Beyaz Gazete Ana Sayfa
29 Mart 2018 Perşembe günü yayınlandı
 118 yıllık, 'Çahpur' çeşmesi ayağa kaldırılıyor

118 yıllık, 'Çahpur' çeşmesi ayağa kaldırılıyor

-Çeşmeden detay

Restorasyon Misyon Serüven Mimari 

--Çeşme alanından detay
--Başkan Mücahit Yanılmaz'ın çeşmeyi incelemesi
--Çalışmalar
--Başkan Yanılmaz röp
--Kudep birim sorumlusu Atıcı röp
--Genel ve detay

( ELAZIĞ ) 118 yıllık, "Çahpur" çeşmesi ayağa kaldırılıyor- İkinci Abdülhamit Han'ın yaptırdığı tarihi Harput Mahallesi'nde su yolunda bulunan 118 yıllık "Çahpur" çeşmesini, Elazığ Belediyesi yeniden ayağa kaldırmak için restorasyon çalışması başlattı ELAZIĞ

- İkinci Abdülhamit Han'ın yaptırdığı tarihi Harput Mahallesi'nde su yolunda bulunan 118 yıllık "Çahpur" çeşmesi, Elazığ Belediyesi yeniden ayağa kaldırmak için restorasyon çalışması başlattı. Harput’un tarihi mirasını canlandırmak için Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından projelendirilen 19. yüzyıla ait 2. Abdülhamit Han'ın yaptırdığı Çahpur Çeşmesinde rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmaları başlatıldı. Çahpur Çeşmesinin restorasyonu için başlatılan çalışma çerçevesinde çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirilerek, rekreasyon alanına dönüştürülmesi planlanıyor. Çahpur Çeşmesinin 1900’lü yılların başında yapıldığını belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “İkinci Abdülhamit Hanın yaptırtığı bir çeşmedir. Biz tamamen yok olma aşamasına gelmiş olan çeşmenin önce etrafında bir kazı yaptırdık. Akabinde o dönemin projelerini ve yapılma şeklini ortaya çıkardık. Projesini yeniden çizdik ve ihalesini yaptık. Şuanda yapılma aşamaları başladı.
Bu yıl içinde çeşme eski haliyle Elazığ’ımıza hizmet vermeye başlayacak” dedi.
Harput’taki çalışmaların sadece Çahpur Çeşmesiyle sınırlı kalmadığını aktaran Başkan Yanılmaz, “Harput kalesindeki kazılar, karşısındaki kale hamamında olan kazılar, akabinde Ulu Cami ile Sara Hatun Camisi arasında yaptığımız kazılar var. Ortaya çıkardığımız bir Osmanlı mahallesi var. Osmanlı Konağında, Dabakhane Mescidinde ve diğer hanlarda, kiliselerde, camilerde yaptığımız çalışmalarla Harput’u yeniden ayağa kaldırıyoruz. Harput o tarihi misyonuna kadim medeniyetine uygun olarak yapılarla yeniden donatılacak”diye konuştu.
Çahpur Çeşmesinin 19. Yüzyıl mimarisine uygun bir şekilde su yolu alanında inşa edildiğini vurgulayan KUDEP Birim Sorumlusu Kadir Atıcı, “Bu alan Osmanlı döneminde Amerikan kolejinin ve Fırat kolejinin bulunmuş olduğu alandı. Burası tamamen yerleşim alanıydı. Burada insanlar gezer ve su ihtiyaçlarını giderirlerdi. Çünkü burası o dönem içinde rekreasyon alanıydı. Tarihi serüvenine baktığımızda çeşme 19. Yüzyıl mimari üslubuna uygun bir şekilde, düzgün kesme taşlarla yapılmış ve eyvanlı çeşmeler grubuna girmektedir. 19. yüzyılda inşa edilen çeşme günümüze kadar ayakta kalabilmiş. Sadece üst eyvan dediğimiz tonuz kısmı yıkılmış. Elazığ Belediyesi olarak buranın restorasyon çalışmasını başlatmış bulunmaktayız”diye bilgi verdi.


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı