USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,07 - 6,08

Ceza ödemek istemeyen okusun

30 Aralık’ta yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının getirdiği yaptırımlara dikkat! Gereğini yapmayan, her ay için 5 bin 929 lira ödeyecek.

Ekonomi / 31 Ocak 2013 Perşembe 10:09
Ceza ödemek istemeyen okusun

İşyerleri, dernekler, apartmanlar 'risk değerlendirme ' ve 'acil durum ' planlarını bu ay bitirmek zorunda. Aksi halde geç kaldıkları her ay için 5 bin 929 lira ceza verecek.

YASA TAM ANLAŞILMADI

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30 Aralık 'ta yürürlüğe girdi. Ancak yasanın getirdiği yaptırımlar tam anlaşılmadı. “İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartları” ile 'risk değerlendirme ' ve 'acil durum ' planları birbirine karıştırıldı.

PLAN İÇİN SÜRE KALMADI!

50 kişiden az işçi çalıştıran için 'uzman ' ve 'hekim ' şartında süre var ancak 1 işçi bile olsa tüm işyerlerinde 'risk değerlendirme ' ve 'acil durum ' planı şartı başladı. Planı olmayan şubattan sonra her ay 5 bin 929 lira ceza ödeyecek.

'Kimse hazırlık yapmış değil '

Kapıcı çalıştıran apartmandan markete, büro işyerinden kamu işyerine kadar herkes 'iki planı ' da bu ay içinde hazırlamazsa ceza kesilecek. Şubat cezası 4 bin 312, sonraki her ay için 5 bin 929 'ar lira olacak. Apartman ve Site Derneği Başkanı Çetindere “Kimse hazırlık yapmış değil” dedi.

İşte Sadettin Orhan'ın konuyla ilgili çarpıcı yazısı

6000 lira ödememek için...

Bildiğiniz üzere İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30 Aralık 2012 itibariyle çalışma hayatımıza girdi.

Yasayla ilgili özel bir yazı dizisi yayınladık ve aslında pek çok soruya dizi kapsamında cevap verdik. Ancak işveren okurlarımızdan gelen sorulardan, bazı noktalarda hâlâ kafa karışıklığı yaşandığını anlıyoruz.

Kafalar en fazla yasanın hangi maddesinin ne zaman yürürlüğe girdiği konusunda karışıyor. Bu nokta önemli çünkü hangi yükümlülüğün hangi işyerinde ne zaman başlayacağı yürürlük maddelerine göre tespit ediliyor. Yasa, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartını takvime bağlıyor. Buna göre söz konusu personeli çalıştırma şartı;

· 50 ve daha fazla çalışanı olan tüm işyerleri için 30 Aralık 2012'de,

· 50 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise 30 Haziran 2013'te,

· 50 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile tüm kamu işyerleri için 30 Haziran 2014'te başlayacak.

Bu tarihlere bakan işverenler, bütün yükümlülükler için bu takvimin geçerli olduğunu zannedebiliyor. Oysa sadece iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma şartında erteleme söz konusuyken, yasanın öngördüğü diğer yükümlülükler 30 Aralık 2012 itibariyle başlamış durumda.

Risk değerlendirmesi için erteleme yok

Örneğin yasada yer alan risk değerlendirmesi ve acil durum planlarının bütün işyerlerinde bu ay (ocak) içinde yapılması gerekiyor. Yapılmaması halinde risk değerlendirmesi için 3 bin 234, acil durum planı için 1078 lira idari para cezası uygulanacak. Takip eden her ay için toplamda 5 bin 929 lira ceza tahakkuk edecek. Kapıcı çalıştıran apartmandan marketlere, büro işyerlerinden kamu işyerlerine kadar yaklaşık 1,5 milyon işyerine ceza kesilebilecek.

Örnek: Kapıcı çalıştıran Fidan Apartmanı'nda 2013/Nisan ayında yapılan denetimde, risk değerlendirmesi ve acil durum planı yapılmadığı tespit edilirse, ocak, şubat ve mart ayları için toplam 16 bin 170 TL idari para cezası uygulanacak.

Örnek: Falanköy Belediyesi'nde 2013/Mayıs ayında yapılan denetimde risk değerlendirmesi ve acil durum planı yapılmadığı tespit edilirse, ocak, şubat, mart ve nisan için toplam 22 bin 100 TL idari para cezası uygulanacak.

Örnek: Maçseverler Derneği İstanbul şubesinde bir büro elemanı çalışmaktadır. Dernekte 2013 Şubat ayında yapılan denetimde risk değerlendirmesi ve acil durum planı yapılmadığı tespit edilirse 4 bin 312 TL idari para cezası uygulanacak.

Görüldüğü üzere bir işçinin bile çalıştığı özel/kamu işyerlerinin tamamı 30 Aralık 2012 itibariyle bu yükümlülükleri yerine getirmek zorunda. Ancak işçi çalıştırmayan esnaf işyerleri, cezaevi atölyeleri, TSK, Emniyet ve MİT'e ait işyerleri kapsam dışı sayılıyor.

TskFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı