USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,07 - 6,08

Donald Trump ve narsisizm teşhisi

ABD Başkanı Donald Trump'a bir grup psikiyatrın koyduğu ‘habis narsisizm’ teşhisi nedir? Uzm. Psk. Zeynep Kandemir'e sorduk.

Dünya / 11 Ocak 2018 Perşembe 12:52
Donald Trump ve narsisizm teşhisi

Beyaz Saray'da son dönemde hareketli günler yaşanıyor. Bunun nedeni de Michael Wolff'un 'Trump'ın Beyaz Sarayı'nda Ateş ve Öfke' isimli kitabı. Washington'un gündemini hayli meşgul eden kitapta ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden alınma ihtimalinin Beyaz Saray'da tedirginlik yarattığı yazıyor. Görevden alınma gerekçesi de ABD'nin uzun zamandır tartıştığı Trump'ın akıl sağlığı.

Geçmişe dönüp baktığımızda Trump'ın akıl sağlığı ile ilgili tartışmaların 1988 yılına kadar dayandığını görüyoruz. Yazar Michael Kruse'un “1988; The Year Donald Lost His Mind” başlıklı yazısı bu noktada kaynak olabilir. Daha güncel tartışmalar ise 2017 yılının ilk çeyreğinde karşımıza çıkıyor.

Yani Trump'a ‘habis narsisizm' teşhisinin konulduğu dönem. Yani bir grup psikiyatrın Trump'ın akıl sağlığının yerinde olmadığını iddia ettiği dönem. Dünya, Trump'ın cuma günü yapılması beklenen doktor kontrolünü beklerken biz iddia edilen teşhisi araştıralım istedik, Uzm. Psk. Zeynep Kandemir'e sorduk.Habis Narsisizm Nedir?

Narsisizmi sağlıklı ve sağlıksız (habis-hastalıklı-patolojik) narsisizm olarak ikiye ayırıyoruz.

Sağlıklı olan, her insanın özellikleri arasında bulunan; kendi değerini koruma, özgüven, kendini değerli hissetme ve kendini beğenme (burada bahsettiğim, fiziksel olarak, patolojik bir sorun olmadıkça, herkesin kendisini beğenmesi ve sevmesi) gibi hepimizin yaşamını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu sağlıklı bir narsisizmdir.

Sağlıksız narsisizmi ise bireyin kendiliğini aşırı önemsemesi, diğerleri ile empati kuramaması, herkesin ona hayran olmasını arzulaması, ilişkilerinde sürekli talepkar ve sömürücü tavırlar sergilemesi, kibirli davranması, eleştiriye tahammül edememesi, kendi fikirleri dışında hiçbir fikri benimsememesi, kendinden başka herkesi, diğerlerini ve dünyayı hatalı, değersiz görmesi, bu nedenlerle kişiler arası ilişkilerde sorunlar yaşaması olarak özetleyebiliriz.Narsisizmin boyutları nelerdir? Sadece tek çeşit narsisizmden mi bahsederiz yoksa farklı çeşitleri var mıdır?

Narsisizm kavramı çok boyutlu bir kavram olarak değerlendirilir ve farklı kuramcılar tarafından farklı tanımlar yapılmıştır. Biz burada sağlıksız yani patolojik narsisizm iki boyutundan kısaca bahsedelim; büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm;

Büyüklenmeci narsisizm temelinde yatan özgüven eksikliğini üstünlük taslayarak kapatma arzusu yatar. Kibirlidir, dikkat çekmek ister, kendisinden başka kimsenin ihtiyaçlarını önemsemez, kaygı düzeyi oldukça düşüktür, sürekli talepte bulunur, her şeyi yapabileceğini, buna hakkı olduğunu düşünür. En önemli, en değerli kendisidir, maddi olarak sahip oldukları ile, başarıları ile kendini yükseltip kendisi dışındaki herkesi alçaltır. Diğerlerini küçümser ve bunu belirtmekten çekinmez. Ben genel olarak bu davranışların çocuklukta deneyimlenen ebeveyn eksikliğinin öcünü almak olarak yorumluyorum. Birey, “Benim hiçbirinize ihtiyacım yok, beni sevmenize ve değer vermenize ihtiyacım yok, ben tek başıma mükemmelim.” mesajını vermek ister.

