Türkiye'nin en geniş haber portalı
ANA SAYFA Güncel Ekonomi Siyaset Spor Dünya Sağlık Teknoloji Eğitim Kültür-Sanat Yaşam Magazin 3. Sayfa Televizyon
LYS Sınavı Ne Zaman 2013 (LYS Sınavı Tarihi) osym.gov.tr

Video Galeri Sayfası

LYS Sınavı Ne Zaman 2013 (LYS Sınavı Tarihi) osym.gov.tr

12981izlenme
ışıkları kapat Genişlet

LYS Sınavı Ne Zaman 2013 (LYS Sınavı Tarihi) osym.gov.tr


Akbank,  Biyoloji,  Edebiyat,  Halk Bankası,  Katılım,  Kuveyt,  Kuveyt Türk,  Lefkoşa,  Matematik,  Sosyal Bilgiler


LYS Sınavı Ne Zaman 2013 (LYS Sınavı Tarihi) osym.gov.tr... 2013 YGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler şuan için LYS 2013 sınavına çevrildi. YGS 2013 sınavından geçen üniversite adayları şimdi LYS 2013 sınavına yöneldi. LYS sınav başvurularının son bulmasının ardından sınav tarihleri de açıklandı. LYS 2013 sınavı 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda gerçekleştirilecek. ÖSYM LYS Sınavı 2013 hakkında yazılı bir açıklama yaptı. İşte LYS 2013 sınav tarihleriyle ilgili haberimizin detayları...

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin yayınladığı sınav takvimine göre LYS 2013 sınav tarihleri şu şekilde sıralandı:

ÖSYM SINAV TAKVİMİ

2013 LYS-1 Matematik 16 Haziran 2013

2013 LYS-2 Fen bilimleri 22 Haziran 2003

2013 LYS-3 Edebiyat – Coğrafya 23 Haziran 2013

2013 LYS-4 Sosyal Bilimler 15 Haziran 2013

2013 LYS-5 Yabancı Dil 16 Haziran 2013


Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nin ardından adayları daha zorlu bir maraton olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) bekliyor. Lisans Yerleştirme Sınavı öğrencilerin üniversite puanlarının %60 lık kısmını oluşturması dolayısıyla, daha çok önem arz ediyor.

İşte ÖSYM'nin açıklaması;

ükseköğretim programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında ÖSYM tarafından 24 Mart 2013 tarihinde yapılan 2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabilecekleri belirtilen açıklamada, LYS'lere girme hakkı kazanan adaylarrı 22 - 29 Nisan 2013 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerektiği kaydedildi.

ÖSYM, başvuru süresinin kesinlikle uzatılmayacağını hatırlattı. LYS'ler için ayrı bir kılavuz bulunmadığı belirtilen açıklamada, ' 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS'ler de dhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeli. LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir.

Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyecekler. LYS'lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS'den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilir. LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank'ın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar sınav ücretini tüm PTT işyerlerinden veya kredi kartı ile de yatırılabilir. ' ifadelerine yer verildi.

LYS 81 İL MERKEZİ VE LEFKOŞA'DA YAPILACAK

LYS'lerin 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; ' Adaylar girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler.Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS'lere gireceğini bildirecektir. Adayların hangi LYS'lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, ' Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir ' uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir.

Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalı. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacak. Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidir. '

17 Mayıs 2013 Cuma► BENZER VİDEOLAR
SON VİDEOLAR
www.beyazgazete.com Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve EPA Fotoğraf Ajansı'nın resmi abonesidir. Beyaz Gazete Broadcast Video çözümleri Metus teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir.
Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Kapat (X)
Öne Çıkanlar
Çok İzlenenler
Günün Manşetleri