Beyaz Gazete Ana Sayfa
14 Mart 2018 Çarşamba günü yayınlandı
 -  Başbakan Binali Yıldırım: 'Biz Azerbaycan’ın Haklı Davasında Yanındayız”
- “Türkiye 40 Yıldan Beri Terör Örgütü İle Mücadele Veriyor”

- Başbakan Binali Yıldırım: 'Biz Azerbaycan’ın Haklı Davasında Yanındayız” - “Türkiye 40 Yıldan Beri Terör Örgütü İle Mücadele Veriyor”

Yıldırım, Az tv konuşma

( BAKÜ ) - Başbakan Binali Yıldırım: “Biz Azerbaycan’ın haklı davasında yanındayız”- “Türkiye 40 yıldan beri terör örgütü ile mücadele veriyor” BAKÜ

Terörle Mücadele Bakanlar Kurulu Toplantısı Bakanlar Kurulu Uluslararası Terör Örgütü 


- Başbakan Binali Yıldırım, "Biz Azerbaycan’ın haklı davasında yanındayız" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan Devlet Televizyonunda (AZTV) Günün Nabzı programına katıldı.
Canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Binali Yıldırım, "Yukarı Karabağ meselesinde Azerbaycan’ın bütün egemenlik haklarını eninde sonunda sağlanması gerektiğini söyleyen Yıldırım, “İnsanlık suçu işlendiği herkes kabul ediliyor ama çözüm konusuna maalesef adım atmada gerekli hassasiyeti göremiyoruz. Bizim bakımızdan şartlar ne olursa olsun biz Azerbaycan’ın haklı davasında yanındayız. Burada Yukarı Karabağ meselesi gündemde kaldıkça bölgesel istikrar ve bölgesel huzur her zaman tehdit altında demektir. Bu konuda Azerbaycan’ın haklılığı dünyaca kabul edilmiş. Burada yapılması gereken Ermenileri uluslararası toplum, kuruluşlar daha fazla teşvik etmeli, bu çözüm konusunda daha fazla baskı yapmalı. Biz şunu prensip olarak kabul ediyoruz. Azerbaycan için tehdit ne ise bizim için de odur, Azerbaycan’ın sevinci ne ise bizim için odur, üzüntüsü ne ise bizim için odur” ifadesini kullandı. “Türkiye 40 yıldan beri terör örgütü ile mücadele veriyor” Türkiye 40 yıldan beri terör örgütü ile büyük mücadele verdiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Yurt içinde terörle mücadelesinde ciddi mesafe kat ettik. Özellikle Suriye’de yönetim boşluğundan, iç savaştan dolayı orada terör yeniden ortada. Türkiye amansız bir mücadele veriyor. 70’den fazla ülke var orada ama herkesin kafasında başka başka fikirler var. Hiçbirinin bizim kadar Suriye ile iç içe bir hali yok. Bizim 911 kilometre hududumuz var. 3.5 milyon Suriyeliye biz 7 yıldır ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’nin burada terörü yok etmek için çok farklı bir mücadelesi var. Buradan bütün terör unsurlarını tamamen temizleyeceğiz orada yaşayan halkı bu zulümden kurtaracağız. Ülkemizin güney hudutlarından hangi tehdit gelirse gelsin, nereden, ne zaman geldiği önemi yok. Biz ona karşı gereken güvenlik tedbirlerimizi uluslararası hukuka dayalı olarak meşruiyet içerisin alıyoruz ve almaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Üçlü mekanizma kapsamında birçok proje yapıldığının altını çizen Yıldırım, “Bölgesel proje, bütün dünyayı ilgilendiren projeler. Şimdi dörtlü yapıyoruz. İleride 5’li ve 6’lı da yapacağız. Daha doğudaki ülkeler de bir araya gelecek. Amaç bütün bu coğrafyayı, yani Çin’den başlayıp, Balkan’a, Avrupa’ya gidinceye kadar. Bütün Avrasya coğrafyasını, Kafkasya coğrafyasını huzuru istikrarı sağlamak, burada yaşayan insanların refahını arttırmak. Biz Azerbaycan’la bunu en başından beri yapıyoruz ancak bunu genişletmemiz lazım. Bu birlikteliğe, kardeşliğe diğer ülkeleri de davet etmemiz lazım” dedi.
“Ekonomik açıdan potansiyelimizi tam istediğimiz gibi kullanamıyoruz” Türkiye’nin ekonomik potansiyelini istediği gibi kullanamadığını vurgulayan Yıldırım, ”Ekonomik açıdan potansiyelimizi tam istediğimiz gibi kullanamıyoruz. Bunun için geçtiğimiz yıllarda Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği ikaz edildi ve Bakü-Tiflis-Kars demir yolu açılışıyla da burada ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıldı, bir adım atıldı ve hedef konuldu. Yıllık 5 milyar dolar ticaret hacmi. Şimdi bunu gerçekleştirilmek için atılması gerekli adımlar var. Ama kara yolunda bazı sıkıntılar var. Ticarette bir takım kısıtlayan şartlar var. Bütün bunları teker teker ele alıyoruz. Mesela SOCAR Azerbaycan’ın Türkiye’deki en büyük yatırımı. Oradaki yatırım sadece Türkiye’ye hitap etmiyor, daha çok dünyaya hitap ediyor. Benzer şekilde burada Türk mücahitlerinin alt yapı yatırımlarını Azerbaycan son 10 yılda müthiş bir gelişme gösterdi. Her geldiğimizde Bakü’yü Azerbaycan’ı daha farklı, daha güzelleşmiş olarak görüyoruz. Bunlar bizim göğsümüzü kabartıyor. Sanki biz kendimiz yapmış gibi hissediyoruz. O yüzden üst düzey ziyaretlerin daha da artması lazım. Bakanların daha sık gelip gitmesi lazım, iş adamları arasında daha sıkı işbirliği olması lazım. Ama her şeyden önde formalitelerin, mevzuatın azaltılması lazım. Bunlar için de gayret ediyoruz ve günden güne iyileşiyor” diye konuştu.
“Azerbaycanlı çocuklar Afrin’e mektup göndermişler” Azerbaycan'a gelirken yabancılık hissetmediğini belirten Yıldırım, ”Burada kendimizi evimizde hissediyoruz. Aynı dili konuşuyoruz, aynı özelliklere sahibiz. Otele geldim Azerbaycan çocukları beni Azerbaycan-Türk bayrakları ile karşıladı. Her biri Afrin’e bir mektup yazmışlar, o mektupları bana verdiler. Bu ortak duyguyu yaşıyor olmak insanı yabancı hissettirmiyor” diye konuştu.Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı