USD (Alış - Satış) : 6,85 - 6,86 EURO (Alış - Satış) : 7,73 - 7,74

Ölüm emri verildi: Sokaklar kan gölüne dönecek!

Gelen son dakika haberine göre, Meksika'daki uyuşturucu savaşları kızışıyor... Sinaloa Karteli'nin rakibi olduğu öğrenilen bir çetenin, Meksikalı uyuşturucu baronu El Chapo'nun oğulları Ivan Archivaldo, Jesus Alfredo ve Ovidio Guzman'ı öldürmeleri için suikastçılara görev verdiği ortaya çıktı.

Dünya / 01 Haziran 2020 Pazartesi 10:49
Ölüm emri verildi: Sokaklar kan gölüne dönecek!

Meksikalı suç patronu El Chapo'nun geçen yıl tutuklanıp ve hapse atılmasından bu yana, acımasız Sinaloa Kartel'in liderliği, Los Chapitos olarak bilinen El Chapo'nun çocuklarının elinde yoğunlaştı.

Gerçek adı Joaquin Guzman olan El Chapo'nun, 24 çocuğu olduğu söyleniyor, ancak sadece birkaçının uyuşturucu savaşında kilit rol üstlendiği düşünülüyor.

Yabancı basında çıkan haberlere göre rakip bir kartel, Ivan Archivaldo, Jesus Alfredo ve Ovidio Guzman'ı öldürmeleri için suikastçılara görev verdi.

Jalisco Yeni Nesil Karteli (CJNG) 2014 yılında El Chapo'nun çetesinden ayrıldı ve o zamandan beri Meksika'daki bölge ve uyuşturucu yolları için kanlı bir savaş başlattı.

Lider Nemesio “El Mencho” Oseguera Cervantes, “Los 28” adlı kiralık katilleri işe alarak karteller arası çatışmada üstünlük kazanacaklarını düşünüyor.

Kartel uzmanı ve eski ABD federal mareşali Robert Almonte, İngiliz gazetesi Daily Star'a konuyu değerlendirdi ve haberlerin güvenilir göründüşünü söyledi.

'El Mencho'nun Sinaloa Karteli'ni sevmediği ve onların peşinde olduğu bir sır değil. Bence (CJNG) aradaki rekabetleri ortadan kaldırmak ve kontrolu tamamen eline almak istiyor.'

'Sinaloa Karteli, CJNG'den çok daha eski ve son derece güçlü bir kartel. Sanırım El Mencho, Meksika'dan çıkan tüm uyuşturucu kaçakçılığı ve suç faaliyetlerinin tam kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor.”

ABD'li yetkililer daha önce El Mencho'nun tutuklanmasını sağlayacak bilgiler için 10 milyon dolar ödül teklif etmişti. Kartelin yakınları ise, acımasız şiddet gösterilerinde halkı, askerleri ve polis memurlarını hedef almıştı.

Jorge Alberto, Felipe Eduardo ve Carlos Guajardo Garcia kardeşler tarafından 2014 yılında kurulan Los 28'in, birliklerine durmak bilmeyen çatışmalarda üstünlük sağlayabileceği bildiriliyor.

Los 28'in üyeleri genellikle operasyona bağlı olarak değişiyor ve daha önce birkaç kartel tarafından işe alındıkları biliniyor.

Meksika medyasında çıkan haberlere göre, 28 yaşındaki Ovidio Guzmán ABD'de uyuşturucu ile bağlantılı pek çok suçtan arananlar listesinde yer alıyor.

Ovidio Guzman Lopez, babasının 2 yıl önce yargılanmak üzere ABD'ye iade edilmesinin ardından uyuşturucu kartelinin liderlerinden biri olmuştu.

Geçen yıl, Meksika'nın Sinaloa eyaletinde, 'El Chapo' (Bücür) lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğlu Ovidio Guzman Lopez'in devriye gezen güvenlik güçlerince yakalanmasının ardından şiddetli çatışmalar çıktı.

2019'un Ekim ayında meydana gelen olaylarda, uyuşturucu karteli Sinaloa'nın ağır silahlı üyelerinin polisler ve askerlerle çatışması, Culiacan kentinde paniğe neden oldu.

Meksikalı yetkililer, şiddet olaylarının büyümesinin önüne geçmek için Ovido Guzman Lopez'in serbest bırakıldığını açıklamıştı. Ağır silahlara sahip kartel destekçisi olan maskeli adamlar, Meksikalı askerlerle karşı karşıya gelmişti.

50 kalibrelik keskin nişancı tüfekleri ve kamyona monte makineli tüfeklerle güvenlik güçlerine saldıran kartel üyeleri, sokakları ateşe vermişti. Silahlı adamlar önemli caddeleri kontrol alarak yanan araçlarla barikatlar yaparak şehre girişi engellemişti.

Kartele bağlı silahlı saldırganlar, şehri dolaşırken yol kenarındaki otomobilleri ve bir benzin istasyonu da ateşe vermişti. Olayları gören siviller, yakınlardaki bir süpermarketin koridorlarında rafların aralarına saklanırken, kimileri de banliyö caddelerinde saklanacak yer aramak için kaçıştılar.

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, seçilmeden önce Meksika'nın uyuşturucu kartelleriyle mücadele etme sözü vermiş ve göreve gelmesinin ardından yeni bir güvenlik birimi oluşturmuştu.

62 yaşındaki Joaquin Guzman 2015'te Meksika'da tutulduğu cezaevinden kaçmış, daha sonra yakalanasının ardından 2017'de iade edilmişti.

Guzman, uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giymiş ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. 2009 yılında Forbes dergisinin dünyanın en zengin insanları listesine 701. sıradan giren Guzman'ın servetinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu sanılıyordu.

Geçtiğimiz hafta yeryüzünün en ünlü suçlusu 'El Chapo-Bücür' lakaplı Joaquin Guzman'ın sağ kolu olduğu bilinen, sayısız suça karışan ve acımasızlığıyla bilinen tetikçi Jose Rodrigo Arechiga Gamboa ve kız kardeşinin cesetleri, ABD'de denetimli serbestlikten kaçtıktan sonra geçen hafta Sinaloa eyaletinde bulunmuştu.

El Chapo'nun en acımasız ve korkulan tetikçilerinden biri olan Jose Rodrigo Arechiga Gamboa'nın öldürülmesi, Meksika'nın hiç bitmeyen vahşi ve kana susamış uyuşturucu savaşlarını bir kez daha dünya gündemine taşıdı.

Jose Rodrigo Arechiga Gamboa, suç örgütünün Kim Kardashian'ı olarak bilinen ve geçen yıl öldürülen Instagram modeli Claudia Ochoa Félix'in de sevgilisiydi.

'İmparatoriçe Anthraks' olarak da bilinen Claudia Ochoa Félix'in de, Joaquin 'El Chapo' Guzman'ın yönettiği Sinaloa Karteli'nin en önemli suikastçılarından biri olduğu düşünülüyordu.

Chino Antrax olarak bilinen Jose Rodrigo Arechiga Gamboa'nın cesedi, ABD'de denetimli serbestlikten kaçtıktan sonra geçen hafta Meksika'nın Sinaloa eyaletinde bulundu.

1980'de eyalet başkenti Culiacan'da doğan tetikçi, genç yaşta karanlık suç dünyasına adım attı ve sokak kavgalarındaki acımasızlığıyla ün kazandı.

Sinaloa Carteli'nin liderlerinden biri olan Ismael “El Mayo” Zambada, onu kartele dahil etti ve Gamboa çok geçmeden örgütün silahlı kanadı Los Antrax'ı yönetmeye başladı.

39 yaşındaki El Chino, silahlarının ve lüks araçlarının fotoğraflarını, verdikleri lüks partilerinin görüntülerini Instagram'da düzenli olarak paylaştı.

Chino'nun 2013 yılındaki tutuklanışına kadar önderlik ettiği Los Anthax çetesi, elmaslarla süslenmiş kafatası yüzükleri takıyordu ve çetenin konumunu güçlendirmek için acımasız şiddet eylemleri gerçekleştirmeleriyle ünlenmişlerdi. Çete, sadece lider El Chapo'ya hesap veriyordu.

Temmuz 2010'da, Sonora'nın Tubutama kasabasındaki Beltran Leyva karteliyle 30 kişinin ölümüne neden olan bir çatışmada çatıştılar. Ertesi yıl, çetenin birkaç üyesi güney Culiacan'daki Meksikalı askerlerle çatıştı.

Birlikler, yakınlardaki güvenli bir evde kaçırılmış olan üç kurban buldu. Birinin parmakları ve kulakları parçalanmış haldeydi.

Los Antrax'ın eski lideri Francisco Arce Rubio'nun Kasım 2011'deki suikastının ardından, Sinaloa eyaletinde her biri gruba bağlı olan 20 cinayet işlendi.

Guamuchil kasabasındaki bir köprüden üç ceset sarkıtıldı. Kurbanlardan birine işkence yapılmıştı ve karnında bir boşluk vardı. Diğer iki ceset ise köprüden sallandırılıncaya kadar dondurucuda tutulmuştu.

2013 yılında Tijuana Cartel lideri Francisco Rafael Arellano Felix, doğum günü partisinde palyaço tarafından gizlenen bir tetikçi tarafından öldürüldü. Partiye sızan tetikçinin El Chino olduğu öğrenildi.

Sonunda, Aralık 2013'te ABD'nin talebi üzerine Hollanda'nın Amsterdam kentindeki Schiphol Havalimanı'nda tutuklandı.

Chino, Meksika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne kokain ve esrar kaçırmaktan suçlu bulunduktan sonra altı yıldan fazla süreyi demir parmaklıklar ardında geçirdi.

Gözaltında bulunduğu süre boyunca ABD hükümeti ile işbirliği yaptı ve 3 Mart'ta San Diego'daki Metropolitan Hapishanesi'nden serbest bırakıldı.

Chino, daha sonra federal denetimli serbestlik gözetimi altında Güney California'daki bir evde yaşamaya başladı. Ancak, denetimli serbestlik görevlisi geçen hafta ziyaret ettiği sırada tetikçiden hiçbir iz yoktu.

Bu haftanın başlarında Chino'nun cesedi, Sinaloa'daki Culiacan ve Ayune'yi birbirine bağlayan bir yolda lüks otomobilinin içinde bulundu.

Otomobildeki cesetlerden birinin fotoğrafı sosyal medyaya sızdırıldı; fotoğraftaki kişi daha önce estetik operasyonlar geçirerek görünüşünü değiştiren Chino'ya benziyordu.

Otomobildeki diğer kişi ise, Chino'nun kız kardeşiydi. Ailesi bu hafta sonu resmi kimlik tespiti yaptı ve adli tıp uzmanları bulguları doğruladı.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda bir internet sitesinin yayınladığı bugüne kadar kimsenin görmediği fotoğraflar, kelimenin tam anlamıyla dünyayı sarstı.

Yeryüzünün en ünlü suçlusu 'El Chapo-Bücür' lakaplı Joaquin Guzman'ın hapishaneden ikinci kez firar ettikten sonra memleketi Sinaloa'da yakalanmıştı.

Guzman'ın yakalanması sırasında ordu birlikleriyle 'Scario'lar arasındaki çatışmada biri asker altı kişi hayatını kaybetmişti.

Sinaloa Karteli'nin lideri El Chapo, bir yıl önce firar ettiği orta Meksika'daki Altiplano Hapishanesi'ne 2016'da helikopterle sevk edildi.

Meksika lideri Enrique Pena Nieto'nun Twitter hesabından 'Görev tamamlandı. Yakaladık' mesajını paylaştığı anlarda, Guzman cezaevi bahçesinde elleri kelepçeli bekletiliyordu.

Ardından El Chapo berber koltuğuna oturtuldu. Bir gardiyan tarafından saçları traş edildi, bıyığı kesildi.

Sabıka fotoğrafı çekildikten sonra dakikalarca hapishane koridorlarında dolaştırıldı ve hücresine konuldu.

Peki, 11 Temmuz 2015'teki tarihi firar nasıl gerçekleşmişti? ABD'de ömür boyu hapse mahkum olan Chapo'nun davasında sağ kolu Damaso Lopez Nunez, firarı anlattı.

Nunez, jüriye, Chapo'nun eşi Emma Coronel Aispuro'nun Altiplano hapishanenesinden kaçma planında oğulları ve firarı organize eden kişilerle iletişimi sağlayan kişi olduğunu söyledi.

'El Chapo' (bücür) lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın 2015'te cezaevindeki banyosuna çıkan bir tünelle hapisten kaçmasında eşi Emma Coronel Aispuro'nun önemli rol oynadığı öne sürüldü.

'Bize, El Chapo'nun emirlerini o bildiriyordu' diyen Nunez'e göre, Aispuro, yakalandıktan sonra başka bir hapishaneye gönderilen Guzman'ın yeniden Altiplano'ya gelmesini sağlamak için bir hapishane yetkilisine 2 milyon dolar rüşvet verdi.

'El Licenciado-Kolejli' lakaplı 52 yaşındaki Nunez, bir dönem Guzman'ın en yakınındaki kişilerden biriydi. Temmuz'da ABD'ye iade edilen Nunez'in müebbet hapis cezasında indirime gidilmesi umuduyla savcılarla işbirliği yaptığı belirtiliyor.

Guzman'a 2001'de çalışmaya başladığını söyleyen ve El Chapo'nun ikiz kızlarından birinin vaftiz babası olduğunu belirten Nunez, ifadesinde 2015'teki firarın 2001'dekinden 'çok daha sofistike' olduğunu anlattı. Guzman, 2001'de çamaşır arabasına saklanarak kaçmıştı.

Nunez, firarı El Chapo'nun oğulları ve Aispuro ile birlikte planladıklarını, hapishanenin yakınlarında bir ev alarak 1,6 kilometre uzunluğunda bir tünel kazdıklarını söyledi.

Nunez'e göre tünel kazısında o kadar gürültü çıkıyordu ki, hapishanedeki mahkumlar sesten şikayet etmeye başladı. Guzman firar günü, tünelin çıkışına bir motosikletle götürüldü.

Rüşvetle başka bir hapishaneye nakledilmeyi bekleyen El Chapo, yeniden firar planları yapıyordu. Ancak nakil gerçekleşmeden en çok korktuğu şey başına geldi, Guzman 2017'de ABD'ye iade edildi.

ABD tarafından Al Capone'dan bu yana '1 numaralı halk düşmanı' unvanı verilen ilk isim olan Meksikalı kartel liderinin davası, geçen yıl 13 Kasım 2018'de başladı.

Chapo'nun ortaklarından İsmail el Mayo Zambada'nın kardeşi Jesus Zambada, ABD New York'taki mahkemede tanık olarak dinlendi. Zambada'nın verdiği bilgiye göre, Meksika'daki Sinaloa Karteli'nin lideri Guzman, Juarez Karteli'nin liderlerinden Rodolfo Carrillo'yu elini sıkmadığı için 2004 yılında öldürttü.

Cinayetle birlikte karteller arasında savaş başladı. Chapo'nun verdiği bir diğer emir ise, rakip kartel için çalışan polisin öldürülmesi. Zambada'nın ifadesine göre, Guzman için çalışan katiller Rafita isimli polisi evinden çıkardı. Bunu yapmak için de küçük oğluna arabayla çarptıklarını söylediler.

ABD'nin diken üstünde takip ettiği tarihi davada, ayrıca Chapo'nun elmas kaplamalı silahları da jüriye gösterildi.

Silahların fotoğrafları dünyadaki tüm medya organlarında ilk sayfadan verildi.

Aylarca süren duruşmaların en gözde ismi, kuşkusuz El Chapo Guzman'ın karısı Emma Coronel Aispuro'ydu. Eski bir güzellik kraliçesi olan Emma Coronel Aispuro, duruşmalara bir avukat ordusuyla katıldı, etrafında onlarca gazeteci vardı.

Attığı her adım olay oldu, flaşlar arka arkaya patladı. Mahkeme girişleri ve çıkışları bazı duruşmalarda arbedeye döndü.
66
Jürinin kararını vermesiyle bir süre ortalıkta görünmeyen Emma Coronel, geçtiğimiz aylarda bir televizyon programına katıldı. Katıldığı program, Amerikan VH1 kanalındaydı. Reality şovun adı ise, Cartel Crew - Kartel Elemanları.

Genç kadın, programda daha önce duyurduğu giyim markasının adını da açıkladı. Markanın ismi, tahmin edileceği gibi ‘El Chapo Guzman: JGL' oldu. Üstelik Emma, markadaki kıyafetleri kendisi tasarlayacaktı.

Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan genç kadın, Instagram hesabındaki tüm fotoğrafları geçtiğimiz yaz mevsiminde sildi.

Ardından yedi ay sonra ilk fotoğraflarını paylaştı. Emma Coronel Aispuro, bir kayak merkezinde. Bulunduğu yerin konumunu paylaşmadı, yalnızca 'Kar güzeldir, zamanı gelmişti' yazdı.

Duruşmalar başlarken El Chapo Guzman'ın hakimden sarılmak için izin istediği Aispuro, kartel lideriyle 2007 yılında evlendi.

Bugün 31 yaşında olan eski güzellik kraliçesi, 1989 yılında California San Francisco yakınlarında doğdu. Babası Inés Coronel Barreras, Guzman'ın yardımcılarından biriydi.

Aispuro 18 yaşına geldiğinde Joaquin 'El Chapo' Guzman'la tanıştı. Ardından Durango şehrindeki Kahve ve Guava Festivali'nde beklendiği gibi güzellik kraliçesi seçildi.

Genç kadının kraliçe ilan edilmesini öneren isim ise, tahmin edileceği üzere El Chapo'dan başkası değildi. Emma Coronel Aispuro ile Sinaloa kartelinin lideri 'Bücür-El Chapo' lakaplı Guzman, 2007 yılında evlendi.

2012 yazında Aispuro doğduğu topraklara, ABD'ye seyahat etti. California Lancaster'e gitmesinin nedeni, ikiz bebeklere hamile olmasıydı. Kızlarını ABD'de doğurdu ancak doğum belgelerinde babanın ismi yer almadı.

ABD hükümeti tarafından başına 5 milyon dolar ödül konulan El Chapo'nun eşi olduğunu gizledi, modern tarihin en büyük kartel liderinin adı doğum belgelerinde yer yoktu.

El Chapo ailesi, geçtiğimiz yıl Ekim ayında eşi benzeri olmayan bir savaşa imza attı. Babası ABD'ye iade edilince Meksika'daki Sinaloa kartelinin başına geçen oğul Ovidio Guzman Lopez'in etrafı maskeli polislerin tarafından sarıldı.

Ovidio Guzman'ın gözaltına alınmasıyla Culiacan kenti savaş alanına döndü. Sinalao kartelinin ağır silahlı üyeleri polisler ve askerlerle şehir merkezinde çatıştı.

Uluslararası haber ajansları, kent sokaklarında öylece yatan onlarca cesedin fotoğrafını dünyaya servis etti.

Çatışmaların büyümesi üzerine Ovido Guzman Lopez serbest bırakıldı. Meksika lideri Andrés Manuel López Obrador, Lopez'i bırakılmasıyla birçok sivilin hayatlarının kurtarıldığını savundu.

'El Chapo'nun bir diğer oğlu Ivan Archivaldo Guzman'ın düzenlediği saldırılarla üvey kardeşinin serbest bırakılmasını sağladığı ortaya çıktı.

Mexico City yönetimi ise, Ovidio Guzman'ın yakalanma görüntülerini günler sonra medya ile paylaştı.

Maskeli polislerin arasında ellerini başının üzerine koyan Ovidio Guzman, bu sırada telefonda üvey kardeşine sesleniyordu. Kayıtta Ovidio Guzman'ın üvey kardeşine 'Karışıklık istemiyorum, lütfen' dediği duyuluyordu.

Dünyanın en ünlü suçlusu El Chapo, yani Bücür halen ABD'de hapiste olsa da karteli Sinaloa yeniden dünyanın gündeminde. Hem de bu kez diğer rakipleriyle birlikte.

Dünyanın en tehlikeli ülkeleri arasında başı çeken Meksika 2006 yılında uyuşturucu kartellerine savaş açtı, bugüne kadar resmi olarak 61 bin insanın kaybolduğu duyuruldu.

On binlerce insanın öldürüldüğü geride kalan 14 yılın ardından karteller arasındaki savaşın vahşi görüntüleri bir kez daha şok etkisi yarattı.

1980'lerde kurulan El Chapo'nun Sinaloa karteli, kısa sürede modern zamanların en büyük suç örgütü oldu. Meksika'nın kuzeybatısına hükmeden Sinaloa karteli, kurbanlarının cesetlerini asit kuyularına atmasıyla tanındı.

2010 yılında yayınlanan bir video görüntüsünde, El Chapo'nun motorlu testereyle bir rakibinin başını kesmesi ve ardından yüz derisini futbol topuna dikmesi yer aldı.

El Chapo, eski düşmanları Gulf Cartel-Körfez Karteli ve Familia Michoacana gibi gruplarla da müttefik oldu, politikacıları satın aldı. Bir keresinde, Kamu Güvenliği Sekreteri Genaro Garcia Luna'ya 3 milyon dolar rüşvet vermekle suçlandı.

Jalisco Yeni Nesil Karteli (CJNG), son yıllarda Meksika sınırları içerisinde en hızlı ve agresif büyüyen organizasyon. 2014 yılında El Chapo'nun gözaltına alınmasıyla Sinaloa bünyesinden koparak kuruldu.

Bücür'ün bir dönem oldukça yakınında yer alan Nemesio 'El Mencho' Oseguera Cervantes tarafından yönetilen CJNG, Meksika'daki 22 eyalette etkili.

ABD'nin 10 milyon dolar ödülle aradığı El Mencho'nun etrafindakiler, halk, askerler ve polisleri ayırt etmeksizin gaddarca şiddet uyguluyor. Bir ordu helikopterini yerden fırlattıkları roketle düşürdüler, helikopterdeki onlarca asker öldü.

Alamet-i farikası kurbanların cesetlerini köprülere ve viyadüklere asmak olan CJNG, kartel üyelerini dağlarda kurduğu eğitim kamplarında yetiştiriyor.

Kamplara katılan Francisco isimli bir Meksikalı, elindeki silahı kuramayan bir kartel üyesinin hemen infaz edildiğini anlattı.

Tüyler ürpertici anılar bununla da sınırlı değil: Francisco infaz edilen kartel üyesinin elini kesmeye ve bir parçasını yemeye zorlandı. 'Yapmak zorundaydım, başka şansım yoktu. Korkuyu ve kanı hatırlıyorum' diyor.

Gulf Cartel-Körfez Karteli de 1980'lerde kuruldu, ABD'ye kokain ve marihuana sokarken Kolombiya'daki kartellerle işbirliğini artırdı. Kartelin lideri Osiel Cardenas Guillen, pekçok yozlaşmış özel kuvvetler askerini bünyesine kattı.

Körfez Karteli Meksika tarihindeki en büyük adam kaçırma olaylarından birine imza attı. 2011 yılında, kartelin Reynosa'daki evinde alıkonulmuş 68 kişi bulundu.

Bu haftanın başında, ABD sınırındaki Miguel Aleman kentinde kartelin dört üyesinin cesedi bir cenaze evinin yakınlarına atılmış halde bulundu. Meksikalı yetkililer, rakip kartel Los Zetas'la girilen çatışmada ölen üyelerin kendi arkadaşları tarafından söz konusu yere atıldığını tahmin ediyor.

Los Zetas karteli de, Meksika'nın özel kuvvetler askerlerini bünyesinde bulunduruyor. Kartelin lideri Miguel Angel Treviño Morales, sadist, kurbanlarının başını kesen soğukkanlı bir katil olarak tanınıyor.

İşkence yöntemine 'guiso' adını veren Morales'in, kurbanlarını sıcak suda kaynatarak haşladığı biliniyor. Ayrıca, rakip kartel üyelerini petrol varillerine koyup canlı canlı yaktığı da kayıtlara geçmiş durumda.

Rakip kartel üyelerinin bebeklerini mikrodalga fırında öldürdüğü de yine Meksika'da dolaşan söylentiler arasında. Bir başka söylenti, rakiplerinin göğsünü kesip kalbini çıkardığı.


Morales 2015 yılında yakalanınca Los Zetas parçalandı ve ülkenin kuzeydoğusunda rakip karteller hakimiyet kurmaya başladı.

Ülkesi Meksika'da iki kez hapisten kaçmayı başardıktan sonra sonunda ABD'ye sınır dışı edilen El Chapo, 20 yılı aşkın süredir Washington yönetimi tarafından isteniyordu.


Guzman, Sinaloa Karteli'ne liderlik yapmak ve ABD'ye 14 milyar dolarlık eroin ve kokain sokmakla suçlandı.

Guzman'a uyuşturucu kaçakçılığı, ateşli silahlar ve kara para aklama dahil 11 farklı suçlama yöneltildi.


Şubat ayına gelindiğinde 62 yaşındaki Guzman suçlu bulundu. Temmuz 2019'da ise jüri El Chapo'nun ömür boyu hapis cezası aldığını ilan etti.

El Chapo'nun yargılanması, ABD tarihindeki en büyük uyuşturucu davası olarak kayıtlara geçti.


Savcılar, jüriye yüzbinlerce sayfa belge ve fotoğraf sundu, 117 bin parça ses kaydı dinletti.

Dava sırasında savcılar El Chapo'nun 14 milyar dolarlık varlığına el koymak için mahkeme emri çıkartmaya çalıştı. Forbes, Kartel'in Meksika üzerinden ABD'ye giden tüm uyuşturucuların dörtte birinden fazlasından sorumlu olduğunu da belirtmişti. Dergiye göre, Sinaola Karteli yılda 3 milyar dolar para kazanıyordu.


Forbes, Kartel'in Meksika üzerinden ABD'ye giden tüm uyuşturucuların dörtte birinden fazlasından sorumlu olduğunu da belirtmişti. Dergiye göre, Sinaola Karteli yılda 3 milyar dolar para kazanıyordu.

1. Yüksek teknolojili infaz odaları
Peki Sinaloa Karteli'nin başındaki El Chapo'nun davası ile ilgili bugüne kadar neler öğrenildi? BBC, mahkeme sürecinden derledi:El Chapo'nun güvenilir tetikçilerinden birinin ABD sınırında bir malikânede 'infaz odası' kurduğu, bu odanın yerinde açtığı giderlerle temizliğin daha kolay olmasını amaçladıkları ortaya çıktı.

Ocak ayında Edgar Galvan'ın ifadesine göre Antonio 'Jaguar' Marrufo'nun bembeyaz fayanstan bir ses geçirmez odası vardı, böylece hiçbir ses dışarı çıkamıyordu. Galvan jüriye 'O evden kimse dışarı çıkamaz zaten' dedi.

Galvan'ın ifadesine göre, örgütte kendisinin görevi ABD'ye silah kaçırmaktı. Böylece Marrufo rakiplerinin bölgelerini 'temizleyebiliyordu.'


O zamanlar Marrufo Meksika-ABD sınırının karşısında, Ciudad Juarez'de; Galvan da Teksas El Paso'da yaşıyordu. İki adam da şu an ateşli silah ve tabanca ile ilişkili suçlardan hapiste.

2. Genç kadınlara tecavüz
Kendisini El Chapo'nun sağ kolu olarak tanıtan Kolombiyalı uyuşturucu baronu Alex Cifuentes, jüri görüşmeleri başlamadan iki gün önce, gündeme yeni ve korkunç suçlamalar getirdi.


Amerikan New York Times gazetesine göre El Chapo ile iki yıl Meksika dağlarında saklanan Cifuentes, El Chapo'nun 13 yaş ve üstü genç kızlara uyuşturucu verip tecavüz ettiğini iddia etti.Comadre Maria isimli bir kadın El Chapo'ya düzenli olarak, arkadaşlarıyla beraber istediklerini seçmeleri için genç kız fotoğrafları gönderiyordu.

Cifuentes'in iddialarına göre aynı kadın Meksika başkanı ile El Chapo arasındaki anlaşmalarda da aracılık ediyordu.Cifuentes'e göre Comadre Maria, 5 bin dolar karşılığı seçilen kızları El Chapo'nun dağ kamplarına yolluyordu. Burada kızlara 'toz gibi şeyler' içiriliyor ve tecavüz ediliyordu.

Belgeler, El Chapo'nun yaşı en küçük kızlara 'vitaminlerim' dediği ve onlara tecavüz etmenin 'hayat verdiğini' iddia ettiğini ortaya koyuyor. Guzman'ın avukatı suçlamaları reddederek bu iddiaların 'çok önyargılı ve bir mahkemeye sunulmak için çok temelsiz' olduğunu söyledi. El Chapo'nun eşi Emma Coronel ise, FBI kocasının başka kadınlara attığı aşk mesajlarını okurken sessiz kaldı.


3. 100 milyonluk başkanlık ödemesi
Cifutenes mahkemedeki ifadesinde, 2012-2018 arası Meksika Devlet Başkanı olan Enrique Peña Nieto'nun El Chapo'dan 100 milyon dolar rüşvet aldığını ileri sürdü.

Enrique Peña Nieto'nun göreve geldikten sonra El Chapo'yu arayıp 250 milyon dolar karşılığında onu aramayı bırakacağı teklifinde bulunduğunu iddia etti.

Buna karşın El Chapo'nun 100 milyon teklif ettiğini ve eski başkanın hemen kabul ettiğini söyledi. Enrique Peña Nieto kamuya bu konuda bir açıklama yapmadı.

4.Narko-metresler
FBI'ın yaptığı takiplerle ortaya çıkardığı bir diğer 'tuhaflık' El Chapo'nun sevgililerini narkotik operasyonları için kullanmasıydı.

Guzman'ın eşi Emma Coronel ve beraber olduğu diğer kadınları takip etmek için kullandığı Flexi-spy uygulaması sayesinde, FBI bütün mesajlaşmalarını mahkeme salonuna taşıyabildi.

Diğer ebeveynler gibi Guzman ve eşi de çocuklarına düşkünlerdi, bu durum mesajlardan anlaşılabiliyordu. Fakat bazı mesajlarda biraz 'El Chapo' havası hissediliyordu.

Çocukların altıncı ay doğum gününü planlarken Guzman, kızının çok korkusuz olduğunu ve artık eline bir Kalaşnikof alıp babasıyla takılma vaktinin geldiğini yazıyordu.

Bir başka mesaj zinciri El Chapo'nun ABD ve Meksika yetkililerinin baskınından kaçarken yazdıklarını ortaya koyuyordu. 'Öğleden sonra ikide kaçmak zorunda kaldım' diyordu Guzman eşine, 'Kapıya yığıldılar ama dışarı atlayacak fırsatı buldum.' Sonra da ondan yeni kıyafet, ayakkabı ve bıyık boyası istiyordu.

Guzman'ın eskiden teknoloji sorumlu yardımcısı olan Christian Rodriguez'in dediğine göre Guzman 50 kişiyi telefon ve bilgisayarları yoluyla takip ediyordu. Daily News'ün haberine göre Rodrigues ifadesinde, El Chapo'nun sevgilileriyle telefonu kapadıktan hemen sonra onların mikrofonuna sızıp kendisiyle ilgili ne dediklerini duymak istediğini söyledi.

Bu sevgililerden biri, El Chapo'nun bölgede anlaşmalar yapmasına yardımcı olan Agustina Cabanillas Acosta idi. 'Canım-cicim mesajları arasında uyuşturucu teslimatı ya da aralıksız' satışlardan bahsedildiği ortaya kondu. Guzman'ın Acosta'nın yağ aldırma ameliyatının parasını ödediği de ortaya çıktı. Agustina Cabanillas Acosta sevgilisinin gözetlemelerinin farkındaydı, arkadaşlarına attığı mesajlarda 'Ben ondan çok daha akıllıyım' diyordu.

5. Canlı canlı gömülen düşmanlar
En dehşetli ifadelerden biri görgü tanığı Isaias Valdez Rios'unki oldu. Vurmadan önce üç adamın ölümüne dövüldüğünü söylüyordu. Bir olayda, aslen Sinaola kartelinden olan iki adamın rakip Los Zedas karteline geçmesiyle hain ilan edildiğini ve bunun üzerine Guzman'ın tetikçilerinin bu adamları bulduğunu anlattı.

Guzman'ın eski koruması, Guzman'ın bu adamları aralıksız 3 saat dövdüğünü anlattı. Valdez Rios ifadesinde, 'Adamlar patates çuvalına dönmüştü, kırılmadık bir tane kemikleri kalmamıştı, hareket edemiyorlardı. Ve Joaquin hala elindeki silah ve sopalarla onlara vuruyordu' dedi. İki adam daha sonra kocaman bir ateşin yandığı geniş bir alana götürüldü. Jüriye, Guzman'ın orada bu adamları silahıyla kafalarından vurmadan önce küfrettiğini anlattı.


Valdez Rios'un ifadesine göre Sinaola kartelinin lideri, adamların ateşe atılmasını ve onlardan geriye tek bir kemik bile kalmayana kadar yakılmalarını emretti. El Chapo tarafından öldürülen üçüncü bir adamın da rakip Arellano Felix karteline üye olduğunu söyledi. Valdez Rios mahkeme heyetine, 'Sırtında ütüyle yapılmış yanıklar vardı, gömleği derisine yapışmış haldeydi. Bütün vücudunda araba çakmağının izleri vardı. Ayakları yanmıştı' dedi ve ekledi:

'Adam sonrasında tabut gibi tahta bir yapıda bekletildi birkaç gün. Ardından gözleri, elleri ve bacakları bağlanıp mezarlığa getirildi. El Chapo adamı sorgulamaya başladı ve adam cevap verirken bir anda çekip vurdu. Adam hala nefes almaya çalışıyordu ama onu gömdüler.'

6. Hapisten kaçış
El Chapo firarlarıyla meşhur bir isim. Eski bir kartel üyesi, uyuşturucu baronunun 2015'te yüksek güvenlikli hapishaneden kaçışının tam hikayesini anlattı. Mahkemede ifade veren Damaso Lopez, patronunun eşi ve oğlunun, El Chapo'yu Altiplano Hapishanesi'nden çıkarma planının başından beri içinde olduklarını söyledi.

Emma Coronel'in 2014'te eşini ziyarete gelip yaptığı gizli toplantıları anlattı. Coronel, 'Bir tünel kazılmalı ve kazıcılar bir anca önce başlamalı' diyordu. El Chapo'nun oğulları sonradan hapishanenin yakınlarında bir ev alıp kazma işlemlerine başladı. Hapishanenin içine bir GPS cihazı sokulup El Chapo'nun hücresinin tam koordinatları kazıcılara verildi.


Lopez, 1,5 kilometrelik tünelin kazılmasının aylar sürdüğünü ve bu sürecin El Chapo'ya çok uzun geldiğini anlattı. Ayrıca kazım işlemlerinin çok yüksek sesli olmasından yakınıp kazma seslerini odasından duyabildiğini de söylüyordu.

Aynı zamanda Lopez, patronunun hücresinin yerinin çok sert olduğundan kolay kırılmadığını da ekledi. Fakat bütün bu zorluklara rağmen Temmuz 2015'te El Chapo hapisten kaçmayı başardı ve kendisi için tasarlanan küçük motorsiklete binip tünelden çıktı.


7. 'Çıplak' maceralar
Bir başka sevgili, Lucero Guadalupe Sanchez Lopez, kartel liderinin 2014'te Meksika'da deniz piyadelerinden kaçışını anlattı mahkemeye. Lopez'in anlattığına göre, güvenilir olduğu düşünülen yer piyadeler tarafından basılınca El Chapo çırılçıplak koşarak kaçtı.

Amerikan New York Post gazetesinin haberine göre banyoda bir küvetin altından girdikleri tünelden geçip bir saatlik çamurlu bir yolculuk yapmaları gerekmişti. Sevgili, ifadesi sırasında ağlamaya başlayınca, Emma Coronel'in mahkeme koridorlarında kıkır kıkır güldüğü görüldü.

Bu olaydan birkaç gün sonra El Chapo yine çıplak bir halde, bu defa eşi Emma Coronel ile yatarken yetkililere yakalanmıştı. BBC'den Tara McKelvey'in mahkeme salonundan aktardığına göre Lopez ifadesini verirken, hem El Chapo hem de eşi Coronel bordo ceket giymişlerdi, dayanışma içinde olduklarını göstermek için.

8. Lüks silahlar
Uyuşturucu baronunun abartılı seviyelerde lükse düşkünlüğü silah koleksiyonuna da yansımıştı. Kabzası pırlantalı, adının baş harfleri işlenmiş bir tabanca ve altın kaplamalı bir kalaşnikof değerli eşyalarının arasında yer alıyordu.

9. Ölümcül tokalaşma hakareti
Kovuşturmanın yıldız tanığı Jesus Zambada, 'narkotik kralına' karşı en çok ifade veren tanıklardan biri oldu. Zambada ifadesinde, Guzman'ın sırf elini sıkmadığı için başka bir kartel liderinin ağabeyini öldürdüğünü anlattı. Mahkemede, Rudolfo Fuentes'in Guzman ile kartel ve çete savaşını bitirmek için buluştuğu söylendi.

Zambada, 'Görüşmenin sonunda El Chapo 'Tekrar görüşürüz arkadaşım' diyerek elini uzattı fakat Rodolfo elini havada bıraktı ve yürüdü gitti' dedi. Bu olaydan birkaç gün sonra Fuentes ve eşi bir sinema salonunun önünde vurularak öldürüldü. Eski Sinaola üyelerinden Miguel Angel Martinez de bir keresinde El Chapo'ya neden insanları öldürdüğünü sorduğunu ve 'Ya senin annen ya da onların annesi ağlayacak' yanıtını aldığını söyledi.

10. Yalan söyleyene ölüm
Eski bir kartel lideri mahkemede, El Chapo'nun, nerede olacağı ile ilgili yalan söylediği için kendi kuzenini öldürdüğünü anlattı. Eski kartel üyesi Capo Damaso Lopez Nunez, El Chapo'nun kuzeni Juan Guzman'ın şehir dışında olacağını söylemesine rağmen şehirde bir parkta görülmesi üzerine 'Patron çok kızdı çünkü ona yalan söylediler' dedi.

Guzman, bir örnek olsun, bir daha kimse bir benzerini yapmasın diye, Juan'ı önce sorgu altına aldı, sonra da olay sırasında yanında olan sekreteri ile beraber infaz edilmeleri emrini verdi. El Chapo'nun 'Bu andan itibaren bana ihanet eden kimse, kadın veya aileden fark etmeksizin cezasını çekecek' dediği iddia edildi.

11.Bazukayla hedef pratiği
Mahkemede Guzman'ın bir keresinde aile tatilinde rahatlayabilmek için bazuka ile hedef atışı talimi yaptığı da söylendi. Zambada, 2005'te Guzman'ın akrabalarıyla çıktığı bir tatile anti-tank roketatarlar götürdüğünü anlattı. Tanıklara göre aile hücum tüfekleriyle atış talimi yaptıktan sonra Guzman da roket atarları denemeye karar vermişti.

12. 50 milyonluk rüşvet fonuMahkemeye damgasını vuran ifadelerden biri de Sinaloa kartelinin üst düzey Meksikalı yetkililere, uyuşturucu ticaretini sorunsuz yapabilmek için verdiği rüşvetlerle ilgiliydi. Zambada, Meksika eski Kamu Güvenliği Bakanı Garcia Luna'ya polis operasyonlarının başına yolsuzluğa bulaşan polisleri getirmesi için 50 milyon dolar ödeme yapıldığını söyledi.


Zambada, paraları Luna'ya bizzat kendisinin elden verdiğini ifade etti. Luna iddiaları yalanladı. Eski Meksiko City Belediye Başkanı Gabriel Regino'ya da rüşvet verildiğini söyleyen Zambada'yı, şu anda profesör olan Regino yalanladı.

13. Mahkemede beliren narko-aziz heykeli
Amerikan New York Post gazetesinin haberine göre, savunma makamının mahkeme binasında kullandığı bir odada 15 cm büyüklüğünde bir halk kahramanı figürü görüldü.

Guzman'ın avukatları gazeteye, Jose Malverde'nin mor bir tahtta yüklü para çantalarıyla oturmasını betimleyen heykelin Çarşamba günü ortaya çıktığını belirtti. Jesus Malverde, 1900'lerde zenginden çalıp yoksula dağıtan bir halk kahramanıydı.

14. Özel hayvanat bahçesi
Martinez, mahkemeye Guzman'ın kendine ait bir hayvanat bahçesi olacak kadar zengin olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra 10 milyon dolarlık bir yazlığı ve kendi adını verdiği (Chapito) bir yatı vardı.


90'ların başında kurulan hayvanat bahçesinde aslanlar, kaplanlar, timsahlar ve misafirlerin rahatı için konulmuş bir de tren mevcut. Martinez'in ifadesine göre hayvanat bahçesi arazisinde bir ev, havuz ve tenis kortu da bulunuyor.

El Chapo'nun yakalanması ise, bir belgesele konu oldu.


Guzman'ın karizması, Kate del Castillo ve Sean Penn gibi film yıldızlarını cezbetmişti.

Penn ve Castillo, üç yıl önce Rolling Stone dergisi adına bir söyleşi yapmak için El Chapo'yla görüşmüştü.


Ancak bu görüşmesinin kaçak kartel patronunun yakalanmasına yol açacağından habersizdi.Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı