İYİ Parti'den 'Cumhurbaşkanı adayı' açıklaması! Kılıçdaroğlu'ndan sonra Abdullah Gül'ü de veto ettiler...

İYİ Parti, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanlığı için adı geçen Abdullah Gül'e kapıları kapattı. Partinin iki numaralı ismi olan Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Gül isminin kendileri için denklemde olmadığını söyledi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın ve Cihan Paçacı peş peşe yaptıkları açıklamalarla CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun adaylığını da kabul etmediklerini bildirmişti. Akşener'in, Ekrem İmamoğlu'nu aday yapmak istediği, olmaz ise Mansur Yavaş'ı destekleyeceği belirtiliyor.

İYİ Parti'den 'Cumhurbaşkanı adayı' açıklaması! Kılıçdaroğlu'ndan sonra Abdullah Gül'ü de veto ettiler...
İYİ Parti'den 'Cumhurbaşkanı adayı' açıklaması! Kılıçdaroğlu'ndan sonra Abdullah Gül'ü de veto ettiler...
Cumhur İttifakı, 2023 seçimleri için adayını Recep Tayyip Erdoğan olarak duyurdu. Ancak Millet İttifakı'nda Erdoğan'ın karşısına çıkarılacak isim konusunda büyük bir muamma ve gerilim var. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'Ben Cumhurbaşkanı değil, Başbakanlık için adayım' diyerek denklemden çıkarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adaylık iddiasını sürdürüyor. Akşener, kendisini denklemden çıkarsa da, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına yanaşmıyor. Akşener'in gönlündeki ismin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğu, olmaz ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a destek vereceği belirtiliyor. Akşener'in gönlündeki Cumhurbaşkanı adaylarına ise Kılıçdaroğlu sıcak bakmıyor. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş'ın bir dönem daha belediye başkanlığı yapması gerektiğini savunuyor. Kılıçdaroğlu'nun daha önce denediği ancak Akşener'i ikna edemediği için vazgeçtiği Abdullah Gül ismine de sıcak baktığı belirtiliyor. Ancak İYİ Parti cephesi Kılıçdaroğlu'nu veto ettiği gibi Gül ismini de yine veto ediyor.

ADAYLIK KRİZİ SÜRÜYOR

Millet İttifakı'nın 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı arap saçına dönmüş durumda. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, aday olacakmışcasına çıkışlar yaparken, İYİ Parti'den peş peşe veto açıklamaları geldi.

'İYİ PARTİ OLARAK KAZANAMAMA RİSKİ OLAN BİR ADAYI KABUL ETMİYORUZ'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, 'Kendisinden talip olduğunu duymadım ama bizim bir ilkemiz var. Diyoruz ki bu konuda herkes idealist davranmalı, nefis zamanı, adaylık düşünenler idealist davranmalı. Kimler aday olmayı düşünüyorsa bu şartları göze alarak, temel ilkemize kabul sağlayarak bu yola çıkmalılar. Kazanma riski görünen, anket ilmiyle belirlenen bir adayı, İYİ Parti olarak kabul etmiyoruz. Millet İttifakı'nın varlığı seçimi ilk turda kazanabilecek genişlikte, o bakımdan en uygun adayın istişarelerle belirlenerek ortaya konulması Türkiye'ye yapılabilecek en iyi iyilik. Kazanamama ihtimali olan birinin uygun olmayacağını söyleyeceğiz, sonuç odaklı düşüneceğiz.' sözleri ile Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklemeyeceklerini ifade etti.

CHP'DEN YANIT GECİKMEDİ: GEREKSİZ...

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Koray Aydın'ın çıkışına sert bir yanıt verdi. Öztrak şunları söyledi:

Genel Başkanımızın Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı hakkındaki görüşleri artık kamuoyuna mal olmuştur. Bunların üzerine yorum yapmak gereksizdir. Genel Başkanımızın açıklamaları nettir, tevil götürmez.

İYİ PARTİ'DEN CHP'YE BİR REST DAHA: KILIÇDAROĞLU OLMAZ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı'dan da konuya ilişkin bir açıklama geldi. Paçacı, 'Kemal Bey cumhurbaşkanı olması halinde doğru bir isimdir. Ancak adayların tespiti sırasında en fazla seçilme ihtimali olan ve birinci turda seçilmeyi sağlayacak bunu riske sokmayacak olan adayın tercihi doğru olur.' dedi.

Paçacı, Akşener'in aday olmayacağını hatırlattı, 'Meral Hanım cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını açıklayarak büyük bir fedakarlık gösterdi ama 'bu yarıştan çekildik, istediğiniz adayı destekleriz' anlamına gelmez' şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NDAN SONRA ABDULLAH GÜL İSMİNE DE VETO

Millet İttifakı'nın bu kez çatı aday ile seime girmesi bekleniyor. Çatı aday için de geçtiğimiz dönem olduğu gibi Abdullah Gül ismi gündeme geldi. CHP kanadında sıkça dillendirilmeye başlanan Abdullah Gül ismini, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de doğrulamıştı.

İYİ Parti'den sıkça dillendirilen Abdullah Gül ismine, bir önceki seçimde olduğu gibi yine veto geldi.

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, 'Abdullah Gül hala denklemde mi' sorusuna, 'Bizim için denklemde değil' yanıtını verdi ve kapıları bir kez daha kapattı.