Kırılgan narsisizm temelinde de özgüven eksikliği vardır, fakat burada bunun yanında utanç duygusu da devreye girer. Çekingendir, eleştiriye karşı çok hassastır, kendini sürekli stres altında hisseder, aşırıya kaçan bir alçak gönüllülük sergiler, yüksek düzeyli kaygıya sahiptir, insanların ona değer vermediğini dile getirir ve bu sebeple onları suçlar. İki narsisizm boyutu arasındaki en temel fark “kaygı”dır. Kaygı olmadığında diğerlerinin ne diyeceğinin, ne düşüneceğinin bir önemi kalmaz. Kaygı var olduğunda (ki burada da sağlıklı bir kaygıdan bahsedemeyiz), diğerlerinin ne düşüneceği, ne söyleyeceği çok büyük bir önem taşır. Bu sebeple kırılgan narsisizmde birey narsisizmini içinde yaşar.

Narsisizm nasıl oluşur?

Narsisizm'in gelişimsel temeline kısaca bir göz atacak olursak; çocukluk döneminde ebeveyn tutum ve davranışları ile ilişkili olarak narsisizmin temelleri atılır. Soğuk davranan, ilgi göstermeyen, reddeden, bütün bunların yanında da aşırı şımartan ebeveyn tutumu sonucunda reddedilmeye ve terkedilmeye karşı bir koruma kalkanı olarak narsisizm temelleri atılır. Çocuk kendini ebeveynlerinin gözünde sevilmeyen, değer görmeyen olarak algılar. Bunun sonucunda kendini korumaya alır. Ebeveynlerinden alamadığı ilgiyi ve sevgiyi kendi kendine verir. Diğerlerine değer vermez çünkü temelde değersizlik duygusu ve terkedilme korkusu vardır.

Narsisizmin bireyin yaşamı ve ilişkileri üzerindeki etkileri nelerdir?


Narsist özelliklere sahip birey, çocukluk döneminde genel olarak kardeşlerine ya da arkadaşlarına karşı zorbaca davranışlar sergiler. ABD başkanı Donalp Trump'ın çocukluk döneminde okulda zorba davranışlar sergilemesi sonucunda okuldan atılması ve kardeşlerinin onu sürekli öfkeli bir çocuk olarak tanımlaması bu tür davranışlara bir örnek teşkil ediyor.

Bu bireyler, yetişkinlik döneminde ise özgüvensiz, sağlıklı ilişkiler kuramayan, her konuda kendini haklı gören ve olayları kendi yararına yorumlayan, değersizlik duygusunu ve özgüvenini tatmin etmek için başarıya, paraya ya da lüks yaşama gereksinim duyan birer yetişkin olarak yaşamlarına devam ederler. Biraz önce verdiğimiz okuldan atılma deneyiminin sonrasında Başkan Trump'ın bu deneyimi bir atılma olarak değil, daha iyi bir yere gelmesine, daha doğrusu bugün olduğu insan olmasına yardımcı olan bir terfi olarak gördüğünü söylemesi ise yetişkinlik döneminde sergilediği tutumu bize çok net biçimde gösteriyor.

Gençlik dönemlerinden beri başarıya düşkün olması, kendi fikirlerinin doğruluğunun tartışılmasını istememesi, talepkar olması, öfkesini göstermekten çekinmemesi, lüks yaşamını, zenginliğini ve üstünlüğünü her mecrada göstermesi. Diğerlerini dinlememesi ve önemsememesi, eleştiriye tahammülsüzlüğü... ve daha sayabileceğimiz pek çok özelliği ABD Başkanı Donald Trump'ın patolojik narsisizmi tüm özellikleri ile taşıdığını bize net biçimde gösteriyor.


Kaynak : Beyaz Gazete Özel

Abd BaşkanıDonald TrumpFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı