalara ulaştık. Amforalar kubbe etrafını 360 derece boyunca çeviriyor. Buradaki amforaları 11.-12. Yüzyıllar civarında tarihlendirdik. Biz de bir karar aldık. Amforaların alınıp tamir edilmesi, bir zarara yol açacağı için herhangi yerinde alma gibi bir şey söz konusu olmadı. Amforaları bulduğumuz haliyle koruduk” dedi.
Pagan mezarlığı ve Şeyh Süleyman Caminin deprem ve yangınlardan etkilendiği ifade eden Sav, “ Osmanlı döneminde 18. ve 19. Yüzyılda inanılmaz derecede fazla yangınlar var. Burası Çırçır olarak da bilinen bir semt. Burada çok yangınlar yaşanıyor. Hatta 20. Yüzyılın başlarında bu bölgede geniş kapsamlı yangınlar var. Bu yangınlardan yapımızda etkilenmiş. 1754 ve 1766 depremlerinde Şeyh Süleyman Mescidi de bir nebze etkileniyor. Üstüne de bir yangın geçiriyor. Bundan sonra onarıma tabi tutuluyor” diye konuştu.
“Şu şekliyle bir yapımız İstanbul’da mevcut değil” Mezar yapısında Bizans döneminin çeşitli müdahalelerinin görüldüğünü aktaran Sav, “Özellikle de ayaklar da vesaire. İstanbul’daki korunmuşluk olarak suriçi kesiminde günümüze ulaşan çok rahatlıkla ünik yapıdır diyebiliriz. Bu yapımızı da benzer dönem 4. ya da 5. Yüzyıla tarihlendiriyoruz. Balabanağa Mescidinin altındaki yapıda çoklu mezar yapısıydı. Ne yazık ki geçen süreçte kaybedildi. Onun dışında birkaç tane benzer örnek olsa da şu şekliyle bir yapımız İstanbul’da mevcut değil. Hem şu planla hem de korunmuşluk özelliğiyle” şeklinde konuştu.Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı