300 liraya 30 dakika havada kalan 'drone' ürettiler

Öğrenciler ile röportaj
Öğretmen Öğrenciler 

-drone'dan görüntü
-havaya kaldırmaları
-genel detay

( BARTIN -ÖZEL) - Lise öğrencileri 2 saatte drone yapıp, havaya kaldırdılar BARTIN

- Bartın Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencileri 2 saatte 300 liraya mâl ettikleri drone'u yapıp havaya kaldırdı. Bartın Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencileri Halil Kerem Çamoğlu, Oğuzhan Özmen, Hamit Emre Dirim, hocaları Yücel Yüzlü eşliğinde bir drone takımı kurdular. Öğrenciler yaklaşık 1.5 yıl önce fikir olarak paylaştıkları çalışmayı TÜBİTAK fuarında sergiledi. Yaklaşık 300 liraya mâl olan drone 30 dakika kadar havada kalırken 25 metreye kadar yükselebiliyor. Öğrencilerin yaptığı çalışmayı izleyen Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, "Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin yetişmesi açısından bu tür çalışmaları değerli görüyoruz. Bu nedenle de her türlü desteği veriyoruz. Emeği geçen öğrencilerimize, öğretmen arkadaşlarımıza ve idarecilerimize teşekkür ediyorum" dedi.
Drone takımı adına konuma yapan Yücel Yüzlü ise, “Öğrencilerimizin bu süreçte göstermiş oldukları gayret sabır gerçekten takdire şayandır. Hepsine bu arada ayrı ayrı tebrik ediyorum. Liselerde bu çalışmaların önünü açmamız gerekiyor, ülkemizin Bilim ve Teknolojiye olan ilgisini artırmak için bunlar gerekiyor. Ben tekrardan arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

18 Mayıs 2018 Cuma günü yayınlandı