60’lık dedeler İftar saatini dokuztaş oynayarak bekliyorlar

Dokuz taşlardan görüntü
Kıraathane Şampiyon 

-Oyundan görüntü
-Oyunculardan görüntü
-Vatandaşlardan görüntü
-Yenilenin yerine girmek için bekleyenlerden görüntü
-Röpler
-Genel ve detay

( ADIYAMAN - ÖZEL) ADIYAMAN

- Adıyaman’da gencinden yaşlısına vatandaşlar Demokrasi Parkında İftar saatini dokuz taş oynayarak bekliyor. Yaşları kemale eren vatandaşlar Ramazan Orucunda zaman geçirmek için hem serin hem de havuzun su sesi eşliğinde zeka oyunu olan dokuz taş oynuyor. Turnuvayı andıran ve eleme usulü gerçekleştirilen dokuztaş oyununda, yenilen kişinin yerine yenisi geçiyor. Vatandaşlar dokuztaş oynamak için sırada bekliyor. Kıyasıya mücadele eden oyuncular kadar, izleyicilerde en az oyuncular kadar heyecanlanıyor. 60’lık dedelerin de oynadığı dokuztaş oyunu öğleden sonra başlayıp iftar saatine kadar devam ediyor. Bir birleriyle dokuztaş oynayarak kıyasıya mücadele eden vatandaşlar, zaman zaman kendilerini oyunun heyecanına kaptırarak komik anların yaşanmasına neden oluyor. Gülüp eğlenmek ve zaman geçirmek için dokuztaş oynayan vatandaşlar, kıraathanelere giderek çeşitli oyunlar oynamak yerine bu tür oyunların oynanmasının daha önemli olduğunu belirtiyorlar. Dokuztaş oyununda şampiyon olarak bilinen Ziya Bağcı, “Zamanın geçmesi için dokuz taş oynuyoruz. Yer serin, arkadaşlarda kafa dengi olunca vakit geçiriyoruz burada. Zaman geçsin diye oynuyoruz, bazen yeniyoruz, bazen de yeniliyoruz. Bizde illa yenelim ya da yenilelim değil yani” dedi.
Küçük yaştan beri oynadığını belirten Abdulvahit Keskin ise, “ Yaş 60’ı geçiyor. Zaman geçirmek için oynuyoruz. Bazen ben onu yeniyorum bazen de o beni yeniyor. Yok iddia yok” diye konuştu.
(CK-SD-
8 Mayıs 2019 Çarşamba günü yayınlandı