USD (Alış - Satış) : 4,72 - 4,73 EURO (Alış - Satış) : 5,52 - 5,53

Başbakan Yıldırım: 18 Mart'ta çalışmalar başlıyor

Başbakan Binali Yıldırım Dünya Turizm Formu açılışında 18 Mart'ta Çanakkale Geçilmez Köprüsü için çalışmaların başlayacağını söyledi.

Siyaset / 16 Şubat 2017 Perşembe 10:47
Başbakan Yıldırım: 18 Mart'ta çalışmalar başlıyor

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle;

İSTANBUL'DA YAŞATILMAYA DEVAM EDEN MEDENİYET BİRİKİMİ VAR

Dünyanın bütün renkleri, değişik kültürleri İstanbul'da biraraya geldik ve bugün küresel turizmi, geleceği konuşacağız. Bilgilerimizi birbirimizle paylaşacağız. GÜzel anılarla dünya şehiri İstanbul'dan ayrılmış olacağız. Sizleri eşsiz tarihi, eserleri, dünya kültür mirasının en seçkin örneklerne sahip İstanbul'da ağırlıyoruz. Son yıllarda dünya üzerinde en çok kendinden söz ettiren şehirlerin başında İstanbul geliyor. Kültürüyle, ekonomisiyle, ticaretiyle, sanatıyla, gündelik hayatın zenginliğiyle İstanbul gerçekten bir açık hava müzesidir. Beş kıtanın esinti, ezgi, ses, tad ve renklerini yansıtan bu mubarek şehir insanlığın barış içeriinde birada yaşadığı, asırların zengin izlerini taşıyor. Burada bütün canlılığı ve zenginliğiyle yaşatılmaya devam eden bir medeniyet birikimi var.

DÜNYA NÜFUSUNUN NEREDEYSE BEŞTE BİRİ SEYAHAT EDİYOR


Turizm dünyanın en belli başlı sektörlerinden birisi olma yolunda ilerliyor. Turizm sektörü dünyada hizmet sektörü arasında birinci sırada yükselmiş durumda. Uluslararası turizm hareketlerindeki bu çarpıcı gelişme, uluslararası kuruluşların orta ve uzun vadeli planlarına da yansıyor. 1980 yılında yabancı ülkelere turistik amaçla seyahat eden toplam ziyaretçi sayısı 206 milyon civarında. Bugün bu sayı 1 milyar 200 milyona ulaştı. Neredeyse dünya nüfusunun beşte biri bir başka ülkeye seyahat ediyor. 2030 yılı için BM Dünya Turizm Örgütü'nün öngördüğü turist sayısı 2 milyara yaklaşıyor.

TURİZMİ EKONOMİYE KATKI SAĞLAYAN BİR SEKTÖR GÖRMÜYORUZ

Türkiye'de turizm sektörü yıllar boyunca gelişmeye, büyümeye devam ediyor. Nereden nereye geldiğimizi ancak bu rakamları kıyaslayarak anlayabiliriz. 2002 yılında Türkiye'ye gelen toplam turist sayısı 13 milyon civarındaydı. Önceki yılda bu sayısı 40 milyona yaklaştı. İki katından fazla neredeyse üç katı bir artış. Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktı. Biz 2002'yi niye referans alıyoruz? Biz 2002'den beri AK Parti hükümetleri olarak işbaşındayız. Kendi performansımızı kıyaslama imkanına sahibiz. Hükümet olarak turizmi sadece ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan bir sektör olarak görmüyoruz. Yalnızca ekonomik bir bakışla turizmi değerlendirmek eksik kalır, yetersiz kalır. Turizm bunların ötesinde öncelikle kültürlerin buluşmasıdır, medeniyetlerin buluşmasıdır.

15 YILDA 5 BİN ECDAT ESERİNİ YENİLEDİK İHYA ETTİK

Uluslararası ilişkilerin pekişmesine, toplumlar arasında güçlü dostlukların kurulmasına önemli bir araçtır turizm. Kültürel yakınlaşmalar ekonomik ve siyasi ilişkilerinin de ivme kazanması turizm faaliyetleriyle yakından ilişkilidir. Turizmin ekonomik imkanlarından yararlanmayı isteriz. Bu doğrultuda eserlerimizi yenilemeye, korumaya, gelecek kuşaklara aktarmaya çok büyük önem veriyoruz. Özellikle birçok medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizde tarihin korunması ve restorasyonu büyük önem ifade ediyor. Tarihle bugünü buluşturmak için çok büyük çaba sarfettik. 15 yıl içerisinde ecdat yadigarı 5 bin eseri ihya ettik, onardık ve bugünlere getirdik. Türkiye'de müze sayısı 2002'de 198'di bugün 220'e ulaşmıştır.

İSTANBUL DÜNYANIN ÖNDE GELEN BİR ŞEHRİ HALİNE GELDİ


İstanbul 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edildi. 2011'de Erzurum'da Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nı düzenledik. 2013'de Akdeniz Oyunları'nı Mersin'de gerçekleştirdik. Aynı yıl Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Botanik Expo 2016'yı Antalya'da gerçekleştirdik. Ve nihayet G20 zirvesinde dünyanın büyük ekonomisinin liderlerini Antalya'da misafir ettik. Dünya İnsani Zirvesi'ni İstanbul'da gerçekleştirdik. İstanbul ev sahipliği yaptığı 148 kongre ile turizmde dünyanın önde gelen bir şehri haline geldi.

AVRASYA TÜNELİ İKİ KITAYI 3 DAKİKADA BİRLEŞTİRİYOR


Yavuz Selim Sultan Köprüsü, üzerinde demiryolu olan dünyanın en büyük köprüsüdür. Üçüncü kez iki kıtayı biraraya getirdik. Bir mühendislik harikası, 3 yıl içinde bitirildi. Osmangazi Köprüsü dev bir eser. Dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü. Avrasya Tüneli dünyada bir numara. İki kıtayı denizin altında 160 metre derinliğinden birleştiren, Topkapı Sarayı'yla Haydarpaşa Garı'nı 3 dakikada buluşturan dev bir proje, bir mühendislik harikasından bahsediyoruz. Şimdi sırada dünyanın en uzun köprüsünü yapmak var. İlk kazmayı da 18 Mart'ta vuruyoruz; Çanakkale Geçilmez Köprüsü. Çanakkale düşmana geçilmezdi, herkes için geçilir hale getiriyoruz.

BaşbakanBinali YıldırımFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı