USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,72 EURO (Alış - Satış) : 5,47 - 5,48

En az bilinen ve en çok öldüren hastalık 'sepsiz'

Her yıl dünyada milyonlarca kişinin ölümüne yol açan ve pekçok kişi tarafından bilinmeyen “sepsis” hastalığına karşı Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği harekete geçerek eğitim kampanyaları başlattı.

Sağlık / 14 Eylül 2017 Perşembe 12:56
En az bilinen ve en çok öldüren hastalık 'sepsiz'

“Herhangi bir enfeksiyona karşı vücudun verdiği tepkiden kaynaklanan doku hasarı ve organ yetmezliği” olarak bilinen hastalık, mayıs ayında Cenevre'de yapılan Dünya Sağlık Örgütü toplantılarında “önemli hastalıklar” listesine alınmış ve 13 Eylül tarihi, “Dünyü Sepsis Günü” olarak ilan edilmişti. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi de, Türkiye'deki özel, kamu ve eğitim hastaneleri ile eş zamanlı olarak 13 Eylül'de kurum içinde “sepsis” eğitimi düzenledi.

Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ferda Kahveci ve Prof. Dr. Nermin Kelebek Girgin'in verdiği “sepsis farkındalığı, teşhisi, acil tedavisi ve ileri tedavisi” konulu eğitimi Dekan Prof. Dr. Selim Gürel'in yanı sıra öğretim üyeleri, hekimler ve sağlık çalışanları da ilgiyle izledi.

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferda Kahveci, sepsisin herhangi bir enfeksiyona karşı vücudun aşırı derecede tepki vermesinden kaynaklandığını ve doku hasarına, organ yetmezliğine ve ölüme sebebiyet verebildiğini söyledi.

Dünyada her yıl 31,5 milyon kişide sepsis geliştiğinin tahmin edildiğini ve istatistikleri sağlıklı tutulan ABD'de görülme sıklığının her yıl ortalama yüzde 10 arttığını vurgulayan Kahveci, “Sepsis, akciğer kanseri-prostat kanseri-meme kanseri toplamından daha fazla kişide görülmektedir” dedi.

Hastalığın hem hasta hem de sağlık kurumları açısından oldukça pahalı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kahveci, “Yıllık hastane maliyeti 23.7 milyar dolar olan ABD'de sepsis hastalığının maliyeti bütün hastane masraflarının yüzde 6.2'sini oluşturmaktadır” diye konuştu.

Ölüm oranı yüksek

Sepsis gelişen hastaların ölüm ihtimali, hastanın genel sağlık durumu ve yaşı, teşhis koyulma zamanı, tedavinin başlama zamanı, tedavinin yeterliliği, tedavinin yapıldığı sağlık kuruluşunun yeterliliği, hastalığın şiddeti gibi nedenlere bağlı olarak yüzde 20-80 oranlarında değiştiğini anlatan Kahveci, “Ülkemizde sepsis gelişen hastaların hastane ölüm oranları hastalığın şiddetine bağlı olmakla birlikte ortalama yüzde 60 civarındadır. Dünyada her yıl sepsis gelişen hastaların 5.5-8 milyonunun hayatını kaybettiği düşünülmektedir. Hastanelerde gerçekleşen her 2-3 ölümden birisinin sepsis ile ilişkili olduğu gösterilmiştir” dedi.

Sepsisin kişiler arasında ayrım yapmadığını, genç, yaşlı, zengin, fakir, ırk ve cinsiyete bakmaksızın hastane mikropları ile oluşabildiği gibi hastane dışındaki mikroplarla da oluşup ölüme yol açabildiğini anlatan Prof. Dr. Ferda Kahveci, şunları söyledi:

“Sepsis acil tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sepsise ne kadar erken teşhis konulur ve ne kadar erken tedaviye başlanabilir ise yaşama ve özellikle kalıcı bir hasar bırakmadan kurtulma şansı o kadar yüksektir. Bu nedenle sepsiste teşhis ve tedavinin gecikmeden yapılabilmesi ve böylelikle sepsis görülme sıklığı ile sepsis sebebiyle ölümlerin azaltılabilmesi için sağlık personelinin ve halkın farkındalığı büyük önem taşıyor.”

Prof. Dr. Kahveci, hastalıkla ilgili dünyada çok az araştırma yapıldığını, ölümlerin azalması için araştırma fonlarının arttırılması gerektiğini kaydetti.

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nermin Kelebek Girgin de, toplantıyı ilgiyle izleyen sağlık çalışanlarına, hastalığın teşhisinin hangi kriterlere göre en hızlı yapılabileceğini anlattı. Kaynak : İHA

Tıp FakültesiDünya Sağlık ÖrgütüSağlık ÇalışanlarıÖğretim ÜyesiUludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi HastanesiYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı