11 Yıldır çektiği fotoğraflarla Seyfe Gölünü anlatıyor

seyfe gölü ekoloji dernek başkanı
Yurt Dışı Takvim Semazen Dernek Başkanı 

-detay
-röportaj
-detay

( KIRŞEHİR ) - KIRŞEHİR

- Kırşehir’in Mucur İlçesine bağlı Seyfe Gölü Kuş Cennetinin 11 yıldır fotoğraflarını çeken Ömer Çetiner, çektiği fotoğraflardan oluşturduğu takvimle Seyfe Gölünü anlatıyor. 2007 yılında farkında olmadan çektiği ve adına Mevlana çiçeği adını verdiği fotoğrafın aynısı çekebilmek için Ömer Çetiner, 11 yıldır Seyfe Gölüne gidiyor. “Gölün önemini anlatmak için çektiği fotoğraflardan takvim oluşturuyor” Seyfe Gölü Kuş Cenneti Ekoloji Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Makine Mühendisi Ömer Çetiner, “Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kırşehir Türkiye ve Dünya açısından önemli bir sulak alan Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı olarak gölün önemini vurgulamak için 11 yıldır Seyfe’den çektiğim fotoğraflardan takvim oluşturuyorum”dedi.
“11 Yıldır Mevlana çiçeği haricinde hiçbir fotoğrafın takvimde tekrarı yer almadı” 11 yıl boyunca Seyfe Gölünün her anını fotoğraflayan Çetiner, oluşturduğu takvimde değişmeyen tek fotoğrafın Mevlana çiçeği fotoğrafı olduğu anlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “2007 yılı Aralık ayının değişmez fotoğrafı Mevlana çiçeği oldu. Bu fotoğraf her takvimde yer alıyor. 11 Yıldır aynı kareyi bir daha yakalayamadım. 2007 yılında farkında olmadığım çektiğim bu fotoğrafa bilgisayar ortamında bakarken fotoğrafın üzerinde semazen figürlerinin olduğunu gördüm. Çiçek üzerinde birebir semazen figürü var. 2007 yılı UNESCO tarafından dünya Mevlana yılı ilan edilmişti. Çiçek sanki o yıl açmış gibi bir daha açmadı. Bilinçli olarak 10 yıldır binlerce kare fotoğraf çektim ama bu fotoğraf karesini bir daha yakalayamadım. Çiçeğin o yıla özgü açtığına bende inanmaya başladım” Çetiner, çektiği fotoğraflardan oluşturduğu takvimleri Kırşehir’de kamu kurumlarına özel olarak talep edenlere ve yurt dışına gönderiyor. (EÖ-AÖ-
10 Ocak 2018 Çarşamba günü yayınlandı