USD (Alış - Satış) : 6,94 - 6,95 EURO (Alış - Satış) : 8,15 - 8,16

Türkiye ve Arap Ligi, Ticareti Artırma Kararı Aldı

Türkiye ile Arap Devletleri Ligi’ne üye 17 Arap ülkesi, İçel’de düzenlenen Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları Zirvesi’nde aralarındaki ticari ilişkileri artırmaya yönelik kararlar aldı.

Ekonomi / 25 Eylül 2013 Çarşamba 19:03
Türkiye ve Arap Ligi, Ticareti Artırma Kararı Aldı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, toplantının en önemli mesajının, Türkiye ve Arap ülkelerinin kardeşliğinin ve ekonomik ilişkilerini artırmaya yönelik iradelerinin bir kez daha dünyaya duyurulması olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı ve İçel Milletvekili Çağlayan’ın ev sahipliğinde İçel’de birincisi düzenlenen Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları Zirvesi, toplantıya katılan ülkelerin ortak deklarasyon yayınlamasıyla sona erdi. HiltonSA Oteli’nde dün başlayan ve Türkiye ile 17 Arap ülkesinden 14 bakan ile temsilcilerin yer aldığı zirvenin basına kapılı gerçekleştirilen iki oturumunda, Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ticaretin ve yatırımın geliştirilmesi yönünde ortak kararlar alındı. Bakan Çağlayan, toplantının sonuç deklarasyonunu Arap Devletleri Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mohamed Al Twijri ve 92. Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı ve Arap Delegasyonları Başkanı Sıfatıyla Fas Krallığı Ticaret, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Abdelkader Amara ile birlikte okudu.

Bakan Çağlayan, Türkiye ve Arap Ligi ülkeleri arasında ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarındaki ilişkilerin değerlendirildiği toplantıyı son derece başarılı bir şekilde tamamladıklarını kaydetti.

Toplantının en önemli mesajının Türkiye ve Arap ülkelerinin kardeşliğinin ve ekonomik ilişkilerini artırmaya yönelik iradelerinin bir kez daha dünyaya duyurulması olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Bizler Arap ve Türk ekonomi bakanları olarak, halklarımızın refahını artırmak, ticari ilişkilerimizi çeşitlendirmek ve yeni işbirliği alanları keşfetmek arzusunda olduğumuzu bir kez daha güçlü bir şekilde dile getirdik” dedi.

“YOL HARİTASI OLUŞTURDUK”
Çağlayan, bugün iki oturumda gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda ekonomi ve ticaretin her alanında Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine çok önemli katkılar sağlayacak kararlar alındığını ve bir yol haritası oluşturulduğunu bildirdi. Toplantıya katılan ülkeler arasında somut ticari ve ekonomik işbirliği projelerini ele aldıklarını aktaran Çağlayan, bu anlamda ülkeler arasında fuar ve konferansları artırma noktasında görüş birliğine vardıklarını dile getirdi. Çağlayan, “Özellikle ekonomik krizlerin dünya ülkelerini korumacılığa sevk ettiği zor dönemlerde dahi korumalı tedbirlere yönelmeme ve şeffaf bir ticaret politikası yürütme yönünde fikir birliğine vardık. Toplantıda mutabık kaldığımız konulardan birisi de uluslararası örgütler nezdinde işbirliği olmuştur. Bu itibarla Türkiye ve Arap Ligi ülkeleri özellikle Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), G-20, D-8 ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi örgütler bünyesinde yakın işbirliği içinde çalışmaya kararlı olduklarını vurguladılar. Bizler de Türkiye olarak kuruluşundan beri üyesi bulunduğumuz DTÖ ile katılım müzakereleri devam eden Arap Ligi ülkelerine teknik anlamda gerekli her türlü desteği sağlamaya hazırız” diye konuştu.

Toplantıda ayrıca bölgesel ticaret anlaşmalarının, ülkeler arasındaki mal ve hizmet ticaretinin artırılmasına katkı sağlayacağı konusunda fikir birliği oluştuğunu ifade eden Çağlayan, “Bu çerçevede, İslam İşbirliği Teşkilatı Tercihli Tarife Rejimi (PRETAS) protokolünü henüz onaylamayan ülkelere de onaylamaları yönünde çağrıda bulunuldu. Ticaretin kolaylaştırılması konusunda çalışmalar yapmak üzere Ortak Çalışma Grubu kurulması kararlaştırıldı. İkili ticarette, teknik engellerin kaldırılmasının kolaylaştırılması maksadıyla İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) bünyesinde yapılan çalışmalara aktif katılım üzerinde uzlaşıldı. SMIIC’a üye olmayan ülkelere de üye olmaları konusunda teşvik etmek noktasında mutabakat sağlandı” şeklinde konuştu.

Toplantıda yatırımlar konusunda da önemli kararlar aldıklarını dile getiren Çağlayan, Arap Ligi ülkelerinin son 10 yılda Türkiye’ye yaklaşık 9 milyar dolarlık, Türkiye’nin de bu ülkelere 6 milyar dolarlık yatırım yaptığını anımsattı. Çağlayan, “Ancak, ülkelerimizin güçlenme potansiyelinin bunun çok üzerinde olduğunun bir kez daha altını çizerek tüm Bakanlar, kendi yatırımcılarını taraf ülkelere daha fazla yatırım yapmalarına teşvik etmeye karar verdiler. Ülkelere çifte vergilendirmenin önlenmesi ve yatırımların teşviki ve korunması konularında anlaşmalar yapmaları konusunda çağrıda bulunulmuştur. Aynı şekilde hizmet ticareti alanında da iş dünyamızı daha çok teşvik etmek ve bu alanı daha şeffaf hale getirme ve serbestleştirme yönünde de daha çok gayret göstermek konusunda uzlaştık. Ayrıca Arap ülke bakanları ile küresel gıda krizine karşı önlemlerin alınmasına ve tarafların yürürlükteki anlaşmaların uluslararası yükümlülüklerine uygun olarak tarım sektörüne desteğimizin sürdürülmesine karar verdik. Karşılıklı yatırımlar ve ticaretin geliştirilmesi için özel sektörün önemini vurgulayarak, Türk ve Arap iş dünyası şirketler arasında ortaklıklar kurulmasının öneminde mutabık kaldık. Bu anlamda Arap-Türk İş Konseyi bu yıl sonuna kadar özel sektör kuruluşları arasında kurulacak” ifadelerini kullandı.

Bakanların, kıdemli memurların düzenli olarak yıllık toplantılar gerçekleştirmelerine de karar verdiklerini belirten Çağlayan, bu çerçevede Kıdemli Memurlar Kurulu kurulmasının kabul edildiğini aktardı.

“BİZLER BERABER HAREKET EDERKEN GÜÇLÜYÜZ”
Bir sonraki Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları toplantısının 2015’in ilk çeyreğinde Kuveyt’te yapılacağı bilgisini de veren Çağlayan, şunları kaydetti:
“Türkiye ve Arap Ligi ülkeleri, yaklaşık 500 milyona varan nüfusu, 3,5 trilyon doları bulan milli geliri ve 2,5 trilyon dolara yakın dış ticareti ile adeta büyük bir dev. Amacımız, geçtiğimiz yıl Arap ülkelerinde 36 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatımızı ve Arap ülkelerinden yaptığımız 19 milyar dolarlık ithalatı çok daha yüksek seviyelere çıkartmaktır. Bizler birlikteyken, beraber hareket ederken güçlüyüz. Bu çok açık ve çok nettir. Bu gücü enerjiye çevirmek, dünya ekonomisine yön verecek bir güç edinmek, daha çok birlikte hareket etmekle ancak mümkün olacaktır. Allah’a şükürler olsun ki, bizler bugünkü başlangıcı yaptık. Deklarasyonda yer alan konuları en kısa zamanda hayata geçirmek üzere her türlü gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.”

“GÜÇLERİMİZİ ORTAYA KOYDUK”
92. Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı ve Arap Delegasyonları Başkanı Amara ise toplantıda herkeste bir azim olduğunu söyleyerek, “Bu azim sayesinde bütün bu yönlerimizi güçlendireceğiz. Sonuç bildirgesindeki kararları oybirliği ile aldık ve hepsini aktifleştireceğiz. İçel’de ilk kez yapılan bu toplantıda imkanlarımızı sunduk, güçlerimizi ortaya koyduk. Toplantı dünyanın krizden geçtiği bir zamanda yapılmaktadır. Ekonomik kriz devam etmektedir. Ancak biz azimliyiz, çalışacağız ve imkanlarımızı doğru şekilde kullanacağız. Hem kendi aramızdaki hem de başka ülkelerle ticaretimizi artıracağız. Arap Serbest Bölgesi zaten yürürlüğe girecek ve Türk- Arap işbirliği açısından çok önemli bir enstrüman olarak ortaya çıkacak” dedi.

Arap Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Twijri de toplantıda çok önemli konuları ele aldıklarını ifade ederek, “Amacımız, dünya ticaret ve yatırımında iyi bir konuma geleceğiz, bunun için çaba harcayacağız. Kendi aramızda ve uluslararası kuruluşlarla aktif halde çalışmalarımızı sürdüreceğiz, işbirliği yapacağız. Sonuç bildirgesi de çok düzgün bir iş çıktığını ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye ile Cibuti arasında ticaret anlaşması imzalandı. Protokole imzaları Ekonomi Bakanı Çağlayan ile Cibuti Ekonomi ve Maliye Bakanı Ilyas Dawaleh attı.

Toplantının sonunda Bakan Çağlayan, zirveye katılan ülkelerin bakanlarına birer işlemeli tabak ve aile fotoğrafı hediye etti.
Kaynak : İHA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen İHA ajansıdır.

Ticaret Anlaşmasıİslam ÜlkeleriGenel Sekreterİslam İşbirliği Teşkilatıİş Dünyası

loading...


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı